Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.

Letectvo Spojených států amerických ohlásilo spolupráci s agenturou DARPA (Defence Advanced Research Project Agency)...
Letectvo Spojených států amerických ohlásilo spolupráci s agenturou DARPA (Defence Advanced Research Project Agency) na vytvoření nové generace střel s plochou dráhou letu, které budou vybaveny novým typem motoru, který by střele umožnil dosahovat rychlosti až 6.200 km/h. Takzvané hypersonické střely by umožnily, díky neuvěřitelné rychlosti, pronikat protivzdušnou obranou a ničit důležité cíle s velkou přesností.
Současné střely s plochou dráhou letu, jak už napovídá název, využívají nízké letové hladiny a kopírování profilu terénu na snížení pravděpodobnosti detekce nepřátelskými radary a protivzdušnou obranou. Jejich turbínové motory mají nevýhodu v poměrně malých dosahovaných rychlostech (pod Mach 1), zato disponují velkým dostřelem. Ze současných střel můžou sloužit jako příklad americké Tomahawky a Ruské Klub, kdy obě létají rychlostí menší než 1.200 km/h.
Nová raketa HAWC (Hypersonic Air-Breathing Weapon Concept) plánuje tuto situaci od základu změnit. HAWC bude využívat nový typ scramjet náporových motorů k dosažení rychlostí větších, než je Mach 5, s potenciálem dosažení až Mach 10. Taková rychlost by umožnila přelet z New Yorku do Los Angeles (4470 km) za pouhých 20 minut.
Scramjet motory fungují velice podobně jako ostatní letecké motory, kdy je vzduch nasáván do motoru a následně zahříván hořícím palivem. Zahřátý vzduch je poté tlačen z „výfuku“ a vytváří tah, který žene letoun kupředu. Rozdíl u scramjetů je ale ten, že nasávají vzduch nadzvukovou rychlostí, takže jsou schopny touto rychlostí i vyfukovat a tím generovat nesrovnatelně větší tah a rychlost.
Zbraně poháněné tímto typem motoru by způsobily v podstatě menší revoluci. Jejich mimořádná rychlost by minimalizovala možnosti obrany a zároveň donutila „nepřítele“ investovat do rozvoje adekvátních protiopatření. Ideální cíle pro tyto zbraně představují kupříkladu schůze nepřátelského velení, různí političtí vůdci a nebo ponorky zachycené na hladině.
Veliká nevýhoda náporových motorů je ovšem v masivní spotřebě paliva pro udržení vysoké rychlosti během letu. Pokud by byla zachována současná velikost střel, jejich dostřel by byl o hodně menší, což by snížilo možnosti jejich nasazení. Při zvětšení střel a jejich dostřelu by bylo třeba vyvinout nový nosič a odpalovač, což by způsobilo nárůst rozpočtu.
Celý program HAWC bude pravděpodobně zakládán na prvních testech technologického demonstrátoru X-51 Waverider, který při posledním letu v roce 2013 dosáhl rychlosti Mach 5,1 před spotřebováním paliva.
Další články
Arabsko – izraelské války: začátek konfliktu
V následujících dvou článcích se zaměříme na příčiny složitých vztahů na Blízkém východě. Stále pokračující konflikt mezi Židy a muslimy dodnes způsobuje války a teroristické útoky v oblasti. Pro pochopení...
Erwin Rommel: nejlepší německý polní velitel druhé světové války
Polní maršál Erwin „Pouštní liška“ Rommel patřil k nejvýraznějším osobnostem armády Třetí říše, a to i přesto, že byl vždy ochotný porušit rozkaz, který považoval za špatný. Tento vynikající tankový velitel...
Červený kříž: nositel tří Nobelových cen míru
Červený kříž má po celém světě 16 milionů členů a jedná se tak o největší neziskovou organizaci světa (dle počtu členů). Jeho cílem je mimo jiné i pomoc lidem zasaženým válečným konfliktem. Během posledních...
Albánské bunkry aneb co může způsobit paranoidní diktátor
V dnešním článku se zaměříme na fenomén albánských bunkrů. V této malé třímilionové zemi se nachází statisíce železobetonových bunkrů z minulého století. Některé dnes slouží jako muzea, kavárny či dokonce...