Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Vaše nohy jsou bez debat tím nejpoužívanějším způsobem cestování. Pokud ovšem nepatříte mezi opravdové mazáky turistiky a nebo nejste bývalý voják, nejspíše jste nikdy nepřemýšleli o tom, jak moc citlivé nohy ve skutečnosti jsou a že je třeba se o ně opravdu důkladně starat...
Vaše nohy jsou bez debat tím nejpoužívanějším způsobem cestování. Pokud ovšem nepatříte mezi opravdové mazáky turistiky a nebo nejste bývalý voják, nejspíše jste nikdy nepřemýšleli o tom, jak moc citlivé nohy ve skutečnosti jsou a že je třeba se o ně opravdu důkladně starat. Puchýře, mozoly, kuří oka a podobné problémy mohou příjemný trek proměnit v "útrpné martyrium", při kterém si rozhodně žádnou hezkou scenérii díky bolesti neužijete.
Péče o nohy je logicky schopností, kterou byste rozhodně měli disponovat. Pokud se tedy budete řídit tipy, které najdete níže, dlouhé cesty pěšmo by vám neměly, alespoň v teorii, dělat problémy.
Noste padnoucí, dobře prošlapané boty
Starost o nohy by měla začít ještě předtím, než vyrazíte na cestu. Tím nejdůležitějším faktorem jsou ty pravé boty. Musí opravdu dokonale padnout a musí být prošláplé. Takové boty totiž udrží vaše nohy v dobré kondici a tím pádem vás šťastné, kilometr po kilometru vaší cesty.
Jak poznat dobře padnoucí boty? V první řadě musí pata boty hezky přiléhat k patě vaší nohy a vaše prsty musí mít dostatek místa (ale ne až příliš místa) pro volný pohyb. Pokud se bude bota pohybovat dopředu a dozadu či ze strany na stranu, dojde ke tření, které vede k bolestivým puchýřům a jiným obtížím. Pokud ovšem budou boty příliš těsné, vaše palce po cestě (hlavně pokud půjdete například z kopce) pořádně utrpí.
Nejlepším způsobem jak najít dobře sedící boty, je zajít přímo do obchodu, odkud si boty plánujete vzít (v našem případě pobočky v Litvínově, Ústí nad Labem a v Teplicích). Vyhněte se on-line nakupování (pokud tedy nejdete najisto pro botu, co dobře znáte). Aby bylo nakupování co nejsmysluplnější, odložte výběr bot až na odpoledne. A proč zrovna na odpoledne? Kvůli tomu, že vaše chodidla po celém dnu v botě postupně natékají (obzvláště při dlouhém pochodu) a vy chcete mít co nejautentičtější podmínky. Proto si s sebou vezměte i ponožky, se kterými na pochody vyrazíte.
Když už budete mít pohodlné boty, je třeba je hezky a důkladně prošlápnout. Rozhodně s nimi nechoďte hned první den na túru 15 km nebo si zažijete to pravé peklo. Začněte tím, že je budete nosit například na nákupy či lehké procházky do okolí. Pokud vás bude bolet noha, boty nějakou dobu nenoste, nechte nohu zregenerovat a nasaďte je až druhý den. S trochou úsilí a času budete schopni mít botu na noze celý den bez jakékoli známky bolesti.
Pozor! I když jsou boty prošláplé, mohou být uvnitř místa, kde bude docházet k nepříjemnému tření s chodidlem, což zvlášť hrozí při dlouhých výšlapech. Zapamatujte si tato místa už při prošlapávání a snažte se jejich působení co nejvíce omezit.
Správně svoje boty zavazujte
Špatně zavázané tkaničky dokáží trek velmi znepříjemnit, i proto je třeba tento aspekt nepřehlížet. Ačkoli je každá noha i bota jiná, všeobecně by vázání mělo držet vaši patu pevně na místě bez toho, aby vám jakkoli omezilo krevní oběh v noze.
