Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Kompas je neocenitelná pomůcka každého dobrodruha, který si rád užívá přírody o samotě. Navíc to je základní nástroj, podle kterého takový dobrodruh snadno nalezne cestu domů. Ovšem, pokud už někdo kompas umí používat, neznamená to, že i rozumí tomu jak funguje...
Kompas je neocenitelná pomůcka každého dobrodruha, který si rád užívá přírody o samotě. Navíc to je základní nástroj, podle kterého takový dobrodruh snadno nalezne cestu domů.
Ovšem, pokud už někdo kompas umí používat, neznamená to, že i rozumí tomu jak funguje, ačkoli je princip v základu velmi jednoduchý.
Každý magnet má dva póly: severní a jižní. Obě strany vytváří své magnetické pole, které přitahuje opačné póly. Tzn. když se dva magnety srazí dohromady, je to díky přitažlivosti severního a jižního pole. Protiklady se přitahují.
Jak asi tušíte (nebo byste měli tušit) Země samotná je takový gigantický magnet, který disponuje magnetickým polem. Prakticky každý magnet na zemi se snaží podle tohoto pole srovnat a přesně tohoto jevu dnešní kompasy využívají. Problémem je, že zemské magnetické pole je poměrně "slabé" a většinu předmětů v pohybu brzdí tření. Pokud ovšem magnet použijete v prostředí, kde je tření omezené a kde je možnost volného pohybu, magnet se srovná podle popsané logiky.
Jakmile pochopíte jak kompas pracuje, dojde vám i to, jak si vyrobit svůj vlastní. Samotný proces výroby je velmi jednoduchý a může být zábavou a tréninkem nejen pro vás, ale i pro vaše děti. Navíc můžete použít celou řadu materiálů, které máte po ruce.
V dnešním článku se podíváme na jeden z těch klasičtějších způsobů výroby kompasu: použijeme korek, jehlu a hrnek s vodou.
1. uřízněte malý korkový disk
Uřízněte si konec korku o výšce cca 5 mm.
2. zmagnetizujte jehlu
Dotýkejte se špičkou jehly magnetu, přičemž dbejte na to, aby všechny doteky byly stále ve stejném směru. Jakýkoli magnet po ruce poslouží, ale čím je silnější, tím lépe. S opravdu silným magnetem vám bude stačit na magnetizaci chvíle. Pokud jako já máte slaboučký magnet, opakujte celý proces minimálně padesátkrát, poté bude jehla připravená.
3. protlačte jehlu skrze korek
Protlačte jehlu skrz korek. Není třeba, aby jehla procházela dokonale středem. Pomozte si nástroji, abyste se zbytečně nezranili.
4. vložte kompas do vody
Najděte si malou nádobu, do které dejte vodu a do ní vložte váš vyrobený kompas. Korek udrží jehlu nad hladinou a voda ji zase umožní volný pohyb bez tření, který je potřeba ke srovnání s magnetickým polem. Podle jiného kompasu si pak ověřte, kam který konec jehly ukazuje.
Pokud si děláte kompas kvůli tomu, že žádný nemáte, můžete se zorientovat podle východu a západu slunce. Jakmile víte, kde je východ a kde je západ, víte který konec jehly ukazuje na sever. To si také nezapomeňte poznačit na kompas samotný.
5. označte si strany
Označte si na kompasu světové strany. Pamatujte, že takto vyrobený kompas je jen dočasný, jehla nevydrží zmagnetizovaná dlouho a pokud ji budete chtít využít znovu, bude ji třeba znovu "otřít" o magnet.
Další články
Wilhelm Gustloff: největší námořní katastrofa všech dob
Parník Wilhelm Gustloff sloužil na konci druhé světové války jako německá evakuační loď a po torpédování sovětskou ponorkou na něm zahynulo přes 9 000 osob, především civilistů. Celý příběh dodnes budí...
Příběhy trosečníků: zkáza letu 571
Příběh letu uruguayských aerolinií č. 571 patří k jednomu z nejsilnějších příběhů 20. století. Díky odvaze a odhodlání dokázalo šestnáct lidí přežít 72 dní v nadmořské výšce 3 500 m n. m. Mělo to ovšem...
John Donohue a jeho šílená pivní cesta do vietnamské války
V listopadu roku 1967 vyrazil americký veterán John „Chickie“ Donohue na vlastní pěst do pekla vietnamské války. V batohu měl pouze seznam svých přátel ze sousedství, osobní dopisy a hromadu piva....
Příběhy trosečníků: Shackletonova expedice
V dnešním článku se zaměříme na osudy Shackletonovy transantarktické expedice. Tento muž, zastíněný svými známějšími kolegy Amundsenem a Scottem, dokázal i po ztroskotání v ledové pustině udržet kázeň...