Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.

Nákup obuvi. Pro někoho vášeň, pro někoho nepříjemná nutnost. Ať už patříte do té či oné skupiny, nové boty jsou čas od času prostě potřeba. A poslední co chcete, je nákup bot podcenit.
Mnoho z vás při výběru bot jistě myslí především na to, jak vypadají, ale ve skutečnosti byste měli myslet především na jejich komfort a určení. Mizerně padnoucí boty mohou z vaší chůze udělat doslova bolestivé peklo, které může vyústit v dlouhodobé problémy nejen s chodidly, ale i kotníky a koleny.
Takže ať už budete vybírat polobotky, tenisky nebo trekovky, boty musí padnout dokonale. Několik následujících kroků vám s výběrem pomůže.
- Boty zkoušejte zásadně odpoledne/večer. Během dne totiž vaše nohy natékají a je lepší, když vám boty padnou v době, kdy jsou největší a ne naopak.
- Boty zkoušejte s ponožkami, které v nich plánujete běžně nosit. Pokud si vybíráte zimní boty, vyzkoušejte je se silnějšími ponožkami. Pokud vybíráte lehké trekovky, zkoušejte je s lehčími ponožkami.
- Netrvejte za každou cenu na "vaší" velikosti. Určitě si nevybírejte boty podle poučky: mám nohu 43, musím tedy mít botu číslo 43. Každá značka obuvi má své tabulky velikostí trochu odlišené. Při výběru tedy začněte na vaši obvyklé velikosti, pokud boty nesednou, jděte o o číslo (nebo půl číslo, pokud to výrobce umožňuje) nahoru či dolů. Rozhodujte se podle pocitu, ne podle čísla na krabici.
- Vždy vyzkoušejte obě boty. Velmi často se stává, že je jedno chodidlo větší nebo menší než to druhé. Boty kupujte tak, aby padly vaší větší noze.
- Boty odzkoušejte na tvrdém i měkkém povrchu. Různé povrchy mění to, jak boty na nohou vnímáte.
- Ujistěte se, že jsou boty pohodlné už při nákupu. Je pravdou, že se boty při běžném používání přizpůsobí vaší noze (obzvlášť ty kožené), ale výsledná změna velikosti a tvaru není až tak značná. Nepočítejte tedy, že se z opravdu nepohodlných bot stanou časem luxusní samochodky.
- Když stojíte, boty by měly mít cca 1,5 cm místa navíc pro vaše palce. Pokud kupujete boty na cvičení či na celodenní pochody, počítejte spíše se 2 až 2,5 cm navíc.
- Pata nohy by se v botě neměla zbytečně pohybovat. Pohyb totiž vede ke zbytečnému tření a tření vede ke zbytečným puchýřům.
- Prsty se nesmí na sebe tlačit. Opět, je třeba, aby nedocházelo ke zbytečnému tření.
- Nejširší část chodidla by měla tvarem kopírovat střih boty. Volně pohybující se noha by vám mohla přivodit bolestivé potíže či nepříjemný úraz.
Další články
Zachránce dětí, Sir Nicholas Winton
V květnu oslavujeme narození sira Nicholase Wintona, který zorganizoval záchrannou misi pro stovky převážně židovských dětí. A přestože zůstal jeho příběh dlouho zapomenutý, jeho odkaz nyní osvětluje...
Vyhlašujeme lavinové nebezpečí
Pokud jste se v posledních dnech vydali na výlet do vysokých hor, třeba do Tater, tak vás možná překvapilo množství zavřených tras. S příchodem jara jsou tu laviny tématem číslo jedna. A...
Hygiena v přírodě
Trocha nepohodlí stojí za každé dobrodružství. Na delším tripu nemusíme být zrovna vymydlinkovaní, ale zase je třeba myslet na to, že čistota = půl zdraví. Tak si pojďme povědět, jak si tu hygienu...
Slovníček outdoorových materiálů
Rip-stop, neopren, softshell. Gore-Tex, fleece, merino. Coolmax, kevlar, nylon. A takhle bychom mohli pokračovat donekonečna. Moderní doba neustále přináší nové materiály. A čert aby se v tom vyznal. Čert...