Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Na jednodenním výletě nemusíte být tak opatrní co se týče hmotnosti jídla, přesto budete potřebovat něco dostatečně výživného, abyste vydrželi celý den aktivní. Pár návrhů, co vybrat, jsme pro vás sepsali – i když každý máme jiný metabolismus, jiné návyky a reagujeme na pohyb trochu jinak. Pro inspiraci a experimentování se však pár nápadů vždycky hodí.
Hmotnost potravin
Ačkoli na jednodenním výletu pravděpodobně nebudete limitováni místem, dává smysl zvolit si potraviny, které jsou poměrně lehké. Zbytečně se nepřetěžujte. Vybrané jídlo by mělo mít vysokou výživovou hodnotu, aby poskytlo velké množství energie. Rozhodujte se také podle balení, ve kterém je jídlo zabalené. Na většině výletů totiž odpad ponesete s sebou a rozhodně nechcete tahat kovové konzervy s ostrými okraji. Ideálně by mělo být jídlo zabalené v lehkých plastových sáčcích nebo si je můžete zabalit do voskového papíru.
Výživová hodnota
Některá jídla jsou prostě na dlouhém výletu hodnotnější. Při výběru koukejte na tři hodnoty: sacharidy, proteiny a tuky. Jídla by měla energii dodávat postupně. Komplexní sacharidy jsou lepší než jednoduché, protože ty jednoduché sice rychle dodají energii, ale poté vás zanechají vyčerpanými. Proteiny moc energie neuvolňují, ale jsou skvělým zdrojem pro regeneraci svalů.
Pitný režim
Ještě důležitější než volba správného jídla, je pitný režim. Podle podmínek budete potřebovat něco mezi půl litrem a litrem tekutin na hodinu. A buď s sebou musíte nést dostatek vody, nebo vědět, kde si ji můžete po cestě doplnit (případně přefiltrovat za pomocí filtračních brček apod.). Rozhodně během treku pijte pravidelně. Když budete čekat na to, až budete mít žízeň, dehydratace již bude negativně ovlivňovat váš výkon. A pokud budete pít v teplém počasí opravdu hodně, ujistěte se, že máte i dostatek solí na vstřebání vody.
Snídaně
Než vyrazíte, rozhodně se nasnídejte tak, abyste několik hodin vydrželi bez jídla, ale zároveň nebyli přeplnění. Skvělá je ovesná kaše, a pokud ji nemusíte, doporučujeme řecký jogurt se semínky a ovocem. Ačkoli je to lákavé, rozhodně se vyhněte klasické anglické snídani, která by vás v podstatě vyčerpala ještě před samotným výletem. Funkční alternativou k míchaným vajíčkům jsou vejce natvrdo s celozrnným toastem. Místo klasické silné kávy po ránu, zvolte raději čaj.
Svačina
Na výlet vezměte i malé občerstvení. Za čtyři hodiny chůze spálí tělo kolem 2 000 kalorií (samozřejmě dle náročnosti terénu a rychlosti chůze). To znamená, že doplnění energie se bude opravdu hodit. Trail mixy, oříšky, sušené ovoce, to vše vám pomůže zahnat hlad a udržet dostatek energie pro další pohyb. Klidně s sebou vezměte i čerstvé ovoce, to vám pomůže s hydratací. Pokud se obáváte nedostatku cukru, přibalte do batohu malou čokoládu s vyšším obsahem kakaa. Dalším plusem je, že konzumace čokolády vypouští do těla endorfiny a dopamin, což znamená jediné – instantní štěstí! Pokud žádná z předchozích možností nevyhovuje, nabalte s sebou energetické tyčinky, popřípadě sušené maso (to je v poslední době zvláště oblíbené).
Pamatujte si, že jíst po troškách (svačit) každé dvě hodiny bude pro vaše tělo lepší než tři masivní jídla. Snadněji si tak udržíte konstantní hladinu energie.
Oběd
Co se týče oběda, na jednodenním výlet si v klidu můžete vzít čerstvé jídlo, aniž by hrozilo, že se vám zkazí. Spousta lidí má stále rádo řízky s chlebem, různě plněné toasty či sendviče. Proč ne? A pokud se chcete vyhnout pečivu, připravte si s sebou salát s kuskusem či quinoou.
Jídlo po výletě
Doporučujeme, abyste se do hodiny po výletu najedli. Pomůžete svým svalům s regenerací. Ke skvělým regeneračním drinkům patří také horká čokoláda. Dodá vašemu tělu skvělou kombinaci cukru a proteinu, zvlášť pokud zvolíte kvalitní prášek, který si rozpustíte v mléce. Další možností je udělat si ovocné smoothie či proteinový shake.
Pokud jste se z výletu vrátili na večeři, zkuste se vyhnout jídlu z fast foodu či pizze. Mnohem lepší alternativou bude vařená rýže se zeleninou či rybou. Takový losos je skvělým zdrojem proteinů a omega-3 mastných kyselin, které vám pomůžou s bolavými svaly. Další možností je udělat si například zeleninové chilli nebo lahodné pečené kuře.
Přejeme vám dobrou chuť a kilometry dobrodružství :)
Další články
Mazaný a mazanější – historie vojenských šifer (1)
Války často nerozhodují generálové, ale dobrá komunikace a logistika. Schopný zpravodajec může být cennější než pluk vojáků. Snahou protivníka je samozřejmě komunikaci nepřítele infiltrovat a využít v
Annapurna circuit: nejznámější trek v Himálaji
Projděte si s námi jeden z nejslavnějších světových trekových okruhů. Cesta dlouhá 240 km vedoucí Nepálem začíná v subtropických nížinách, dosahuje však i nadmořské výšky přes 5 000 m. Přesto je tento
Stručná historie army shopů
V dnešním článku se podíváme na historii army shopů. Toto specifické obchodní odvětví prožilo za posledních 150 let bouřlivý vývoj. Podívejte se, jak se z prodeje mečů a děl vyvinuly moderní obchody j
Tip na výpravu – český Banát
Rumunský Banát je jedno z mála míst na světě, kde se domluvíte s místními česky. Díky své nedotčené přírodě je výborný pro volnočasové turisty i milovníky náročných treků. Život místních se stále točí