Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Jack Malcolm Thorpe Fleming Churchill (později známý jako "Mad Jack") se narodil 16. září roku 1906 v Kolombu. Vystudoval vojenskou školu pro důstojníky Sandhurst a v roce 1926 byl zařazen ke známému manchesterskému regimentu britské armády...
Jack Malcolm Thorpe Fleming Churchill (později známý jako "Mad Jack") se narodil 16. září roku 1906 v Kolombu. Vystudoval vojenskou školu pro důstojníky Sandhurst a v roce 1926 byl zařazen ke známému manchesterskému regimentu britské armády. Prvních několik let v armádě strávil tím, že jezdil na svém věrném motocyklu po indickém subkontinentu a učil se hrát na dudy, ačkoli nebyl Skot. Ty roky se toho mnoho, co se týče války, nedělo, takže vystoupil z armády a stal se editorem v novinách, profesionálním modelem a příležitostnou hvězdou filmu, zatímco stále trénoval své schopnosti střelby lukem a hraní na dudy. V roce 1939 dokonce reprezentoval Anglii na světovém střeleckém šampionátu. Protože viděl, co se děje v Evropě a nechtěl stát stranou, znovu se přidal k armádě. Hned v roce 1940 přišla jeho příležitost, ve které ukázal, co v něm ve skutečnosti vězí...
On a jeho muži byli odesláni do Francie, aby posílili Maginotovu linii. Prakticky ihned poté, co Churchill dorazil, se Hitler rozhodl, že své jednotky "protlačí" skrze Belgii a britský expediční sbor uvízl uprostřed této kalamity nebývalých rozměrů. Spojenecké armády byly i přes odpor zatlačovány nezastavitelným blitzkriegem k moři. Jack Churchill to ovšem nechtěl nechat jen tak a sám vyjížděl na motorce na malé nájezdy, kde pomocí meče (ano, té klasické středověké zbraně) a luku likvidoval malé zásobovací skladiště nepřátel a způsoboval tolik problémů, kolik mohl. Když se ho jiný britský důstojník zeptal, proč trvá na nošení meče do boje, dostalo se mu dnes již legendární odpovědi: "Důstojník, který jde do akce bez svého meče, je nesprávně vybaven."
Právě během těchto akcí Churchill získal svou přezdívku "Mad Jack", která se dá přeložit jako Šílený Jack. Navzdory tomu, že byl postřelen na krku německým kulometem, se zúčastnil celé proslulé bitvy o Dunkerk, přičemž během ní získal vojenský kříž za udatnost, když zachránil zraněného důstojníka při německém přepadení.
Po Dunkerku se Jack vrátil do Anglie a přidal se k nové organizaci známé pod jménem Commandos. Údajně si nebyl zpočátku jistý, o co vlastně v Commandos jde, ale líbila se mu myšlenka zabíjení Němců.
Když Jack dokončil svůj trénink, přidal se k troufalému obojživelnému útoku na německou základnu Vaagso v Norsku. Jako velitel druhé Commando jednotky byl Churchill zodpovědný za vyřazení dělostřeleckých baterií na ostrově Maaloy. Když se vyloďovací plavidla blížila k místu určení, Churchill hrál na dudy píseň "The March of the Cameron Men", aby muže nabudil na akci. Jakmile se vyloďovací rampa sklopila, Jack vyběhl se svým mečem v ruce za křiku "COMANDOOOOO!!". O dvě hodiny později britské velení obdrželo telegram:
"Baterie i ostrov obsazeny. Ztráty malé. Demolice probíhá. Churchill."
Během britského vylodění u Salerna, získal Jack další ocenění za statečnost. Jeho četa byla pověřena další likvidací artilerie, která pálila po nedaleké britské síle. Navzdory tomu, že město Piegoletti (tam byla děla umístěná) bylo obsazeno sílou daleko větší, než jakou disponovala jednotka Commandos, Churillovi a jeho mužům se během odvážného nočního útoku povedlo nejen zničit artilerii, ale i zajmout 136 Němců.
