Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Funkční tank T-35, který vážil více než nové, moderní ruské tanky, byl postaven hutní společností Uralectromed JSC přímo na zakázku vojenského muzea ve Sverdlovském regionu...
Funkční tank T-35, který vážil více než nové, moderní ruské tanky, byl postaven hutní společností Uralectromed JSC přímo na zakázku vojenského muzea ve sverdlovském regionu.
Historie originálu je poměrně zajímavá. Jeho vývoj proběhl v meziválečném období (mezi První a Druhou světovou válkou), kdy Rusko procházelo zaváděním agresivního vojenského plánu, do kterého patřila i mechanizace vojenských sil. Produkce těžkých tanků měla pomoci rozrůst ruský průmysl a podpořit vývoj podobných strojů. Tohle vše mělo samozřejmě posílit i celkovou sílu Rudé armády.
T-35 patřil mezi uskutečněné projekty. Tank na délku měřil 9,3 metru, šířka činila 3 metry a to samé měl i na výšku. Maximální rychlost měla být 19 km/h v náročném terénu a na jednu nádrž urazil 151 kilometrů. Čím ale T-35 vyčníval, byla výzbroj. Tank disponoval hned pěti (!) věžemi, namísto klasické jedné. V jedné věži jste mohli najít 76,2mm protipěchotní kanón, pak dva protitankové kanóny ráže 45 mm a hned šest kulometů. Jeden kanón ráže 45 mm a 76,2 byl natočen dopředu zatímco druhý 45mm kanón měl krýt zadní část.
T-35 byl budován pro zákopy další války, stejně jako pro boj s nepřátelskými tanky. Jeho úkolem mělo být vedení koordinovaného útoku proti zakopaným nepřátelským pozicím, měl překlenout zákopy, ničit bunkry a kulometná hnízda svým 76mm kanónem, zatímco menší kalibry děl měly ničit nepřátelské tanky. Pokud by doprovázející pěchota byla pobita, zadní věže by tank chránily před nepřáteli na bocích a v zádech. Kvůli množství výzbroje nesl tank značné množství munice: 96 nábojů ráže 76 mm, 180 nábojů ráže 45 mm a přes 10.000 nábojů do kulometů. Některé verze tanku disponovaly i plamenometem.
Tank měl ovšem řadu "much". Masivní výzbroj znamenala masivní váhu, což neúměrně zatěžovalo systém řízení. To bylo neuvěřitelně nespolehlivé a tíhlo k častým poruchám. Zatímco někdy vydrželo celou cestu až k liniím války, mnoho kusů se během cesty rozbilo dříve, než tank dokázal dorazit na bojiště. Záznamy toho, jak si T-35 na bojištích vedly, jsou nejasné, avšak tank byl natolik pomalý, že byl nepochybně cílem menších a daleko obratnějších tanků Německa.
T-35 je vlastně takové ztělesnění konceptu těžkého tanku a zároveň skvělou připomínkou toho, co je na celém konceptu špatně. Hlavním problémem byla jeho váha... Proč tank nesl tolik výzbroje namířené do zad? Na co potřeboval celkem šest kulometů?
Navíc, Rusko tenkrát nedisponovalo zrovna vysokou technickou úrovní, takže měl tank nedostatečnou pohonnou jednotku, která byla stejně nespolehlivá jako řízení samotné. Když se něco pokazilo, tank zůstal stát a s ním velké množství palebné síly. Nemluvě o samotné posádce.
Celkem 61 tanků typu T-35A (vylepšená verze původního tanku) bylo vyrobeno v Charkově mezi roky 1932 až 1939. Replika tanku napodobuje právě tento model, který měl vylepšený kanon ráže 45 mm.
Zajímavostí je, že věže repliky jsou fixované, takže se pravděpodobně nepodařilo replikovat pohybový systém, a nebo je funkční jen částečně.
Další články
Operace Christmas drop
Představte si, že místo České republiky žijete na opuštěném ostrově kdesi v Tichém oceánu a nemáte téměř nic. Přesto se vždy jednou za rok objeví na obzoru obří vojenské letadlo, které vám na padáku doručí...
NATO – největší vojenská aliance současnosti
Severoatlantická aliance – tento vojenský pakt sdružuje 30 členských států z transatlantického prostoru, které společně kontrolují největší a nejmodernější armádu na světě s posláním bránit mír. Na druhou...
Point Nemo – nejhorší místo pro ztroskotání
Point Nemo, mezi odborníky známý jako oceánský bod nedostupnosti, se nachází v Jižním Pacifiku. Kromě toho, že se jedná o nejodlehlejší místo naší planety, také slouží jako vesmírné pohřebiště či sídlo...
Wilhelm Gustloff: největší námořní katastrofa všech dob
Parník Wilhelm Gustloff sloužil na konci druhé světové války jako německá evakuační loď a po torpédování sovětskou ponorkou na něm zahynulo přes 9 000 osob, především civilistů. Celý příběh dodnes budí...