Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Nákup obuvi. Pro někoho vášeň, pro někoho nepříjemná nutnost. Ať už patříte do té či oné skupiny, nové boty jsou čas od času prostě potřeba. A poslední co chcete, je nákup bot podcenit.
Mnoho z vás při výběru bot jistě myslí především na to, jak vypadají, ale ve skutečnosti byste měli myslet především na jejich komfort a určení. Mizerně padnoucí boty mohou z vaší chůze udělat doslova bolestivé peklo, které může vyústit v dlouhodobé problémy nejen s chodidly, ale i kotníky a koleny.
Takže ať už budete vybírat polobotky, tenisky nebo trekovky, boty musí padnout dokonale. Několik následujících kroků vám s výběrem pomůže.
- Boty zkoušejte zásadně odpoledne/večer. Během dne totiž vaše nohy natékají a je lepší, když vám boty padnou v době, kdy jsou největší a ne naopak.
- Boty zkoušejte s ponožkami, které v nich plánujete běžně nosit. Pokud si vybíráte zimní boty, vyzkoušejte je se silnějšími ponožkami. Pokud vybíráte lehké trekovky, zkoušejte je s lehčími ponožkami.
- Netrvejte za každou cenu na "vaší" velikosti. Určitě si nevybírejte boty podle poučky: mám nohu 43, musím tedy mít botu číslo 43. Každá značka obuvi má své tabulky velikostí trochu odlišené. Při výběru tedy začněte na vaši obvyklé velikosti, pokud boty nesednou, jděte o o číslo (nebo půl číslo, pokud to výrobce umožňuje) nahoru či dolů. Rozhodujte se podle pocitu, ne podle čísla na krabici.
- Vždy vyzkoušejte obě boty. Velmi často se stává, že je jedno chodidlo větší nebo menší než to druhé. Boty kupujte tak, aby padly vaší větší noze.
- Boty odzkoušejte na tvrdém i měkkém povrchu. Různé povrchy mění to, jak boty na nohou vnímáte.
- Ujistěte se, že jsou boty pohodlné už při nákupu. Je pravdou, že se boty při běžném používání přizpůsobí vaší noze (obzvlášť ty kožené), ale výsledná změna velikosti a tvaru není až tak značná. Nepočítejte tedy, že se z opravdu nepohodlných bot stanou časem luxusní samochodky.
- Když stojíte, boty by měly mít cca 1,5 cm místa navíc pro vaše palce. Pokud kupujete boty na cvičení či na celodenní pochody, počítejte spíše se 2 až 2,5 cm navíc.
- Pata nohy by se v botě neměla zbytečně pohybovat. Pohyb totiž vede ke zbytečnému tření a tření vede ke zbytečným puchýřům.
- Prsty se nesmí na sebe tlačit. Opět, je třeba, aby nedocházelo ke zbytečnému tření.
- Nejširší část chodidla by měla tvarem kopírovat střih boty. Volně pohybující se noha by vám mohla přivodit bolestivé potíže či nepříjemný úraz.
Další články
Mazaný a mazanější – historie vojenských šifer (1)
Války často nerozhodují generálové, ale dobrá komunikace a logistika. Schopný zpravodajec může být cennější než pluk vojáků. Snahou protivníka je samozřejmě komunikaci nepřítele infiltrovat a využít v
Annapurna circuit: nejznámější trek v Himálaji
Projděte si s námi jeden z nejslavnějších světových trekových okruhů. Cesta dlouhá 240 km vedoucí Nepálem začíná v subtropických nížinách, dosahuje však i nadmořské výšky přes 5 000 m. Přesto je tento
Stručná historie army shopů
V dnešním článku se podíváme na historii army shopů. Toto specifické obchodní odvětví prožilo za posledních 150 let bouřlivý vývoj. Podívejte se, jak se z prodeje mečů a děl vyvinuly moderní obchody j
Tip na výpravu – český Banát
Rumunský Banát je jedno z mála míst na světě, kde se domluvíte s místními česky. Díky své nedotčené přírodě je výborný pro volnočasové turisty i milovníky náročných treků. Život místních se stále točí