Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Rusko a Spojené arabské emiráty dospěly k dohodě ohledně vývoje nového bojového letounu. Podle...
Rusko a Spojené arabské emiráty dospěly k dohodě ohledně vývoje nového bojového letounu. Podle posledních zpráv se má jednat o takzvaný stíhač „páté generace“ a podle ruského dodavatele obranných technologií Rostec, by měl poprvé vzletět někdy kolem roku 2025.
Ohlášení tohoto projektu proběhlo na mezinárodní show IDEX 2017, která se letos konala v Abu Dhabi. Výkonný ředitel společnosti Rostec, Sergey Chemezov, prohlásil, že tento nový projekt bude mít základ v dvoumotorovém letounu Mig-29, který byl zaveden již v osmdesátých letech minulého století a jeho vývoj započne během příštího roku. Produkce letounu má probíhat ve Spojených arabských emirátech.
Pátá generace
Aby mohl být letoun považován za „pátou generaci“ musí splňovat několik poměrně náročných požadavků. Jedná se především o radarovou neviditelnost a termální kamufláž (stealth), schopnost dosáhnout nadzvukové rychlosti bez využití přídavného spalování (tzv. supercruise), vysokou manévrovatelnost, pokročilý radarový systém, možnost využití nejmodernějších zbraní atd. Pro příklad, do páté generace patří americké letouny F-22 Raptor a F-35 Lightning II, popřípadě čínský Chengdu J-20.
Výběr Mig-29 jako základu pro vývoj je ovšem zvláštní volba, která ukazuje na kompromis. Vývoj takového náročného projektu může trvat klidně i celou dekádu, jako příklad se dá použít problematický program F-35 Joint Strike Fighter. Použití draku staršího Migu umožní ruským designérům urychlit vývoj s tím, že tento drak určí stealth vlastnosti letounu, místo toho aby stealth vlastnosti určily tvar draku.
Zvláštní spolupráce?
Spojené arabské emiráty si na projekt jejich prvního stíhacího letounu vybraly přinejmenším podivného partnera. Rusko momentálně vyvíjí ve spolupráci s Indií ještě jeden letoun páté generace s označením PAK-FA. Ideálně by takovýto program měl umožnit oběma stranám vyvinout pokročilý stíhač za daleko menší částku, než kdyby spolupráce neexistovala, avšak u PAK-FA došlo k problémům s vývojem, což vyústilo v masivní zvýšení celé ceny programu. Kvůli těmto potížím je Indie s průběhem spolupráce silně nespokojená a objedná menší počet letadel, takže cena za kus opět vzroste.
A jak bude výsledný letoun vypadat? Zatím není nic jisté, ale ruský blog BMPD má k dispozici koncept moderní upravené verze MIG-29. Tento koncept se vyznačuje delta křídlem a rozšířeným trupem, který je nezbytný pro schopnost uskladnění vnitřní výzbroje při zachování stealth tvaru letounu. Budoucnost ukáže, co designéři Emirátů a Ruska dají dohromady.
Další články
Příběhy trosečníků: Shackletonova expedice
V dnešním článku se zaměříme na osudy Shackletonovy transantarktické expedice. Tento muž, zastíněný svými známějšími kolegy Amundsenem a Scottem, dokázal i po ztroskotání v ledové pustině udržet kázeň...
Mazaný a mazanější – historie vojenských šifer (2)
V druhé části článku se podíváme na další rozvoj kryptografie. Šifry hrály v novověké diplomacii a vojenství klíčovou roli. O výsledku jednotlivých bitev často rozhodovali matematici či šachisté ve službách...
Mazaný a mazanější – historie vojenských šifer (1)
Války často nerozhodují generálové, ale dobrá komunikace a logistika. Schopný zpravodajec může být cennější než pluk vojáků. Snahou protivníka je samozřejmě komunikaci nepřítele infiltrovat a využít ve...
Annapurna circuit: nejznámější trek v Himálaji
Projděte si s námi jeden z nejslavnějších světových trekových okruhů. Cesta dlouhá 240 km vedoucí Nepálem začíná v subtropických nížinách, dosahuje však i nadmořské výšky přes 5 000 m. Přesto je tento...