Toho můžete dosáhnout tím, že si v podstatě rozdělíte vázání na dvě části a napevno si uvážete nárt a volněji oblast kotníku. To vám zpevní bohu v botě, ale nepřiškrtí oběh. Tato metoda je samozřejmě jednodušší s vysokými botami, ale existuje metoda i s botami nižšími. Níže najdete video, které se touto problematikou zabývá (pozor, je v angličtině).
Před pochodem si ostříhejte nehty
Toto je jedna z nejdůležitějších, ale zároveň nejpřehlíženějších rad. Pokud budou vaše nehty příliš dlouhé, ani ty nejlepší boty neodvedou službu tak, jak mají. Nehty totiž budou tlačit do vašich palců, což znepříjemní chůzi, povede to k bolesti až případnému krvácení (či nedejbože k následnému odpadnutí nehtů).
Při stříhání nehtů se vyhněte klasickému zakulacenému zastřihnutí. Zvolte raději rovný "zástřih", který snižuje šance zarůstání nehtů, stejně jako snižuje tření mezi nehtem a kůží. Také to ale se zkrácením nepřehánějte, nehty by mohly začít zarůstat a taková infekce v palcích není nic příjemného a může vyústit v návštěvu lokálního chirurga.
Aplikujte prášek/krém/náplast
Tento přístup vyžaduje tak trochu experimentování a nějaké ty znalosti svého těla (tedy nohou). Někteří výletníci využívají velkého množství zásypu či krémů, jiní toho nevyužívají vůbec. Tohle si prostě musíte vyzkoušet sami a zjistit co vám vyhovuje.
Pár tipů na vyzkoušení:
Antiperspirant: tento sprej by v teorii měl zabránit vašim nohám v pocení, což znamená méně vlhkosti, což znamená méně puchýřů. Pokud se vám tedy hodně potí nohy a víte to, antiperspirant může opravdu pomoci.
Zásyp na nohy: další možností jak si udržet nohy bez zbytečného tření, je nasypat si specializovaný zásyp do ponožek před jejich nasazením. Prášek vám obalí chodidlo a zabrání nepříjemnému tření. To logicky sníží šanci na vznik puchýřů.
Zvlhčující krémy: ač to může znít zvláštně, jsou lidé, kteří si své nohy před dlouhou cestou mažou a olejují. Opět je to cesta k omezení tření. Kromě klasických krémů můžete zkusit použít i lubrikační gel. Nevýhodou tohoto způsobu je "klouzavý pocit" a možný pohyb chodidla v botách.
Náplasti: s náplastmi máte dvě možnosti použití. Buď si ovážete nohu před cestou v místech, o kterých víte, že mohou být náchylná na puchýře, nebo si nohu ovážete až během pochodu, když začnete cítit citlivá místa. Je to celkem efektivní způsob předcházení puchýřů.
Nepodceňujte vliv ponožek
Ti nejzkušenější turisté často doporučují na dlouhé pochody systém dvou ponožek. První sada ponožek by měla být tenká, pot odvádějící. Ta sníží tření na noze a skvěle odvede pot z nohy do sekundární sady, která by měla být vlněná. Ponožky byste také měli nosit naruby tak, aby švy nijak nedřely do palců a nehtů.
Vyhýbejte se také ponožkám, které jsou vyrobeny ze 100% bavlny. Ta sice skvěle absorbuje pot, ale velmi pomalu schne. Takže pokud se vaše ponožky propotí (a nebo jinak zvlhnou) noha nedokáže "dýchat" a ideální prostředí pro vznik puchýřů je na světě.
Ujistěte se také, že s sebou máte na túře náhradní ponožky a vyměňte je, jakmile začnete cítit diskomfort nebo když se začnou tvořit puchýře. Jsou i názory, že byste ponožky měli měnit vždy po 6-8 kilometrech. Po výměně ponožek nezapomeňte ty mokré pověsit z batohu tak, aby mohly hezky vyschnout.
