Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Čínské jednotky působící v neprostupném a hornatém terénu na hranicích, nově obdrží větší palebnou sílu v podobě nové generace tanku, který vstupuje do služby.
Čínské jednotky působící v neprostupném a hornatém terénu na hranicích, nově obdrží větší palebnou sílu v podobě nové generace tanku, který vstupuje do služby. Type 15 je menší a lehčí než předchozí generace hlavních bitevních tanků ve službě Čínské lidové armády, což v praxi znamená, že je schopen účinně fungovat v náročnějším a méně schůdném terénu.
Dle posledních zpráv je tank vybaven dieselovým motorem o výkonu tisíce koňských sil, což tanku dodává poměr výkonu 28 ku 1. Pokud byste to měli srovnat kupříkladu s americkým tankem M1A2 Abrams (k jehož pohonu slouží plynová turbína), jeho poměr koňských sil na tunu je 23 ku 1. Takto příznivý poměr výkonu k váze tanku bude skvěle sloužit v hornatém terénu, kde hrozí zdolávání kopců. Dalším plusem dieselového motoru je to, že je ze své podstaty méně náchylný na problémy ve větších výškách.
Hlavní výzbrojí tanku Type 15 je kanón ráže 105 mm, který má být údajně přímou kopií (nebo je hodně ovlivněn) britským kanónem L7, který byl Číně licencován v osmdesátých letech minulého století. Co se týká munice, tank by měl být schopen pálit jak protipancéřovou munici s vysokou úsťovou rychlostí, tak i protitankové rakety. Tyto rakety by měly pomoci zasahovat nepřítele na vzdálenosti větší než 4 km. Problémem těchto raket je ovšem nízká letová rychlost, což znamená zranitelnost vůči aktivním ochranným systémům na vozidlech (Afghanit, Trophy atd.). Malý diametr raket se může také ukázat jako problém, protože čelní zásah do hlavních bojových tanků jako je právě Abrams popřípadě T-14 Armata nemusí pancíř vůbec prorazit. Type 15 nejspíše ale nebude takto těžkým tankům čelit a cokoli lehčího nebude problém raketou zničit (pokud dotyčné vozidlo nebude vybaveno zmiňovaným aktivním ochranným systémem).
Proč se vlastně Čína pustila do stavby nového lehkého tanku? Je to pravděpodobně kvůli hranicím, které jsou sdílené se sousední Indií, a které rozhodně nedisponují vhodnou infrastrukturou pro pohyb vojenských vozidel. Silnice kupříkladu nemusí být dost široké a pevné na průjezd hlavního bojového tanku a lokální mosty nemusí udržet vozidla o váze padesáti tun. Lehký tank se také obvykle dostane tam, kam se ostatní tanky nedostanou, což poskytne velícím důstojníkům čínské armády poměrně značnou výhodu v případném konfliktu. Type 15 ale nemusí sloužit jen na hranicích, může si ho zakoupit i čínská námořní pěchota a následně ho používat při obojživelných operacích.
Type 15 je náhradou za půl století starý lehký tank Type 62, který do služby vstoupil v roce 1962 a už to je samo o sobě znamení, jakou prioritu mají pro čínskou armádu lehké tanky. Velikost, poloha a vojenská síla Číny prakticky znemožňuje konvenční pozemní invazi do země, takže je vlastně logické, že se její vojensko-industriální komplexy zaměřují spíše na růst námořnictva, letectva a sil ve vesmíru, což jsou oblasti, ve kterých je v současné době nejpravděpodobnější konflikt s konkurenty.
Amerika mezitím zadala dvěma firmám BAE Systems a General Dynamics zakázku na postavení několika prototypů lehkých tanků. Nové vozidlo, které je prozatím označeno jako MPF (Mobile Protected Firepower) by mělo zvětšit palebnou sílu amerických lehkých pěchotních jednotek při nasazení do náročných terénů.
Další články
Příběhy trosečníků: Shackletonova expedice
V dnešním článku se zaměříme na osudy Shackletonovy transantarktické expedice. Tento muž, zastíněný svými známějšími kolegy Amundsenem a Scottem, dokázal i po ztroskotání v ledové pustině udržet kázeň...
Mazaný a mazanější – historie vojenských šifer (2)
V druhé části článku se podíváme na další rozvoj kryptografie. Šifry hrály v novověké diplomacii a vojenství klíčovou roli. O výsledku jednotlivých bitev často rozhodovali matematici či šachisté ve službách...
Mazaný a mazanější – historie vojenských šifer (1)
Války často nerozhodují generálové, ale dobrá komunikace a logistika. Schopný zpravodajec může být cennější než pluk vojáků. Snahou protivníka je samozřejmě komunikaci nepřítele infiltrovat a využít ve...
Annapurna circuit: nejznámější trek v Himálaji
Projděte si s námi jeden z nejslavnějších světových trekových okruhů. Cesta dlouhá 240 km vedoucí Nepálem začíná v subtropických nížinách, dosahuje však i nadmořské výšky přes 5 000 m. Přesto je tento...