Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Toaletní papír. Věc kterou všichni bereme jako samozřejmost. "Toaleťák" ovšem v případě nouzových situací a katastrof mizí z polic supermarketů jako jeden z prvních. Jak ho nahradit? Na to se podíváme v dnešním článku o "ho*ně".
Proč je toaletní papír tak důležitý?
Jistě už jste někdy slyšeli jak někdo říká, že bohatství a civilizovanost země se odvíjí od materiálu používaného k utírání po vyprázdnění. Opravdové "bohatství" toaletního papíru ovšem spočívá v tom, že jeho pomocí udržujeme nejen čisté pozadí, ale hlavně dobrou hygienu.
Už jen správné utření po vyprázdnění dokáže zamezit vzniku mnoha nemocí. Bez dostatečné hygieny (stačí jeden člověk nedodržující hygienické návyky) se průjmové a podobné nemoci velmi snadno šíří i mezi několika málo lidmi, zvlášť když dotyční mezi sebou sdílí zdroj jídla a vody. A to nemluvě o nouzových a katastrofických scénářích (povodně, požáry, vichřice), kdy velké množství lidí přijde o přístup k toaletě a o místo na sprchování. To je vyložená líheň nemocí a problémů s tím spojených.
Asi se tedy shodneme, že toaletní papír je skvělý vynález. Kromě toho, že díky němu šetříte vodu (tedy pokud nejste spíše příznivci bidetu), vašemu spodnímu prádlu nehrozí znečištění. To se obzvláště hodí v nouzové situaci, kdy se k mýdlu a dostatku vody na umytí (nebo k TP) dlouho nemůžete dostat. Znát pár alternativ, tedy může být nanejvýš užitečné.
1. kameny
Nedávné antropologické studie naznačují, že starověcí Římané (minimálně ti chudší mimo město s lázněmi) používali ploché kameny tak, jako my dnes používáme papír. Pokud si to budete chtít "dát na Římana" je důležité, abyste zvolili správný nástroj. Zaměřte se na ploché kameny bez hrubých a ostrých okrajů, které by vás mohly zranit, popřípadě nadělat větší "nepořádek", než jaký byl předtím. Takový vhodný kámen nejpravděpodobněji najdete poblíž tekoucí vody. Kámen by měl být dost velký na to, aby jste si při utírání neznečistili ruce.
2. kukuřičný klas
Perfektní alternativa, kterou prý dodnes používají američtí farmáři (pokud to není pravda, omlouváme se vám!). Bohužel, takový klas je v našich krajinách sezónní záležitostí, kterou najdete pouze u polí. Popřípadě, pokud jste se rozhodli odprostit od využívání toaletního papíru a máte kukuřici rádi i jako pokrm, pokaždé když sníte kukuřičný klas, usušte ho a uschovejte. Při používání na velké klas otáčejte, získáte tak větší "pokrytí".
Víte že...
Dvou až čtyřvrstvý toaletní papír, který dnes prakticky všichni používáme k čištění pozadí, je předmět s poměrně dlouhou historií? Jak asi víte, papír byl vynalezen (pravděpodobně) kolem roku 105 v Číně. První zmínka o použití papíru k utírání pozadí se ale datuje až do šestého století. První moderní "toaleťák" byl vyroben v roce 1391 pro čínskou císařskou rodinu a každý útržek byl parfémovaný.
3. listy
Jasná a jednoduchá volba, kterou jste určitě čekali na prvním místě v seznamu. U této alternativy byste si měli uvědomit jednu věc: listy neabsorbují, takže při neopatrnosti můžete skončit s řádně ušpiněnými prsty. Rozhodně používejte zelené, čerstvé listí, to suché se jen rozdrolí a nadělá ještě větší nepořádek. Dávejte také pozor na to, čím se utíráte. Škumpa jedovatá nebo Jedovatec kořenující by po sobě zanechaly katastrofické následky.
4. větve
Větve určitě nejsou tou nejlepší alternativou pro toaletní papír, ale svou práci odvedou. K větvím se budete muset uchýlit hlavně, když budete v horách anebo během zimy. Hledejte kousky, které nemají žádný suk a jsou co nejvíce rovné. Před použitím z větve odstraňte pomocí nože veškerou kůru, jinak to bude až překvapivě drsné.
- ve feudálním Japonsku se k utírání pozadí používala plochá dřívka připomínající lékařské lopatky, byly známy pod názvem "chugi".
- starověcí Řekové k utírání zadnice používali kousky rozbité keramiky, kterou občas před použitím "zdobili" jmény svých konkurentů.
- Římané problém utírání řešili pomocí mořských hub na klacíku. Tento nástroj byl uložený v kýblu se slanou vodou či v octě. Vymáchání a vymačkání houby po použití prý patřilo k dobrým mravům.
- Indiáni zase využívali lastur, klacíků, kamínků a suché trávy.
5. papír
Zadek není třeba utírat jen toaletním papírem. Prakticky jakýkoli papír postačí. Balící papír, obaly od svačiny, vytržené stránky knihy nebo časopisu, účtenky neoblíbených e-shopů, zlaté stránky, prostě jakýkoli papír, který není cenný a nikdo nebude řešit jeho znečištění a zahození.
6. mušle
Mušlí rozumíme schránku mlžů, nikoli mušli hospodskou/hotelovou. Taková očištěná mušle je perfektní alternativou za toaletní papír, jelikož lze využít k jemnému "seškrábání" nečistot z pozadí. Nevýhodou je, že v našich krajinách na mušle příliš často nenarazíte. Ale v Chorvatsku dobrý.
Pár slov závěrem
Vyjmenované věci rozhodně nejsou jedinými alternativami, protože lze využít i tak zřejmé věci, jako je látka. Nastříhané staré triko, rukávy, kapesníky a podobné věci. Dokud náhražka za toaletní papír jde natrhat či nastříhat a při utírání nezpůsobuje bolest, lze bez problémů použít.
Pozor, nezbavujte se použitých alternativ pouhým zahozením. Ideálně je někam zahrabejte, abyste případně zbytečně neznečistili nějaký blízký zdroj pitné vody.
Další články
Operace Christmas drop
Představte si, že místo České republiky žijete na opuštěném ostrově kdesi v Tichém oceánu a nemáte téměř nic. Přesto se vždy jednou za rok objeví na obzoru obří vojenské letadlo, které vám na padáku doručí...
NATO – největší vojenská aliance současnosti
Severoatlantická aliance – tento vojenský pakt sdružuje 30 členských států z transatlantického prostoru, které společně kontrolují největší a nejmodernější armádu na světě s posláním bránit mír. Na druhou...
Point Nemo – nejhorší místo pro ztroskotání
Point Nemo, mezi odborníky známý jako oceánský bod nedostupnosti, se nachází v Jižním Pacifiku. Kromě toho, že se jedná o nejodlehlejší místo naší planety, také slouží jako vesmírné pohřebiště či sídlo...
Wilhelm Gustloff: největší námořní katastrofa všech dob
Parník Wilhelm Gustloff sloužil na konci druhé světové války jako německá evakuační loď a po torpédování sovětskou ponorkou na něm zahynulo přes 9 000 osob, především civilistů. Celý příběh dodnes budí...