Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.

Railgun, nová "hračka" námořnictva Spojených států je v podstatě superzbraň, kanón, který nevyužívá žádné...
Railgun, nová „hračka“ námořnictva Spojených států je v podstatě superzbraň, kanón, který nevyužívá žádné chemické prostředky pro vystřelení wolframového projektilu rychlostí kolem Mach 7 (8575,31 km/h) do vzdálenosti přesahující 100 námořních mil (přibližně 185 km). Její velká slabina je ovšem jasná, jeden výstřel potřebuje neuvěřitelné množství elektrické energie.
Ačkoli již byla několikrát testována na zemi, námořní zkoušky mají teprve proběhnout, konkrétně až bude spuštěn na vodu třetí torpédoborec třídy Zumwalt. Pouze nová třída Zumwalt je schopna vygenerovat potřebných 25 megawattů k palbě railgunu. Ale náboj, který je v této zbrani využívaný, a který je speciálně stavěný na rychlosti překonávající Mach 5, může být využitý i v jiných zbraních.
Wolframový HVP (hepervelocity projectile) je momentálně zkoušený v armádních 105mm houfnicích a testy v námořních 5palcových dělech budou dle posledních zpráv následovat. HVP sice nedosáhne v těchto platformách takové rychlosti jako v railgunech, ale konvenční zbraně by stále měly vygenerovat až 3 Mach (3675,13 km/h), což jasně překonává všechny projektily v současné službě. Pokud budou tyto testy úspěšné, HVP může v americké armádě pomoci zvýšit rychlosti v různých zbraňových odvětvích .
Díky této ohromné rychlosti nepotřebuje HVP ani klasickou explozivní složku ke zničení cíle, prostě využije kinetickou energii dopadu. Velký dostřel také znamená, že HVP může v budoucnosti nahradit drahé rakety typu Tomahawk a Harpoon, které stojí přes milion dolarů za kus (HVP stojí zhruba 25.000 dolarů za kus). Využívání tohoto náboje také sníží tlak na logistiku armády, která nebude muset produkovat a převážet velké množství výbušnin a chemikálií pro své zbraňové platformy.
Další velkou výhodou HVP, která je momentálně ve fázi výzkumu, je budoucí instalace GPS do každého projektilu. Tato technologie, spolu s rychlostí a pokrokem v oblasti detekce raket, umožní, aby v budoucnosti HVP sloužil k sestřelování přilétávajících naváděných raket (pro srovnání, jakákoli jiná GPS naváděná munice v současné době stojí až 800.000 dolarů).
Elektromagnetické kanóny možná mají momentálně velké problémy s potřebnou energií, ale její „chytré“ náboje se do výzbroje dostanou pravděpodobně daleko dříve.
Další články
Červený kříž: nositel tří Nobelových cen míru
Červený kříž má po celém světě 16 milionů členů a jedná se tak o největší neziskovou organizaci světa (dle počtu členů). Jeho cílem je mimo jiné i pomoc lidem zasaženým válečným konfliktem. Během posledních...
Albánské bunkry aneb co může způsobit paranoidní diktátor
V dnešním článku se zaměříme na fenomén albánských bunkrů. V této malé třímilionové zemi se nachází statisíce železobetonových bunkrů z minulého století. Některé dnes slouží jako muzea, kavárny či dokonce...
Základní vojenská služba v Evropě-+
Patnáct evropských států má dodnes zavedenou nějakou formu povinné vojenské služby. Jejich počet za poslední desetiletí dokonce narostl, především kvůli zhoršující se situaci v Evropě. Myšlenka na obnovu...
Pepsi Navy, šestá nejsilnější světová flotila
V roce 1989 se firma Pepsi stala spolumajitelem křižníku, fregaty, torpédoborce a sedmnácti ponorek sovětské výroby. Pepsi byly tyto lodě prodány, protože zadrhávající sovětská ekonomika již nebyla schopná...