Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
V listopadu roku 1967 vyrazil americký veterán John „Chickie“ Donohue na vlastní pěst do pekla vietnamské války. V batohu měl pouze seznam svých přátel ze sousedství, osobní dopisy a hromadu piva. Rozhodl se totiž podpořit své sousedy vychlazeným americkým pivem.
Chickie Donohue a barmanova výzva
Hrdina tohoto příběhu se narodil roku 1941 v New Yorku. Po dosažení plnoletosti narukoval do americké armády a čtyři roky sloužil jako mariňák. Nikdy se nezapojil do přímého boje a po odchodu do civilu se začal věnovat námořnímu obchodu.
Během války ve Vietnamu byl svědkem toho, jak mnoho jeho přátel a sousedů rukuje a odplouvá do Vietnamu. Se zbylými štamgasty na ně často vzpomínali v jejich oblíbeném baru Doc´s Fidlers. Takto trávili i jeden večer na podzim roku 1967, během vrcholu vietnamského konfliktu. V televizi zrovna běžely záběry protiválečných demonstrací, což velmi frustrovalo Donohua i všechny ostatní.
Sam Donohue znal osobně 28 obětí války ve Vietnamu a považoval protiválečné demonstrace za znevážení jejich oběti. Podobně smýšlející barman – George „Plukovník“ Lynch navrhl, že by měl radši někdo přivézt jejich chlapcům pivo a povzbudit je. Chickieho tato myšlenka zaujala a v listopadu opravdu vyrazil vyzbrojen seznamem se šesti jmény. Vezl také osobní vzkazy od přátel a příbuzných vojáků.
John „Chickie“ Donohue na začátku své výpravy.
Plavba do Vietnamu a první donáška
Do Vietnamu si Donohue vyrazil skromně – na sobě měl kostkovanou košili a manšestrové kalhoty a v tomto oblečení nakonec absolvoval celou svoji výpravu. V lednu roku 1968 dorazil do Saigonu a pokračoval do vnitrozemí. Díky kombinaci vojenského žargonu a ležérního oblečení ho většina vojáků považovala za příslušníka rozvědky a ochotně mu pomáhala.
Záběr z filmu Na pivo do první linie z roku 2022. Režie: Peter Farrelly.
Sám Donohue tuto legendu přiživoval a využíval ji především v kontaktu s důstojníky. Prostým vojákům otevřeně vyprávěl o účelu své cesty a ti mu pak rádi pomáhali, občas jen výměnou za plechovku piva. Velmi dobře mu posloužila i takzvaná námořní karta, což byl jeho služební průkaz z dob služby u námořnictva.
První, komu na své výpravě Donohue pivo předal, byl Tommy Collins sloužící u vojenské policie. Dostal se k němu díky tvrzení, že je to jeho nevlastní bratr. Tommy Collins později vzpomínal, jak uviděl svého přítele, který k němu šel bojovou zónou oblečený jako na golf. Po otázce, co tady dělá, odpověděl Donohue, že mu prostě přivezl pivo.
Další tří doručení a smolař Donohue
Další na řadě byli Kevin McLoone a Rick Dugan sloužící na základně daleko na severu. Jakýmsi podivným způsobem se Donohueovi podařilo dojednat transport vrtulníkem. Prvního našel Dugana, ale ve chvíli, kdy se mu chystal předat pivo, byla základna napadena Vietcongem. Dugan mu hodil granátomet a John Donohue tak nedobrovolně získal první bojové zkušenosti.
Po bitvě pohostil Dugana a jeho kamarády pivem značky Pabst Blue Ribbon a Schlitz. Poté co našel i McLooneho vyrazil zpátky na jih. Jeden kamarád ze seznamu mezitím padl a další byl poslán domů kvůli malárii. Posledního ze svých kamarádů, Bobbyho Papappase, nakonec našel v Saigonu.
