Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Apokalypsa, to není žádná sranda... Jako vážně... Kdykoli se může něco podělat, a celá civilizace může jít do kopru...
Apokalypsa, to není žádná sranda... Jako vážně... Kdykoli se může něco podělat a celá civilizace může jít do kopru. Vlastně ani nemusí přijít něco jako je ohrožení lidstva v globálním měřítku. Představte si, že ve vašem dostupném okolí zavřou všechny supermarkety a ani oblíbené večerky prostě nenabídnou nic k jídlu. Kolik z vás by dokázalo jen z toho, co má doma, nakrmit rodinu a své blízké, dejme tomu po tři dny? Jasně, to že se něco takového stane, je šance poměrně malá a rozhodně nemáme v plánu vás děsit ve stylu různých náboženských sekt, které co deset let vyhrožujou zánikem světa. Ovšem, pokud v sobě máte alespoň špetku preppera, dokážeme nabídnout poměrně slušný výběr jídla, co vás udrží v chodu jak někde v drsný divočině, tak i doma při nenadálý katastrofě.
Na internetu existují desítky článků o tom, co byste si měli doma držet v zásobě. Stejný počet článků najdete i na téma toho, co byste si měli vzít na delší túry v přírodě. U nás ve Zpravodaji dokonce před více než rokem vyšel článek Lehký základy do Apokalypsy, který se "zábavnou" formou zabýval základy prepperství. Pravda je taková, že je hrozně složitý označit cokoli za to pravý pro vás. Ve hře je prostě příliš mnoho faktorů, jako je třeba kolik máte místa k dispozici na skladování, kolik hladovejch krků bude potřeba nakrmit, jestli je vlastně vůbec k dispozici voda na vaření, jestli je v čem vařit a tak dále. Zásady, který jsou jistý, vás ale můžou navést tím správným směrem. V podstatě je třeba se ujistit, zda cokoli co si uskladníte, bude poskytovat dost kalorií, vitamínů, minerálů, tuků a podobných nutností. Pamatujte si, že krizový situace s sebou můžou přinést zvýšený nároky na tělo. Však to chápete... Dehydratace a nebo málo energie při námaze můžou znamenat neslavnou tečku za čímkoli.
Tak se mrkneme, co vlastně u Military Range můžete v rámci pochutin a pití do nepohody najít:
Adventure Menu
Začneme zlehka, a to známou stálicí na trhu, Adventure menu. Tyhle jídla jsou zajímavý tím, že jsou dostupný v zatraceně velkým výběru. Na to svý si přijdou jak milovníci masa tak i vegetariáni. Téměř žádný menu v sobě nemá lepek a obsahuje dost energie na to, aby udrželo chlapa ve vzpřímený poloze i během námahy. Další velkou výhodou je, že není třeba přidávat do jídla samotného vodu. Ohřev, to je ale jiná... Adventure Menu disponuje samoohřevem. Není to tak, že něco zmáčknete a máte hned ohřáté jídlo, ale celý sáček se vloží do druhého sáčku určeného k ohřívání, přihodíte speciální kapsli, přidáte trochu vody a voilá, máte luxusní oběd ve správné teplotě v cuku letu. Obvykle má jídlo +- 400g, takže by mělo zasytit i pořádné jedlíky. A nebo dvě slečny s nevelkými energetickými nároky.
Kromě jídel jako je guláš Adventure Menu nabízí srandy typu jerky a trail mix.
Jerky je klasika, kterou, jak předpokládáme, každej z vás zná. Ale stejně, pro sichr: Jerky je sušený maso. Jako vážně maso, žádná náhražka, nic nastavenýho vodou a nakrmený tunou stabilizátorů a podobnejch sajrajtů. Prostě se vezme flák masa, nařeže se na úhledný kousky, posolí a pěkně pomalu vysuší přátelským způsobem, dokud nezůstanou jen kousky sušený chuťovky. Neobsahuje to alergeny, má to slušnou energetickou hodnotu a je to hezky skladný a lehký.
Co se týče trail mixu, to je "horká novinka". Teda né, že by to chtělo ohřejvat a nebo bysme to vydávali za tepla, ale do nabídky to dorazilo relativně nedávno. Trail mix je taková chuťovčička, kterou si můžete zobat kdykoli je chuť na něco dobrýho a není čas zastavovat. Jelikož je to mix, obsahuje to více druhů dlábesa. Třeba oříšky, nějaký to sušený masíčko, sušený ovoce nebo "ptačí zob" typu semínek slunečnice atd. Trail mixy jsou relativně malý, skladný, ale mají zatraceně velkou energetickou hodnotu. To prostě chcete na delší cesty. Jako fakt, přece bysme nekecali...
