Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.

Letouny F-15, které jsou určeny pro vybudování vzdušné nadvlády se představují v novém promo...
Letouny F-15, které jsou určeny pro vybudování vzdušné nadvlády se představují v novém promo videu. S novým označením F-15 2040C Advanced Eagle se směle připojí k supermoderním F-22 a F-35, proti jakémukoli letectvu světa.
Letectvo Spojených států amerických odjakživa spoléhalo k vybudování vzdušné nadvlády na mix dražších specializovanějších letounů a levnějších univerzálních letadel. Původní F-15 a pozdější F-22 byly vyrobeny s jedním úmyslem a tím byly přímé vzdušné souboje s letadly protivníka. Bohužel, tato úzká specializace se projevila na ceně. Vysoké pořizovací náklady spolu s koncem studené války a úpadkem ekonomiky způsobily, že z původně zamýšlených 750 kusů F-22 se nakonec vyrobilo pouhých 187.
Dalším problémem bylo, že důraz na technologii stealth, která umožňuje snížit radarovou stopu, donutil konstruktéry schovat veškerou výzbroj dovnitř letadla. F-22 tak dokáže nést 6 kusů AMRAAM středních raket a F-35 pouhé 4. Ačkoli mohou dodatečnou výzbroj nést i na křídlech, je tím narušena jejich „neviditelnost“ a zároveň se tím zhoršují i letové vlastnosti.
Relativně malý počet F-22 také v jakémkoli budoucím konfliktu se supervelmocemi způsobí, že nepřítel bude mít téměř jistě početní převahu. Tato situace má ovšem řešení a tím jsou stovky starších F-15 ve službě. Firma Boeing tedy navrhla jasné řešení, kterým je přestavba vysloužilců na raketové platformy, které by do leteckých bojů nesly více než 12 raket naráz.
Jeden z možných scénářů by pak vypadal asi takto: Advanced Eagle by spolupracoval se svými modernějšími protějšky (F-22, F-35), kteří dokáží lépe identifikovat nepřátelské hrozby. Zranitelné F-15 by se držely v pozadí, dokud by nebyly určeny cíle a pak by vypustily svůj smrtonosný náklad. Po vyčerpání raket by došlo k ústupu a modernější letouny by zničily zbývající odpor.
A jaké konkrétní vylepšení bude namontováno? Jedná se o nové nosiče raket, které navýší maximální nosnost letounu na 16 raket a nový sensor Talon HATE, který umožní zpracovat data ze spojeneckých letounů v okolí a následně je zobrazit na průhledovém displeji stíhačky.
Vylepšené F-15 by také byly užitečné v boji proti technicky slabším, ale početným letectvům, jako má kupříkladu Severní Korea. Další z výhod by byl také potenciální export do spojeneckých zemí, které již F-15 vlastní, jako je: Israel, Saudská Arábie a Japonsko.
Další články
Červený kříž: nositel tří Nobelových cen míru
Červený kříž má po celém světě 16 milionů členů a jedná se tak o největší neziskovou organizaci světa (dle počtu členů). Jeho cílem je mimo jiné i pomoc lidem zasaženým válečným konfliktem. Během posledních...
Albánské bunkry aneb co může způsobit paranoidní diktátor
V dnešním článku se zaměříme na fenomén albánských bunkrů. V této malé třímilionové zemi se nachází statisíce železobetonových bunkrů z minulého století. Některé dnes slouží jako muzea, kavárny či dokonce...
Základní vojenská služba v Evropě-+
Patnáct evropských států má dodnes zavedenou nějakou formu povinné vojenské služby. Jejich počet za poslední desetiletí dokonce narostl, především kvůli zhoršující se situaci v Evropě. Myšlenka na obnovu...
Pepsi Navy, šestá nejsilnější světová flotila
V roce 1989 se firma Pepsi stala spolumajitelem křižníku, fregaty, torpédoborce a sedmnácti ponorek sovětské výroby. Pepsi byly tyto lodě prodány, protože zadrhávající sovětská ekonomika již nebyla schopná...