Ošetřujte nohy za pochodu
Klidně se může stát, že i když naše tipy do puntíku dodržíte, po deseti a více kilometrech ucítíte v botách nepříjemné nepohodlí a budete muset udělat malou zastávku na "obhlédnutí škod", které pochod na chodidlech napáchal.
Horká citlivá místa - tělo si umí říci, když je něco špatně a takové horké citlivé místo bez ošetření vytvoří puchýř. V botě ho budete cítit jako lehký pocit pálení, které stále ještě není tak bolestivé jako klasický puchýř. Pokud tedy toto ucítíte, je čas na krátkou zastávku a ošetření.
Sundejte si boty a pokud máte náhradní ponožky, je čas na výměnu. Pokud ne, ponožky si sundejte a nechte nohu odpočinout a vysušit tak, jak vám to čas dovolí. Během toho si také zkontrolujte vázání tkaniček, znovu aplikujte zásyp či krém, přelepte i ostatní bolestivá místa a vyčistěte boty od jakýchkoli úlomků.
Puchýře - puchýře jsou bolestivé kapsy naplněné tekutinou pod kůží. Puchýř vzniká, když dochází k výraznému tření o kůži. Pokud se objeví, máte několik možností podle toho, jak je velký a zda již praskl či ne. Pokud je malý, neporušený a nijak extra bolestivý, aplikujte krém, přelepte ho a nechte ho tak.
Pokud je puchýř velký a porušený, vyčistěte ho a přelepte/zavažte, jak nejlépe umíte. Pokud budete převazovat obinadlem, vložte mezi puchýř a obinadlo malý kousek gázy či látky. Pokud je kůže špinavá či odtržená, opatrně ji uřízněte. Pokud není, nechte jí tak, jak je, pomůže to zabránit případné velmi bolestivé infekci.
Pokud je puchýř velký a neporušený, bude třeba propíchnout sterilizovanou (sterilizujte například ohněm ze zapalovače) jehlou (nebo kapesním nožíkem, když jehla není po ruce). Puchýř před propíchnutím opravdu důkladně očistěte a aplikujte desinfekci. Poté aplikujte gázu a puchýř obvažte.
Někteří zkušení turisté tvrdí, že se k přilepení volně visící kůže propíchnutého puchýře dá použít vteřinové lepidlo. Ve skutečnosti to není až tak bláznivý nápad, lékaři lepidla občas využívají pokud není jiná možnost. Připravte se ovšem na notnou dávku pálení...
Pravda je ale taková, že nejlepší prevencí proti puchýřům je prostě trénink. Choďte, choďte a choďte. Nohy si postupně zvyknou a stanou se daleko odolnějšími, vy si pak túry a krásné přírodní scenérie užijete mnohem více.
Další články
Point Nemo – nejhorší místo pro ztroskotání
Point Nemo, mezi odborníky známý jako oceánský bod nedostupnosti, se nachází v Jižním Pacifiku. Kromě toho, že se jedná o nejodlehlejší místo naší planety, také slouží jako vesmírné pohřebiště či sídlo...
Wilhelm Gustloff: největší námořní katastrofa všech dob
Parník Wilhelm Gustloff sloužil na konci druhé světové války jako německá evakuační loď a po torpédování sovětskou ponorkou na něm zahynulo přes 9 000 osob, především civilistů. Celý příběh dodnes budí...
Příběhy trosečníků: zkáza letu 571
Příběh letu uruguayských aerolinií č. 571 patří k jednomu z nejsilnějších příběhů 20. století. Díky odvaze a odhodlání dokázalo šestnáct lidí přežít 72 dní v nadmořské výšce 3 500 m n. m. Mělo to ovšem...
John Donohue a jeho šílená pivní cesta do vietnamské války
V listopadu roku 1967 vyrazil americký veterán John „Chickie“ Donohue na vlastní pěst do pekla vietnamské války. V batohu měl pouze seznam svých přátel ze sousedství, osobní dopisy a hromadu piva. Rozhodl...