Po splnění svého úkolu se chystal vyrazit domů, zjistil však, že jeho loď již odplula. Rozhodl se doletět na Filipíny a chytit v Manile Victory Dragon. K tomu však potřeboval platné doklady. Vyrazil tedy na americkou ambasádu, k jeho smůle však během vyřizování papírů začala ofenziva Tet a Saigon byl obležen. Neozbrojený Donohue strávil noc přitisknutý ke stěně ambasády, zatímco kolem probíhaly tvrdé boje. Jako zázrakem přežil a Vietnam opustil. Jeho cesta na bojovou linii a zpět trvala necelých pět měsíců, domů se vrátil v dubnu 1968.
John Donohue (vpravo) s Rickem Dunagem a dalšími vojáky.
Návrat domů a The Greatest beer run ever
John „Chickei“ Donohue byl po návratu oslavován sousedy jako hrdina. Vrátil se ale změněný člověk. Zjistil, že souhlasí s názorem aktivistů na ukončení zbytečné války. Naštěstí se všichni čtyři jeho přátelé nakonec vrátili živí a zdraví. Sám Donohue koupil roku 1970 bar Doc´s Fidlers a roky ho provozoval.
O svém příběhu napsal knihu The Greatest beer run ever: A Memoir of Friendship, Loyality and War (Největší pivní běh všech dob: Paměti Přátelství, Věrnosti a Války). Roku 2022 natočil Peter Farelly stejnojmenný film se Zacem Efronem a Russelem Crowem, v českých kinech promítán pod názvem Na pivo do první linie. Tím končí příběh možná šíleného, ale velmi statečného a svým přátelům oddaného muže.
Plakát k filmu: The Greatest Beer Run Ever.
Pravdivý příběh: Filmový a skutečný John „Chickie“ Donohue.
Zdroje obsahu a fotek:
- https://nypost.com/2020/11/07/meet-the-man-who-brought-his-buddies-beer-in-the-vietnam-war/
- https://en.wikipedia.org/wiki/Chick_Donohue
- https://allthatsinteresting.com/john-chickie-donohue
- https://cherrieswriter.com/2023/07/22/the-unbelievable-true-story-of-john-donohue-and-the-greatest-beer-run-ever/
- https://www.csfd.cz/film/1164925-na-pivo-do-prvni-linie/galerie/
- https://en.wikipedia.org/wiki/The_Greatest_Beer_Run_Ever
- https://decider.com/2022/09/30/greatest-beer-run-ever-true-story/
- https://medium.seznam.cz/clanek/jakub-zachrdla-dorucil-pivo-kamaradum-do-prvni-linie-john-donohue-a-jeho-silena-cesta-do-pekla-vietnamske-valky-71344
Další články
Příběhy trosečníků: zkáza letu 571
Příběh letu uruguayských aerolinií č. 571 patří k jednomu z nejsilnějších příběhů 20. století. Díky odvaze a odhodlání dokázalo šestnáct lidí přežít 72 dní v nadmořské výšce 3 500 m n. m. Mělo to ovšem...
John Donohue a jeho šílená pivní cesta do vietnamské války
V listopadu roku 1967 vyrazil americký veterán John „Chickie“ Donohue na vlastní pěst do pekla vietnamské války. V batohu měl pouze seznam svých přátel ze sousedství, osobní dopisy a hromadu piva....
Příběhy trosečníků: Shackletonova expedice
V dnešním článku se zaměříme na osudy Shackletonovy transantarktické expedice. Tento muž, zastíněný svými známějšími kolegy Amundsenem a Scottem, dokázal i po ztroskotání v ledové pustině udržet kázeň...
Mazaný a mazanější – historie vojenských šifer (2)
V druhé části článku se podíváme na další rozvoj kryptografie. Šifry hrály v novověké diplomacii a vojenství klíčovou roli. O výsledku jednotlivých bitev často rozhodovali matematici či šachisté ve službách...