Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Armáda USA se nadšeně pouští do robotické revoluce, která v posledních letech zasáhla všechny velké mocnosti světa....
Armáda USA se nadšeně pouští do robotické revoluce, která v posledních letech zasáhla všechny velké mocnosti světa. Bohužel, pozemní jednotky čelí technicky daleko horším problémům, než letectvo a námořnictvo, hlavně díky vysoké variabilitě prostředí, do kterých se autonomní prostředky mohou dostat. Bláto, zákopy, pouště, města, to všechno tvoří komplexní problém, který se musí vyřešit technickým přizpůsobením a složitým programováním.
Jeden z programů armády, který je prozatím v řešení problémů a testovaní nejdál, se jmenuje Wingman (parťák). Projekt Wingman si dává za cíl párování klasických vozidel s posádkou a bezpilotních vozidel, které vycházejí ze známého Humvee. Myšlenka je taková, že bezpilotní vozidla budou odvádět za vojáky veškerou "špinavou" práci. Chcete prozkoumat zátaras na silnici bez rizika ztráty životů? Pošlete tam svého věrného robotického parťáka. Spadla poblíž přátelská helikoptéra a kolem se hemží jednotky nepřítele? Vyšlete Wingmana jako prvního.
V testech jsou prozatím dva Humvee. Jedno klasické M151 s posádkou a druhé Humvee je označeno jako M1097 Wingman. Vůz s posádkou veze celkem tři vojáky, kteří se starají o chod důležitých systémů Wingmana. Jeden ovládá systémy detekce cíle, druhý slouží jako případný řidič (kdyby autonomní selhal) a třetí mačká virtuální spoušť zbraní.
Tím se dostáváme k problému Wingmana, který se teprve řeší. Tím je výzbroj. Jakákoli zbraň na bezpilotním vozidle musí být vysoce spolehlivá a musí vyžadovat, oproti normálním zbraním, pouze minimum údržby. První verze Wingmana pracovala s dálkově ovládaným kulometem M2 a kulometem M240. Bohužel, obě zbraně se bez údržby zasekávají, takže armáda hledá adekvátní alternativu.
Tou alternativou by mohl být systém ARAS (Advanced Remote Armament System). ARAS je plně funkční kulomet ráže 7.62. Systém váží zhruba 186 kg a obsahuje munici čítající až 1500 nábojů. Hlaveň je stavěna na to, aby vydržela ohromné teploty při využití všech nábojů v pouhých pěti minutách. ARAS si je schopen vyměnit zásobník v pouhých šesti sekundách a vysoká je i jeho pohyblivost. Ke zbrani je dodáván i software pro automatické rozeznání cíle dle předem uvedených parametrů.
Tento software může trochu vyvolávat obavy ve stylu: nezešílí Wingman a nepůjde po vojácích jak roboti z filmu Terminátor? Dle šéfa programu Thomase B. Udvara to rozhodně nehrozí, protože za všemi důležitými rozhodnutími bude v blízké budoucnosti stát vždy člověk.
V letošním roce čekají program Wingman zkoušky na střelnici a tankodromech. Pokud uspěje dle představ, bude to překonání dalšího milníku pro automatizované zbraňové systémy v pozemní armádě USA.
Další články
Příběhy trosečníků: Shackletonova expedice
V dnešním článku se zaměříme na osudy Shackletonovy transantarktické expedice. Tento muž, zastíněný svými známějšími kolegy Amundsenem a Scottem, dokázal i po ztroskotání v ledové pustině udržet kázeň...
Mazaný a mazanější – historie vojenských šifer (2)
V druhé části článku se podíváme na další rozvoj kryptografie. Šifry hrály v novověké diplomacii a vojenství klíčovou roli. O výsledku jednotlivých bitev často rozhodovali matematici či šachisté ve službách...
Mazaný a mazanější – historie vojenských šifer (1)
Války často nerozhodují generálové, ale dobrá komunikace a logistika. Schopný zpravodajec může být cennější než pluk vojáků. Snahou protivníka je samozřejmě komunikaci nepřítele infiltrovat a využít ve...
Annapurna circuit: nejznámější trek v Himálaji
Projděte si s námi jeden z nejslavnějších světových trekových okruhů. Cesta dlouhá 240 km vedoucí Nepálem začíná v subtropických nížinách, dosahuje však i nadmořské výšky přes 5 000 m. Přesto je tento...