Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.

Průzkum mezi vojáky Bundeswehru (německé armády) ukázal, že jejich převážná většina má pochyby ohledně...
Průzkum mezi vojáky Bundeswehru (německé armády) ukázal, že jejich převážná většina má pochyby ohledně kvality a funkčnosti svých zbraní. Více než polovina označila své zbraně za nespolehlivé a pouhých 10 % vyjádřilo spokojenost a důvěru ve standardní pušky G36.
Samotný dotazník byl vypracován výzkumným institutem Bundeswehru v roce 2015 během cvičení NATO. Celých 53 % respondentů prohlásilo, že jejich zbraně jsou spíše nespolehlivé, či zcela nespolehlivé, 28 % napsalo, že částečně věří své výzbroji a pouhých 8 % prohlásilo své zbraně za zcela spolehlivé. Pro srovnání, při výzkumu v americké armádě v roce 2006 vyslovilo důvěru ve spolehlivost standardní karabiny M-4 80 % respondentů.
O problémech se spolehlivostí útočných pušek G36 se ví od roku 2012, kdy se německé jednotky vracely ze své mise v Afghánistánu a hlásily ztrátu přesnosti při delší střelbě v horkém prostředí. Vyšetřování prokázalo, že polymerová drážka, ve které sedí hlaveň zbraně při střelbě měkne, ztrácí svůj tvar a vychyluje hlaveň. Výrobce zbraně Heckler and Koch tvrdí, že je puška výrobně naprosto v pořádku a vojáci pouze překračují životnost danou počtem výstřelů. Německé ministerstvo obrany plánuje modernizaci výzbroje a výměnu 167.000 kusů útočné pušky G36 v roce 2019 za jiný design.
Daleko zajímavější je informace, že 36 % německých vojáků nevěří ani svým těžkým zbraňovým systémům jako jsou kulomety nebo protitankové střely.
Jednou z problematických zbraní je pravděpodobně i pěchotní kulomet MG3, který, ačkoli je to sama o sobě skvělá zbraň, překročil svoji životnost o mnoho let a je momentálně nahrazován modernější verzí MG4. Dalším systémem právě procházejícím modernizací jsou protitankové střely MILAN, které jsou nahrazovány Izraelskými střelami SPIKE.
Německá armáda momentálně čelí krizi, kdy na její financování jdou pouze 1,2 % hrubého domácího produktu, což je méně než je očekáváno od členů NATO. V roce 2014 se německá mechanizovaná pěchota účastnila cvičení v Norsku a díky nedostatku kulometů MG3 byli nuceni simulovat jen pomocí košťat. Minulý rok byla pouze polovina německých letounů Eurofighter Typhoon letuschopná a z námořních helikoptér Sea Lynx nebyla letuschopná ani jedna.
Poslední zprávy z německé armády naznačují, že jeden ze čtyř mechanizovaných batalionů na popud NATO míří k východním hranicím kvůli případné agresi Ruska. Doufejme, že špatný stav vybavení neovlivní bojeschopnost německých mužů ve službě.
Další články
Arabsko – izraelské války: začátek konfliktu
V následujících dvou článcích se zaměříme na příčiny složitých vztahů na Blízkém východě. Stále pokračující konflikt mezi Židy a muslimy dodnes způsobuje války a teroristické útoky v oblasti. Pro pochopení...
Erwin Rommel: nejlepší německý polní velitel druhé světové války
Polní maršál Erwin „Pouštní liška“ Rommel patřil k nejvýraznějším osobnostem armády Třetí říše, a to i přesto, že byl vždy ochotný porušit rozkaz, který považoval za špatný. Tento vynikající tankový velitel...
Červený kříž: nositel tří Nobelových cen míru
Červený kříž má po celém světě 16 milionů členů a jedná se tak o největší neziskovou organizaci světa (dle počtu členů). Jeho cílem je mimo jiné i pomoc lidem zasaženým válečným konfliktem. Během posledních...
Albánské bunkry aneb co může způsobit paranoidní diktátor
V dnešním článku se zaměříme na fenomén albánských bunkrů. V této malé třímilionové zemi se nachází statisíce železobetonových bunkrů z minulého století. Některé dnes slouží jako muzea, kavárny či dokonce...