Akce u Salerna ovšem nebyla tím nejzajímavějším, co Mad Jack vyvedl během kampaně. Jednou v noci se mu podařilo zajmout 42 německých vojáků a obsadit jeden minomet jen za pomoci svého věrného meče. Když byl dotazován, jak se mu to povedlo, odpověděl nějak takto:
"Myslím si, že když Němci hlasitě a jasně řeknete, co má dělat a pokud jste vyšší šarže než on, dotyčný pouze zakřičí jawohl a pustí se do práce s nadšením a efektivitou za jakékoli situace."
Churchill vedl své muže i proti německým jednotkám v Jugoslávii, ale byl zajat během boje o Point 622 na ostrově Brac, když všichni muži jeho jednotky byli zajati či zabiti a jemu došla munice do revolveru. Když mu došlo, že není možnost útěku a nemá žádnou šanci vyváznout, hrál smutné písně na dudy tak dlouho, dokud ho někdo z nepřátel neomráčil. Odvezen byl do koncentračního tábora Sachsenhausen.
Ani koncentrační tábor ho ovšem nedokázal zadržet. Jedné noci v září roku 1944 unikl z tábora tak, že se prostě proplazil pod nehlídanou částí ostnatého drátu a skrze opuštěnou jímku. Chytili ho až na baltském pobřeží a promptně ho odeslali do zajateckého tábora v Rakousku.
Ani tam ovšem Jack nezůstal dlouho. Když osvětlení tábora jedné noci selhalo, Jack zahodil lopatu a prostě odešel. Sám šel asi 200 kilometrů skrze zrádné Alpy, dokud nepotkal muže americké tankové divize, kteří ho ihned odeslali zpět do Anglie.
Bohužel pro Mad Jacka, válka byla v té době prakticky u konce. Vyjádřil svůj zájem pokračovat v boji proti Japonsku, ale při jeho cestě do Barmy Amerika shodila dvě atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki a Japonsko kapitulovalo.
Jackova dobrodružství ovšem ještě neskončila. Ve svých čtyřiceti letech si udělal paragánskou školu. Pak sloužil během války v Palestině, kde se vyznamenal během obrany lékařského konvoje. Poté úspěšně se svými muži evakuoval izraelskou nemocnici, když se dostala pod útok arabských raket.
Po Palestině se Churchill stal instruktorem ve vojenské škole v Austrálii a stal se vášnivým surfařem. Dokonce začal vyrábět svoje vlastní surfy. V roce 1959 odešel z armády. Zemřel v roce 1996 ve věku 89 let.
Čest jeho památce!
Další články
Pepsi Navy, šestá nejsilnější světová flotila
V roce 1989 se firma Pepsi stala spolumajitelem křižníku, fregaty, torpédoborce a sedmnácti ponorek sovětské výroby. Pepsi byly tyto lodě prodány, protože zadrhávající sovětská ekonomika již nebyla schopná...
Příběhy trosečníků: šest chlapců na pustém ostrově
Může nám to sice připadat jako nějaký román Julese Verna, ale tento příběh se opravdu udál. Šest chlapců ve věku 13 až 16 let dokázalo přežít na pustém ostrově uprostřed Pacifiku 15 měsíců a díky vzájemné...
Operace Christmas drop
Představte si, že místo České republiky žijete na opuštěném ostrově kdesi v Tichém oceánu a nemáte téměř nic. Přesto se vždy jednou za rok objeví na obzoru obří vojenské letadlo, které vám na padáku doručí...
NATO – největší vojenská aliance současnosti
Severoatlantická aliance – tento vojenský pakt sdružuje 30 členských států z transatlantického prostoru, které společně kontrolují největší a nejmodernější armádu na světě s posláním bránit mír. Na druhou...