Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.

Americká armáda hledá nové pěchotní bojové vozidlo, jehož úkolem bude doprovázet tanky M1 Abrams do boje...

Americká armáda hledá nové pěchotní bojové vozidlo, jehož úkolem bude doprovázet tanky M1 Abrams do boje. Vozidlo by mělo být schopno převážet jednotku pěchoty napříč bojištěm a mělo by být co nejodolnější, aby udrželo posádku naživu i v žáru bitvy. Celkem tři společnosti se chystají na vstup do soutěže, která vyústí ve výrobu stroje označovaného jako NGCV (Next Generation Combat Vehicle).
Kandidáti na NGCV budou představeni na meetingu ve Washingtonu. Firma BAE Systems ukáže vozidlo CV90, General Dynamics vozidlo Griffin a posledním soutěžícím bude vozidlo K41 Lynx vycházející z kooperace firem Raytheon a Rheinmetall. Testování kandidátů by podle plánů mělo proběhnout v roce 2019.
CV90 Mk.IV od firmy BAE je nejnovějším kusem z rodiny vozidel CV90. Původní design byl vyvinut v devadesátých letech minulého století pro Švédsko a jeho hlavní devizou byla schopnost převážet až osm pěšáků. Věž vozidla byla osazena 40mm kanonem. Vozidlo je v současné době ve výzbroji Švédska, Norska, Švýcarska, Nizozemí, Dánska, Finska a Estonska.
Nová verze Mk.IV disponuje vylepšeným 35mm kanonem, párem protitankových raket v samostatných pancéřovaných nosičích na věži, nezávislým termálním viděním a umělou inteligencí s možností samostatného učení. Motor vozidla disponuje 840 koňskými silami (Bradley disponuje 600).

Druhým účastníkem soutěže na NGCV je KF41 Lynx od Raytheonu/Rheinmetallu. KF je úplně novým designem, který v současné době neslouží u žádné armády. Jeho výzbroj je poměrně modulární, na výběr je kanón ráže 30 nebo 35 mm, protitankové střely a ve vozidle by mělo být dostatek prostoru pro budoucí vylepšení. Výhodou v soutěži bude zajisté i aktivní ochranný systém schopný likvidovat přilétající rakety a systém určený pro likvidaci dronů. Vozidlo je nejprostornější ze všech tří v soutěži, dovede převážet až devět vojáků a má také nejsilnější motor s celkem 1050 koňskými silami.

Tím se jako k poslednímu dostáváme ke stroji Griffin od firmy General Dynamics. Griffin je varianta stroje Ajax, který v britské armádě slouží jako průzkumné vozidlo. Griffin má ve výzbroji 50mm kanon, který je schopný zvednout se až do úhlu 85° pro útoky na cíle ve výšce. To by měla být rozhodující výhoda pro boj v městských zástavbách. Zbraň je dokonce navázána na systém lokalizující výstřely, což napomáhá střelci při palbě na cíle. Griffin je také vybaven ochranným systémem Iron fist a jeho váha je přibližně 40 tun. Griffin by měl dále disponovat hexagonální kamufláží, která by měla redukovat termální a akustickou stopu vozidla. Vozidlo uveze maximálně šest mužů.
Každé ze tří vozidel má nějakou svou výhodu. KF41 Lynx uveze až devět pěšáků, ale při váze 50 tun je velice těžký. Na druhé straně Griffin uveze jen šest mužů, ale nízká váha může být výhoda sama o sobě. CV90 Mk.IV je zase léty prověřený design s vynikajícími výkony ve službě, což by výběrovou komisi mohlo snadno zviklat.
Další články
Jak mormonský pilot vykouzlil vánoční atmosféru pomocí fondánu
Prožít Vánoce v německém zajateckém táboře je samo o sobě natolik smutné, že nás z těch představ sotva něco vytrhne. A přesto... Dojemný příběh poručíka Terryho nám ukazuje, že i v nejtemnějších chvílích...
Malé vánoční příměří roku 1944
Za druhé světové války nedošlo k žádnému velkému příměří jako o Vánocích roku 1914. Tenkrát tisíce francouzských, německých a britských vojáků opustili své zákopy a setkali se v „zemi nikoho”, aby si vyměnili...
Vznik československého letectva: Příběh odboje a vzletu
Letos v říjnu uplyne 105 let od vzniku československého letectva. Podle historiků datujeme jeho začátek k 30. říjnu 1918, kdy důstojníci rakousko-uherské armády ustanovili v Praze...
Jak se připravit na výšlap do vysokých nadmořských poloh
„Nejnáročnější byl pro mě výstup ke gejzírům El Tatio ve výšce zhruba 4.500 m n. m. Nebo na chilskou náhorní plošinu Chajnantor, kde má Evropská jižní observatoř své špičkové teleskopy. To bylo okolo...