Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Letectvo Spojených států amerických ohlásilo spolupráci s agenturou DARPA (Defence Advanced Research Project Agency)...
Letectvo Spojených států amerických ohlásilo spolupráci s agenturou DARPA (Defence Advanced Research Project Agency) na vytvoření nové generace střel s plochou dráhou letu, které budou vybaveny novým typem motoru, který by střele umožnil dosahovat rychlosti až 6.200 km/h. Takzvané hypersonické střely by umožnily, díky neuvěřitelné rychlosti, pronikat protivzdušnou obranou a ničit důležité cíle s velkou přesností.
Současné střely s plochou dráhou letu, jak už napovídá název, využívají nízké letové hladiny a kopírování profilu terénu na snížení pravděpodobnosti detekce nepřátelskými radary a protivzdušnou obranou. Jejich turbínové motory mají nevýhodu v poměrně malých dosahovaných rychlostech (pod Mach 1), zato disponují velkým dostřelem. Ze současných střel můžou sloužit jako příklad americké Tomahawky a Ruské Klub, kdy obě létají rychlostí menší než 1.200 km/h.
Nová raketa HAWC (Hypersonic Air-Breathing Weapon Concept) plánuje tuto situaci od základu změnit. HAWC bude využívat nový typ scramjet náporových motorů k dosažení rychlostí větších, než je Mach 5, s potenciálem dosažení až Mach 10. Taková rychlost by umožnila přelet z New Yorku do Los Angeles (4470 km) za pouhých 20 minut.
Scramjet motory fungují velice podobně jako ostatní letecké motory, kdy je vzduch nasáván do motoru a následně zahříván hořícím palivem. Zahřátý vzduch je poté tlačen z „výfuku“ a vytváří tah, který žene letoun kupředu. Rozdíl u scramjetů je ale ten, že nasávají vzduch nadzvukovou rychlostí, takže jsou schopny touto rychlostí i vyfukovat a tím generovat nesrovnatelně větší tah a rychlost.
Zbraně poháněné tímto typem motoru by způsobily v podstatě menší revoluci. Jejich mimořádná rychlost by minimalizovala možnosti obrany a zároveň donutila „nepřítele“ investovat do rozvoje adekvátních protiopatření. Ideální cíle pro tyto zbraně představují kupříkladu schůze nepřátelského velení, různí političtí vůdci a nebo ponorky zachycené na hladině.
Veliká nevýhoda náporových motorů je ovšem v masivní spotřebě paliva pro udržení vysoké rychlosti během letu. Pokud by byla zachována současná velikost střel, jejich dostřel by byl o hodně menší, což by snížilo možnosti jejich nasazení. Při zvětšení střel a jejich dostřelu by bylo třeba vyvinout nový nosič a odpalovač, což by způsobilo nárůst rozpočtu.
Celý program HAWC bude pravděpodobně zakládán na prvních testech technologického demonstrátoru X-51 Waverider, který při posledním letu v roce 2013 dosáhl rychlosti Mach 5,1 před spotřebováním paliva.
Další články
Pepsi Navy, šestá nejsilnější světová flotila
V roce 1989 se firma Pepsi stala spolumajitelem křižníku, fregaty, torpédoborce a sedmnácti ponorek sovětské výroby. Pepsi byly tyto lodě prodány, protože zadrhávající sovětská ekonomika již nebyla schopná...
Příběhy trosečníků: šest chlapců na pustém ostrově
Může nám to sice připadat jako nějaký román Julese Verna, ale tento příběh se opravdu udál. Šest chlapců ve věku 13 až 16 let dokázalo přežít na pustém ostrově uprostřed Pacifiku 15 měsíců a díky vzájemné...
Operace Christmas drop
Představte si, že místo České republiky žijete na opuštěném ostrově kdesi v Tichém oceánu a nemáte téměř nic. Přesto se vždy jednou za rok objeví na obzoru obří vojenské letadlo, které vám na padáku doručí...
NATO – největší vojenská aliance současnosti
Severoatlantická aliance – tento vojenský pakt sdružuje 30 členských států z transatlantického prostoru, které společně kontrolují největší a nejmodernější armádu na světě s posláním bránit mír. Na druhou...