Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.

Railgun, nová "hračka" námořnictva Spojených států je v podstatě superzbraň, kanón, který nevyužívá žádné...
Railgun, nová „hračka“ námořnictva Spojených států je v podstatě superzbraň, kanón, který nevyužívá žádné chemické prostředky pro vystřelení wolframového projektilu rychlostí kolem Mach 7 (8575,31 km/h) do vzdálenosti přesahující 100 námořních mil (přibližně 185 km). Její velká slabina je ovšem jasná, jeden výstřel potřebuje neuvěřitelné množství elektrické energie.
Ačkoli již byla několikrát testována na zemi, námořní zkoušky mají teprve proběhnout, konkrétně až bude spuštěn na vodu třetí torpédoborec třídy Zumwalt. Pouze nová třída Zumwalt je schopna vygenerovat potřebných 25 megawattů k palbě railgunu. Ale náboj, který je v této zbrani využívaný, a který je speciálně stavěný na rychlosti překonávající Mach 5, může být využitý i v jiných zbraních.
Wolframový HVP (hepervelocity projectile) je momentálně zkoušený v armádních 105mm houfnicích a testy v námořních 5palcových dělech budou dle posledních zpráv následovat. HVP sice nedosáhne v těchto platformách takové rychlosti jako v railgunech, ale konvenční zbraně by stále měly vygenerovat až 3 Mach (3675,13 km/h), což jasně překonává všechny projektily v současné službě. Pokud budou tyto testy úspěšné, HVP může v americké armádě pomoci zvýšit rychlosti v různých zbraňových odvětvích .
Díky této ohromné rychlosti nepotřebuje HVP ani klasickou explozivní složku ke zničení cíle, prostě využije kinetickou energii dopadu. Velký dostřel také znamená, že HVP může v budoucnosti nahradit drahé rakety typu Tomahawk a Harpoon, které stojí přes milion dolarů za kus (HVP stojí zhruba 25.000 dolarů za kus). Využívání tohoto náboje také sníží tlak na logistiku armády, která nebude muset produkovat a převážet velké množství výbušnin a chemikálií pro své zbraňové platformy.
Další velkou výhodou HVP, která je momentálně ve fázi výzkumu, je budoucí instalace GPS do každého projektilu. Tato technologie, spolu s rychlostí a pokrokem v oblasti detekce raket, umožní, aby v budoucnosti HVP sloužil k sestřelování přilétávajících naváděných raket (pro srovnání, jakákoli jiná GPS naváděná munice v současné době stojí až 800.000 dolarů).
Elektromagnetické kanóny možná mají momentálně velké problémy s potřebnou energií, ale její „chytré“ náboje se do výzbroje dostanou pravděpodobně daleko dříve.
Další články
Jak mormonský pilot vykouzlil vánoční atmosféru pomocí fondánu
Prožít Vánoce v německém zajateckém táboře je samo o sobě natolik smutné, že nás z těch představ sotva něco vytrhne. A přesto... Dojemný příběh poručíka Terryho nám ukazuje, že i v nejtemnějších chvílích...
Malé vánoční příměří roku 1944
Za druhé světové války nedošlo k žádnému velkému příměří jako o Vánocích roku 1914. Tenkrát tisíce francouzských, německých a britských vojáků opustili své zákopy a setkali se v „zemi nikoho”, aby si vyměnili...
Vznik československého letectva: Příběh odboje a vzletu
Letos v říjnu uplyne 105 let od vzniku československého letectva. Podle historiků datujeme jeho začátek k 30. říjnu 1918, kdy důstojníci rakousko-uherské armády ustanovili v Praze...
Jak se připravit na výšlap do vysokých nadmořských poloh
„Nejnáročnější byl pro mě výstup ke gejzírům El Tatio ve výšce zhruba 4.500 m n. m. Nebo na chilskou náhorní plošinu Chajnantor, kde má Evropská jižní observatoř své špičkové teleskopy. To bylo okolo...