Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Milý Ježíšku, letos bych si přál pořádný spacák… Každý správný zálesák (a nejen on) ví,...
Milý Ježíšku, letos bych si přál pořádný spacák…
Každý správný zálesák (a nejen on) ví, že nejhorší je zima odspodu a vlhko. Za takových podmínek si jen těžko odpočinete a každý další den bude na vaší výpravě těžší a namáhavější. Odpočinek je zkrátka životně důležitý. A proto věnujte pozornost výběru svého spacáku, karimatky a žďáráku. V úvahu byste měli brát následující parametry:
Spacák = tvar, velikost a teplotní určení.
Karimatka = izolační vlastnosti, tloušťka, skladnost a hmotnost (případně rychlost nouzového složení a rozložení).
Žďárák = neboli převlek na spacák = odolnost a maskování.
Jak vybírat spacák
Spacák je pro příjemné chvíle pod širákem asi nejdůležitější. Proto se podíváme víc na zoubek jeho tvaru a velikosti. Co se velikosti týče, jednoduše se dívejte po označené délce spacáku – nesmí vám být těsný, abyste netlačili na izolační vrstvu, nechte si proto vždy malou rezervu. Co do tvaru, pak máte na výběr:
Dekový spacák – tento typ doporučujeme maximálně na chatu nebo do kempu, kde nehrozí příliš nízké teploty.
Mumiový spacák – tento spacák minimalizuje úniky tepla, velikost prostoru na vyhřátí je optimální (v případě, že dodržíte rady ohledně velikosti).
Klíčovým parametrem je u spacáku jeho teplotní určení. Dostatečně teplý spacák je podmínkou pro pohodlný spánek, a to platí na obě strany teploměru – nesmí vám v něm být ani zima, ale ani teplo. Pro snadný výběr vám doporučujeme mrknout na základní označení spacáků – letní zimní a třísezónní. A potom už se můžete řídit podle konkrétních určených teplot. Ale pozor! Pro muže platí teplota limitní a pro ženu teplota komfortní.
V Military Range doporučujeme vybrat z těchto spacáků:
Po jaké sáhnout karimatce?
Karimatka má velkou zásluhu na našem pohodlí a izolaci proti studené zemi. Přestože není na jejím výběru nic složitého, i tady je znát, že doba pokročila a máte spoustu možností. Tím nejdůležitějším parametrem, na který byste měli hledět, je kvalita odizolování. Na druhou stranu super izolační karimatka může být i docela objemná, těžká a ve složeném stavu zabírá příliš mnoho místa. Ideální je proto nějaký kompromis – podle toho, co je pro vás nejdůležitější.
Pěnové karimatky – jsou levnější, lehoučké, vodotěsné, mají dlouhou životnost, avšak složené (srolované) zabírají hodně místa.
Nafukovací karimatky – jsou dražší, ale poskytují lepší izolaci a jsou velmi pohodlné. Doporučujeme volit samonafukovací variantu. Karimatky z těch nejkvalitnějších materiálů mají nízkou hmotnost a při zabalení jsou velmi malé.
Alumatky – tvoří je vrstva pěny a vrstva hliníkové folie. Jsou nejlehčí, nejtenčí, ale také nejméně pohodlné.
Kromě komfortu, izolačních vlastností, skladnosti a hmotnosti se u karimatek soustřeďte i na barvu. Velmi praktické je maskáčové provedení typu WOODLAND nebo DPM, protože na nich není tolik vidět případné zašpinění.
V Military Range doporučujeme vybrat z těchto karimatek:
Libo-li žďárák?
Převlek, žďárák, bivakovací pytel, bivi-bag nebo Žďárského vak – to všechno jsou názvy pro ideální doplněk každého spacáku. Ždárák zabraňuje jrho poškození, udržuje ho v čistotě a především v dešti zvyšuje izolační vlastnosti spacáku (zkrátka zůstanete v suchu).
Tento lehký obal je nouzovou alternativu stanu. Vejdete se do něj i s karimatkou a se všemi osobními věcmi (pokud tedy mluvíme o variantě pro jednu osobu). Žďárák se vyrábí z nepromokavých materiálů a vybrat si můžete z tvaru alá spací pytel nebo závěsný horolezecký stan. Na jeho koupi není nic složitého, zkrátka se dívejte po odolnosti a kvalitě materiálů. A proto vám už jen na závěr vysvětlíme, proč se mu říká právě Žďárák – pojmenován je po českém rodáku a lyžařském průkopníkovi Matyáši Žďárském, který tento vak propagoval pro turistické a lyžařské účely.
V Military Range doporučujeme vybrat z těchto bivakovacích pytlů:
Další články
Příběhy trosečníků: Shackletonova expedice
V dnešním článku se zaměříme na osudy Shackletonovy transantarktické expedice. Tento muž, zastíněný svými známějšími kolegy Amundsenem a Scottem, dokázal i po ztroskotání v ledové pustině udržet kázeň...
Mazaný a mazanější – historie vojenských šifer (2)
V druhé části článku se podíváme na další rozvoj kryptografie. Šifry hrály v novověké diplomacii a vojenství klíčovou roli. O výsledku jednotlivých bitev často rozhodovali matematici či šachisté ve službách...
Mazaný a mazanější – historie vojenských šifer (1)
Války často nerozhodují generálové, ale dobrá komunikace a logistika. Schopný zpravodajec může být cennější než pluk vojáků. Snahou protivníka je samozřejmě komunikaci nepřítele infiltrovat a využít ve...
Annapurna circuit: nejznámější trek v Himálaji
Projděte si s námi jeden z nejslavnějších světových trekových okruhů. Cesta dlouhá 240 km vedoucí Nepálem začíná v subtropických nížinách, dosahuje však i nadmořské výšky přes 5 000 m. Přesto je tento...