Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.

Zbraně (pokud to někdo neví) jsou hlasité. Síla zvuku výstřelu může sahat od nepříjemného...
Zbraně (pokud to někdo neví) jsou hlasité. Síla zvuku výstřelu může sahat od nepříjemného pocitu až po prudkou bolest podle použité ráže a vzdálenosti od výstřelu. Ve vzdálenosti od 1 m do 2 m produkují zbraně typu M4, M249 a nebo M240 hlasitost mezi 159 až 164 decibely, což může způsobit dočasnou hluchotu a nebo významně přispět k té trvalé. Proto se americké námořnictvo rozhodlo s touto situací něco dělat.
Boj je kakofonie hlasitých zvuků a vojáci mají díky špuntům redukovanou schopnost slyšet, což přímo ovlivňuje možnost přijímat rozkazy z větších vzdáleností. Výsledkem jsou jednotky, které na bojišti drží při sobě, zatímco by bylo daleko efektivnější rozptýlit se a pokrýt větší oblast.
Přesně z tohoto důvodu si Mariňáci vyžádali tlumiče prozatím pro tři roty ve druhé divizi, které tvoří přibližně 800 mužů vybavených různými zbraněmi, od standardních karabin M4 až po těžké kulomety M2 s kalibrem .50.
Pro představu jak tlumič vlastně funguje. Je to tubovité zařízení připojené k hlavni palné zbraně, jehož vnitřek vyplňují kruhové přepážky (a nebo podobný mechanismus). Za normální situace, když zbraň vystřelí, kulka opustí hlaveň následovaná „výbuchem“ horkých plynů, které kulku uvedly do pohybu. Tlumič tyto plyny zpomaluje, což redukuje (ale rozhodně neeliminuje) hlasitost výstřelu.
Firma AAC (Advanced Armament Company), dodavatel vybavení a výrobce tlumičů pro americkou armádu, tvrdí, že jejich tlumiče snižují hlasitost nejpoužívanější útočné pušky M4 o zhruba 34 decibelů. Takto snížená hlasitost dosahuje přijatelné hodnoty 130 decibelů, což odpovídá hlasitosti zapnuté sbíječky, takže to není úplné ticho, ale rozhodně velké zlepšení pro jednotky, které musí na bojišti komunikovat jedna s druhou. S tímto zařízením bude jednodušší pro všechny přijímat rozkazy, vyměňovat si informace a korigovat palbu jednotlivců.
Tlumiče mají ovšem jednu velkou nevýhodu. Poměrně rychle se opotřebovávají (což snižuje jejich účinnost), zvlášť během nepřetržité palby. Dále také přidávají váhu a délku zbraně, což se může negativně projevit během městských akcí, kdy vojáci musí bojovat v úzkých prostorách.
I přes tyto nevýhody je myšlenka vybavení armády těmito tlumiči poměrně zajímavá, ale až čas ukáže, jestli se v boji osvědčí.
Další články
Elitní jednotky: Francouzská cizinecká legie
Francouzská cizinecká legie je právem hrdá na to, že její „esprit de corps“ (morálka) patří k nejvyšším na světě. Legionáři jsou vždy ochotni bojovat za Francii, i když pocházejí ze všech koutů světa....
Příběhy trosečníků: Alexandr Selkirk
Alexandr Selkirk byl na konci sedmnáctého století za trest vysazen na pustém ostrově jen se základním vybavením. Přesto zde dokázal přežít a po čtyřech letech se dočkal záchrany. Právě jeho příběh se...
Hiró Onoda: muž, pro kterého skončila druhá světová válka v roce 1974
Hiró Onoda představuje i dnes ve své rodné zemi symbol staré japonské oddanosti a vytrvalosti. Tento muž odmítl uvěřit v kapitulaci Japonska a 22 let pokračoval ve své osobní partyzánské válce na Filipínách....
Tipy na výlety v Ústeckém kraji
Ústecký kraj je známý především jako průmyslový region. Přesto se ale i zde nachází spousta zajímavých výletních míst. V dnešním článku vám přinášíme jejich pestrý výběr od skalních měst až po pohádkové...