Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.

Plynová maska, užitečná pomůcka do apokalypsy, války stejně jako při teroristickém útoku či přírodní katastrofě...

Plynová maska, užitečná pomůcka do apokalypsy, války stejně jako při teroristickém útoku či přírodní katastrofě. Maska funguje tak, že při nádechu (musíte masku mít samozřejmě na hlavě) znečištěný vzduch prochází filtrem, který by si měl (minimálně v případě "profi" masek) poradit i s velmi jemnými částicemi.
Maska, kterou vás naučíme v tomto návodu vyrábět, vám ochrání oči, ústa a nos před nepříliš toxickými látkami typu pepřový či slzný sprej. Na chemikálie a bojové plyny bude prostě nedostatečná.
Co budete potřebovat na výrobu
Materiály na výrobu masky jsou všeobecně všude dostupné:
- jedna plastová dvoulitrová láhev (ideálně rovných tvarů)
- jeden respirátor na jemný prach
- lepicí páska
- ostrý nůž

1. odřízněte dno láhve
Na dně láhve většinou bývá malý "šev", který odděluje dno od hlavního těla. Nožem veďte řez podél tohoto švu a dno úplně oddělte.

2. vyřízněte do láhve tvar písmene U
Odstraňte etiketu z láhve, poté do ní vyřízněte otvor, který vypadá jako písmeno U. Spodní strana U by měla končit přibližně pět centimetrů nad víčkem láhve. Šířka otvoru by měla být tak velká, aby se pohodlně vměstnal váš obličej, ale nesmí být příliš velká, aby nedošlo k pronikání látek, co chcete odfiltrovat.

3. vložte respirátor do otvoru láhve
Nejprve odstraňte fixační pásky z respirátoru a ten poté vložte do otvoru v láhvi tak, aby jeho přední část směřovala směrem k víčku. Mezi víčkem a respirátorem pak vznikne malá "komora" pro proudění vzduchu.

4. přilepte respirátor k masce
Dejte si pozor, páska musí těsnit opravdu dokonale a dovnitř nesmí pronikat žádný nefiltrovaný vzduch. Na druhou stranu to ale s lepicí páskou nesmíte přehnat, maska by byla velmi nepohodlná a na obličeji by nemusela uvnitř sedět.

5. zalepte ostré okraje masky
Plast po zpracování nožem dost často zanechává opravdu ostré a nepříjemné okraje. Aby bylo nošení pohodlnější, využijte pásky a všechny kraje hezky přelepte. Další výhodou zalepení okrajů je lepší těsnění okolo vašeho obličeje.

6. připevněte fixační pásky k masce
Začněte tím, že do boků masky vyříznete po dvou otvorech, které by od sebe měly být plus minus deset centimetrů daleko. Poté protáhněte pásky skrze okraje a udělejte na nich uzel tak, aby se nemohly samovolně vytáhnout. Pro jistotu také proříznuté okraje zalepte páskou.

7. prořízněte otvor do víčka láhve
Vezměte si do ruky nůž a prořízněte do víčka otvor, kterým bude proudit do masky vzduch. Otvor by neměl být příliš velký, ale ani příliš malý. V prvním případě byste mohli masku příliš zatížit, v druhém případě by do masky neproudilo moc vzduchu, a to by vám během náročné fyzické aktivity moc nepomohlo. Víčko pak samozřejmě našroubujte na závit pod respirátorem.
Tak tady to máte, pokud jste manuálně zruční, zvládnete masku poskládat pod patnáct minut. Pokud ovšem nejste zruční, určitě si něco najdete v naší nabídce.
Další články
Arabsko – izraelské války: začátek konfliktu
V následujících dvou článcích se zaměříme na příčiny složitých vztahů na Blízkém východě. Stále pokračující konflikt mezi Židy a muslimy dodnes způsobuje války a teroristické útoky v oblasti. Pro pochopení...
Erwin Rommel: nejlepší německý polní velitel druhé světové války
Polní maršál Erwin „Pouštní liška“ Rommel patřil k nejvýraznějším osobnostem armády Třetí říše, a to i přesto, že byl vždy ochotný porušit rozkaz, který považoval za špatný. Tento vynikající tankový velitel...
Červený kříž: nositel tří Nobelových cen míru
Červený kříž má po celém světě 16 milionů členů a jedná se tak o největší neziskovou organizaci světa (dle počtu členů). Jeho cílem je mimo jiné i pomoc lidem zasaženým válečným konfliktem. Během posledních...
Albánské bunkry aneb co může způsobit paranoidní diktátor
V dnešním článku se zaměříme na fenomén albánských bunkrů. V této malé třímilionové zemi se nachází statisíce železobetonových bunkrů z minulého století. Některé dnes slouží jako muzea, kavárny či dokonce...