IMRE, KDP, NRG
Tak se přiznejte, kdo z vás nezná IMRE? Předpokládáme, že všichni IMRE dobře znají, ale stejně... IMRE je česká potravinová dávka navržená na základě zkušeností uživatelů Bojových potravinových dávek ve spolupráci s předními odborníky z oblasti vojenských a outdoorových aktivit. Tenhle balíček pochutin by měl aktivnímu jedinci zajistit energii na osm hodin (k dispozici je i verze na 24 hodin), a to i během náročné fyzické námahy. IMRÉčka jsou zatraceně skladný, lehký a poměrně odolný. Oproti alternativám jsou navržený tak, aby se prostě nemuseli ohřívat. Chápem, chuti to zrovna nepřidá, ale sem tam se člověk prostě ocitne v situacích, kdy ohřívání dlabance není možný. Zmínili jsme se taky o tom, že IMRE má na výběr z různých "menu"?
KDP, neboli konzervovaná dávka potravin... Ne příliš vábný název, který v sobě ale skrývá dávku český armádní klasiky. KDPéčko jsou prostě čtyři konzervy naplněný dobrotama (vážně to nechutná vůbec špatně!), který naplní žaludek a vlejou trochu energie do žil. V konzervách obvykle narazíte na lunchmeat, paštiku a vepřový a nebo hovězí maso.
NRG je nouzová potravinová dávka, kterou nějaká chytrá hlava vymyslela pro záchranný operace, přírodní katastrofy a nebo pro humanitární pomoc do zemí třetího světa. Tyhle půlkilový balíčky obsahujou devět tyčinek, který by měli oplývat vším potřebným pro tělo. Chuťově to nebude žádnej michelinskej zázrak, ale pokud chcete něco zatraceně skladnýho a výživnýho do zásoby a nebo evakuačního zavazadla, nehledejta dál. Jo, a celý je to zabalený v odolný fólii, takže ani v brutálním teple a nebo zimě se nemusíte bát, že to nebude k jídlu.
Survivor
Jóóó, Survivor, to je nová řada produktů na skladě. Všechny patří pod jednu značku a každej z nich je skvělej na dlouhodobý uložení (trvanlivost 20 let) například do krytů, špajzů a nebo evakuačních zavazadel.
V nabídce konkrétně najdete survival tyčinky, který se pyšní splnění norem požadavků NATO. Buď je smlsnete hned po vybalení, případně si je rozmícháte hezky do vody a vznikne z toho luxusní energiťák.
Další na řadě jsou sušenky ve vakuovém balení. Jsou skvělým jídlem na cesty a díky odolnýmu obalu je nacpete kamkoli bez poškození.
Třetí survivor peckou je kilová konzerva Chilli con Carne. Nekecáme, celý balení váží kilo a mělo by odpovídat cca 8 porcím výživný hmoty bez barviv, konzervantů a nebo zvýrazňovače chuti. A co příprava? Prostě vezmete 125 g sypký směsi a nasypete to do 300 ml vroucí vody. Pak tomu dáte 15 minut na odstátí a hotovo.
Doplňky
Dá se říci, že touhle rubrikou tak nějak finišujeme výčet toho, co se z jídla dá zatím v Military Range pořídit...
První věcí, co ještě stojí za zmínku, je klasická SCHO-KA-KOLA, která je známá tím, že už od roku 1935 pomáhá dodávat energii německým vojákům. Na výběr je z klasické mléčné a hořké čokolády.
Co se týče vody, i tu v Military Range najdete. Jedná se o 125ml nouzovou vodu DATREX přímo z Ameriky a německou MSI s objemem 100 ml.
Další články
Wilhelm Gustloff: největší námořní katastrofa všech dob
Parník Wilhelm Gustloff sloužil na konci druhé světové války jako německá evakuační loď a po torpédování sovětskou ponorkou na něm zahynulo přes 9 000 osob, především civilistů. Celý příběh dodnes budí...
Příběhy trosečníků: zkáza letu 571
Příběh letu uruguayských aerolinií č. 571 patří k jednomu z nejsilnějších příběhů 20. století. Díky odvaze a odhodlání dokázalo šestnáct lidí přežít 72 dní v nadmořské výšce 3 500 m n. m. Mělo to ovšem...
John Donohue a jeho šílená pivní cesta do vietnamské války
V listopadu roku 1967 vyrazil americký veterán John „Chickie“ Donohue na vlastní pěst do pekla vietnamské války. V batohu měl pouze seznam svých přátel ze sousedství, osobní dopisy a hromadu piva....
Příběhy trosečníků: Shackletonova expedice
V dnešním článku se zaměříme na osudy Shackletonovy transantarktické expedice. Tento muž, zastíněný svými známějšími kolegy Amundsenem a Scottem, dokázal i po ztroskotání v ledové pustině udržet kázeň...