Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.

Psal se rok 1956 a letecká společnost Grumman testovala nedaleko pobřeží státu New York svůj nejnovější stíhací letoun F-11 Tiger. Pilot vypálil dlouhou dávku ze svých zbraní a o pár chvil později něco záhadně proděravělo kryt kabiny a smrtelně zranilo motor letounu. Co se tak mohlo stát?

Psal se rok 1956 a letecká společnost Grumman testovala nedaleko pobřeží státu New York svůj nejnovější stíhací letoun F-11 Tiger. Pilot vypálil dlouhou dávku ze svých zbraní a o pár chvil později něco záhadně proděravělo kryt kabiny a smrtelně zranilo motor letounu. Co se tak mohlo stát?
F-11 Tiger, jako všechny letadla od Grummana, byl pojmenován po kočkovité šelmě. Rychlý a obratný, Tiger byl teprve druhý nadzvukový letoun v inventáři námořnictva, schopný dosáhnout rychlosti Mach 1,1. Ve skutečnosti to byl první supersonický letoun společnosti Grumman a nezkušenost firmy s takovou rychlostí a jejími následky, se ve výsledku prokázala chybou, která zapříčinila pád testovacího letadla.
21. září roku 1956 vzlétl testovací Tiger z letiště a zamířil od pobřeží Long Islandu směrem na volné moře. Po nějaké době sklonil pilot čumák letadla o dvacet stupňů dolů směrem k oceánu a vypálil asi čtyřvteřinovou dávku ze svých 20mm kanónů. Po výstřelu začal pilot prudce klesat a zapnul přídavné spalování. Asi o minutu později se v krytu kokpitu udělala poměrně velká díra a motor letadla začal vydávat zvláštní zvuky, po kterých výkon motoru začal prudce klesat. Když se pilot pokusil vrátit na testovací letiště Grumman na Long Islandu, motor nakonec vysadil.
Testovací pilot předpokládal, že se stal obětí zásahu nějakým opeřencem, ale vyšetřování nehody ukázalo, že příčina byla úplně jiná. Během prudkého klesání letoun vlétl do své, předtím vypálené, dávky 20mm střel. Ačkoli během výstřelu byly střely daleko rychlejší (rychlost letounu + úsťová rychlost samotné zbraně), jejich zpomalení bylo díky odporu vzduchu rychlejší, než se předpokládalo. Zatímco střely prudce zpomalovaly, Tiger díky přídavnému spalování zase zrychloval a výsledné setkání ve vzduchu vyústilo v odpis drahého letounu.
Letoun byl pádem naprosto zničen a pilot utrpěl těžká zranění, ze kterých se za šest měsíců zotavil a byl schopen vrátit se do aktivní služby. Co se týká letadla, námořnictvo nakonec zakoupilo pouhých 200 Tigerů, které byly zakrátko nahrazeny novějšími a lepšími letadly jako byl F-8 Crusader a F-4 Phantom II. Ovšem známá skupina akrobatických pilotů Blue Angels na Tigerech létala až do roku 1969. Níže najdete video z jejich představení v Paříži roku 1967.
Další články
Zachránce dětí, Sir Nicholas Winton
V květnu oslavujeme narození sira Nicholase Wintona, který zorganizoval záchrannou misi pro stovky převážně židovských dětí. A přestože zůstal jeho příběh dlouho zapomenutý, jeho odkaz nyní osvětluje...
Vyhlašujeme lavinové nebezpečí
Pokud jste se v posledních dnech vydali na výlet do vysokých hor, třeba do Tater, tak vás možná překvapilo množství zavřených tras. S příchodem jara jsou tu laviny tématem číslo jedna. A...
Hygiena v přírodě
Trocha nepohodlí stojí za každé dobrodružství. Na delším tripu nemusíme být zrovna vymydlinkovaní, ale zase je třeba myslet na to, že čistota = půl zdraví. Tak si pojďme povědět, jak si tu hygienu...
Slovníček outdoorových materiálů
Rip-stop, neopren, softshell. Gore-Tex, fleece, merino. Coolmax, kevlar, nylon. A takhle bychom mohli pokračovat donekonečna. Moderní doba neustále přináší nové materiály. A čert aby se v tom vyznal. Čert...