Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.

Minulý týden, v celkem překvapivém prohlášení, americké námořnictvo odhalilo, že nejenže přestavilo několik letounů pro elektronický boj EA-18G Growler na bezpilotní verze, ale že je rovnou i vyzkoušelo v tandemu s pilotovanou verzí toho samého letadla...
Minulý týden, v celkem překvapivém prohlášení, americké námořnictvo odhalilo, že nejenže přestavělo několik letounů pro elektronický boj EA-18G Growler na bezpilotní verze, ale že je rovnou i vyzkoušelo v tandemu s pilotovanou verzí toho samého letadla. To prokazuje, že americké námořnictvo bude disponovat svými ozbrojenými "drony" pravděpodobně dříve, než se čekalo.
Test byl proveden ve spolupráci s firmou Boeing na letecké základně v Marylandu. Jeden pilotovaný EA-18G ovládal další dva bezpilotní Growlery ve vzduchu, ty se měly chovat jako Wingmany.
Test byl pozoruhodný hned ze dvou důvodů. Za prvé se nevědělo, že námořnictvo pracuje na bezpilotních systémech jiných, než je již dlouho oznámený námořní tanker MQ-25 Stingray, který by se do služby měl dostat v polovině tohoto desetiletí. Za druhé, do teď nebylo úplně jasné, zda půjdou současné letouny předělat na bezpilotní verze.
Teď něco málo k dotyčným letounům. EA-18G Growler je určený pro elektronický boj a svou konstrukcí vychází z F/A-18F Super Hornet. Má posádku dvou pilotů a je designovaný pro eskortování Super Hornetů na extra nebezpečné mise. Growler nese rušící elektroniku, která zasahuje do nepřátelských radarů a komunikačních zařízení, které pak ztrácejí svou účinnost při útocích na spojenecké letouny. Growler také nese rakety HARM, které se dokážou sami navádět na nepřátelské radarové instalace.
Mise Growlerů bývají extra nebezpečné kvůli tomu, že slouží jako takový "nárazník" mezi nepřátelskými raketami a přátelskými útočnými letouny. Proto je myšlenka převádění těchto strojů na bezpilotní vcelku logická.

Growler a Super Hornet sdílejí asi 90 % dílů a systémů, což nejenže zjednodušuje údržbu, ale taky umožňuje bezproblémové společné mise obou letadel. Taky to znamená, že se v budoucnosti můžeme dočkat bezpilotních Super Hornetů, které budou ovládat jiné Hornety. Tento systém "wingmanů" bude také mít výhodu v tom, že pokud drony bude ovládat stroj v jejich blízkosti, spojení mezi letadly bude jen velmi těžko napadnutelné ať už rušením nebo hackery.
Zdá se tedy, že bezpilotní letouny získávají na důležitosti po celém světě a budou i skvělou a užitečnou zbraní na bojištích budoucnosti. Důležité také je, že za každým z těchto dronů alespoň prozatím stojí člověk ovládající jejich funkce.
Další články
Jak se připravit na výšlap do vysokých nadmořských poloh
„Nejnáročnější byl pro mě výstup ke gejzírům El Tatio ve výšce zhruba 4.500 m n. m. Nebo na chilskou náhorní plošinu Chajnantor, kde má Evropská jižní observatoř své špičkové teleskopy. To bylo okolo...
Tajemství Českého středohoří a Krušných hor ve výpravných knihách Jiřího Svobody
České středohoří je jednou z nejkrásnějších a nejtajemnějších krajin naší země. Můžeme zde navštívit nejen řadu přírodních divů, ale také historických zajímavostí a památek.
Zachránce dětí, Sir Nicholas Winton
V květnu oslavujeme narození sira Nicholase Wintona, který zorganizoval záchrannou misi pro stovky převážně židovských dětí. A přestože zůstal jeho příběh dlouho zapomenutý, jeho odkaz nyní osvětluje...
Vyhlašujeme lavinové nebezpečí
Pokud jste se v posledních dnech vydali na výlet do vysokých hor, třeba do Tater, tak vás možná překvapilo množství zavřených tras. S příchodem jara jsou tu laviny tématem číslo jedna. A...