Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.

Po dvou letech, utracených 17 milionech dolarů a soutěži, které se zúčastnilo celkem 12...
Po dvou letech, utracených 17 milionech dolarů a soutěži, které se zúčastnilo celkem 12 firem, zná americká armáda konečně vítěze výběrového řízení na novou ruční zbraň pro svojí pěchotu. Náhradníkem za známou M9 od firmy Beretta je Sig Sauer P320…
V roce 2014 byla vyhlášena velením armády soutěž, která měla určit nástupce M9. Celkem 12 známých značek, mezi které například patřila: česká CZ P-09, Beretta APX a nebo Glock 17 a 19, vstoupilo do boje o tuto lukrativní zakázku. Včera, během akce SHOT v Las Vegas byl ohlášen oficiální vítěz: Sig Sauer.
P302, což je označení vítězné pistole, byla vybrána v klasické verzi 9 mm, kdy maximální velikost zásobníku může být až 17 nábojů. Zbraň je vhodná jak pro leváky, tak i praváky, má pojistky na obou stranách zbraně a oranžový indikátor náboje v komoře. Další „vychytávkou“ je i krytka, která zamezuje vniknutí malých částeček dovnitř zbraně. Na rozdíl od konkurenčních zbraní, nemusí být ke kompletnímu rozložení zbraně vyndaný kohoutek.
Beretta se pokusila prosadit svou vylepšenou verzi původní M9, označenou jako M9A3, ale byla ze soutěže vyřazena, protože M9 byla obecně extrémně nepopulární. Ve zprávě z roku 2006, která se zabývala zbraněmi americké pěchoty se M9 umístila na posledním místě hodnoceného žebříčku, který obsahoval karabinu M4, útočnou pušku M16 a kulomet M249. Ze všech veteránů z války o Irák a Afghánistán s ní bylo v boji spokojeno pouze 58 %. Ze všech čtyřech zbraní byla nejméně přesná a nejhůře ovladatelná. Ke zhoršení hodnocení masivně přispělo celých 26 % vojáků, kteří oznámili zasekávání Beretty v boji.
Požadavky soutěže těžily hlavně z pokroku v oblasti ručních zbraní, které se odehrály od roku 1985, kdy M9 vstoupila do aktivní služby. Nová zbraň musela mít bezpodmínečně nový railový systém pro uchycení laserových mířidel a přídavných světel. Další podmínkou byla nutnost mít uchycení pro tlumič, možnost ovládání zbraně levou i pravou rukou a indikátor náboje v komoře zbraně. Co se týče modularity, výměnné panely pro různou velikost rukou musely být samozřejmostí.
Celou soutěž v průběhu let ovšem brzdila byrokracie. Podmínky soutěže, na kterých se usnesla armáda měly neuvěřitelných 351 stran čistého textu a i tak zkušený výrobce zbraní jako je Smith & Wesson, musel pro splnění nároků spolupracovat s technologickým gigantem General Dynamics. Někteří představitelé vlády, jako je senátor John McCain a nebo Robert Gates z ministerstva obrany, označili podmínky soutěže za absurdně komplikované a nesmyslné. Další z představitelů armády, Mark Miley, komentoval soutěž takto: „Nejde přece o další přistání na Měsíci. Jde o obyčejnou pistoli… Dejte mi na účet 17 milionů dolarů a já do druhého dne vybavím každého našeho vojáka pistolí.“
Pro úplnost: kontrakt na pistoli, která ponese v budoucnu označení M17 má rozpočet 580 milionů dolarů. V první várce se počítá s nákupem 280.000 nových pistolí s tím, že v budoucnu se možná přikoupí dalších 212.000. Přesné datum, kdy zbraň bude aktivně sloužit v armádě je prozatím neznámé, ale podmínky soutěže určují, že první dodávka má proběhnout do roka a každý následující měsíc počítá s dodávkou minimálně 6.300 pistolí měsíčně.
Další články
Červený kříž: nositel tří Nobelových cen míru
Červený kříž má po celém světě 16 milionů členů a jedná se tak o největší neziskovou organizaci světa (dle počtu členů). Jeho cílem je mimo jiné i pomoc lidem zasaženým válečným konfliktem. Během posledních...
Albánské bunkry aneb co může způsobit paranoidní diktátor
V dnešním článku se zaměříme na fenomén albánských bunkrů. V této malé třímilionové zemi se nachází statisíce železobetonových bunkrů z minulého století. Některé dnes slouží jako muzea, kavárny či dokonce...
Základní vojenská služba v Evropě-+
Patnáct evropských států má dodnes zavedenou nějakou formu povinné vojenské služby. Jejich počet za poslední desetiletí dokonce narostl, především kvůli zhoršující se situaci v Evropě. Myšlenka na obnovu...
Pepsi Navy, šestá nejsilnější světová flotila
V roce 1989 se firma Pepsi stala spolumajitelem křižníku, fregaty, torpédoborce a sedmnácti ponorek sovětské výroby. Pepsi byly tyto lodě prodány, protože zadrhávající sovětská ekonomika již nebyla schopná...