Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Letouny F-15, které jsou určeny pro vybudování vzdušné nadvlády se představují v novém promo...
Letouny F-15, které jsou určeny pro vybudování vzdušné nadvlády se představují v novém promo videu. S novým označením F-15 2040C Advanced Eagle se směle připojí k supermoderním F-22 a F-35, proti jakémukoli letectvu světa.
Letectvo Spojených států amerických odjakživa spoléhalo k vybudování vzdušné nadvlády na mix dražších specializovanějších letounů a levnějších univerzálních letadel. Původní F-15 a pozdější F-22 byly vyrobeny s jedním úmyslem a tím byly přímé vzdušné souboje s letadly protivníka. Bohužel, tato úzká specializace se projevila na ceně. Vysoké pořizovací náklady spolu s koncem studené války a úpadkem ekonomiky způsobily, že z původně zamýšlených 750 kusů F-22 se nakonec vyrobilo pouhých 187.
Dalším problémem bylo, že důraz na technologii stealth, která umožňuje snížit radarovou stopu, donutil konstruktéry schovat veškerou výzbroj dovnitř letadla. F-22 tak dokáže nést 6 kusů AMRAAM středních raket a F-35 pouhé 4. Ačkoli mohou dodatečnou výzbroj nést i na křídlech, je tím narušena jejich „neviditelnost“ a zároveň se tím zhoršují i letové vlastnosti.
Relativně malý počet F-22 také v jakémkoli budoucím konfliktu se supervelmocemi způsobí, že nepřítel bude mít téměř jistě početní převahu. Tato situace má ovšem řešení a tím jsou stovky starších F-15 ve službě. Firma Boeing tedy navrhla jasné řešení, kterým je přestavba vysloužilců na raketové platformy, které by do leteckých bojů nesly více než 12 raket naráz.
Jeden z možných scénářů by pak vypadal asi takto: Advanced Eagle by spolupracoval se svými modernějšími protějšky (F-22, F-35), kteří dokáží lépe identifikovat nepřátelské hrozby. Zranitelné F-15 by se držely v pozadí, dokud by nebyly určeny cíle a pak by vypustily svůj smrtonosný náklad. Po vyčerpání raket by došlo k ústupu a modernější letouny by zničily zbývající odpor.
A jaké konkrétní vylepšení bude namontováno? Jedná se o nové nosiče raket, které navýší maximální nosnost letounu na 16 raket a nový sensor Talon HATE, který umožní zpracovat data ze spojeneckých letounů v okolí a následně je zobrazit na průhledovém displeji stíhačky.
Vylepšené F-15 by také byly užitečné v boji proti technicky slabším, ale početným letectvům, jako má kupříkladu Severní Korea. Další z výhod by byl také potenciální export do spojeneckých zemí, které již F-15 vlastní, jako je: Israel, Saudská Arábie a Japonsko.
Další články
Point Nemo – nejhorší místo pro ztroskotání
Point Nemo, mezi odborníky známý jako oceánský bod nedostupnosti, se nachází v Jižním Pacifiku. Kromě toho, že se jedná o nejodlehlejší místo naší planety, také slouží jako vesmírné pohřebiště či sídlo...
Wilhelm Gustloff: největší námořní katastrofa všech dob
Parník Wilhelm Gustloff sloužil na konci druhé světové války jako německá evakuační loď a po torpédování sovětskou ponorkou na něm zahynulo přes 9 000 osob, především civilistů. Celý příběh dodnes budí...
Příběhy trosečníků: zkáza letu 571
Příběh letu uruguayských aerolinií č. 571 patří k jednomu z nejsilnějších příběhů 20. století. Díky odvaze a odhodlání dokázalo šestnáct lidí přežít 72 dní v nadmořské výšce 3 500 m n. m. Mělo to ovšem...
John Donohue a jeho šílená pivní cesta do vietnamské války
V listopadu roku 1967 vyrazil americký veterán John „Chickie“ Donohue na vlastní pěst do pekla vietnamské války. V batohu měl pouze seznam svých přátel ze sousedství, osobní dopisy a hromadu piva. Rozhodl...