Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Tanky jsou už od minulého století primární ofenzivní zbraní všech větších armád na světě...
Tanky jsou už od minulého století primární ofenzivní zbraní všech větších armád na světě. Za posledních 100 let probíhá neustálý závod inženýrů, někteří svými vynálezy vylepšují ochranu tanků a další zase vylepšují protitankové zbraně, aby byly účinnější a smrtonosnější. Dříve se ochrana tanku zlepšovala tak, že se pouze zvyšovala tloušťka pancíře, což zároveň tank zatěžovalo a snižovalo jeho výkon. V dnešní době to není tak prosté... "Primitivní" protitankové zbraně jsou poměrně dostupné zboží i v zemích třetího světa a i přes svou jednoduchost jsou schopné zničit nesrovnatelně dražší a modernější tank, pokud zasáhnou nějaké slabší místo. V poslední době tedy přichází ke slovu aktivní ochrany, jako je kupříkladu ruská ARENA.
Za poslední století se průměrná váha tanků prakticky zčtyřnásobila. Jeden z prvních tanků na světě, "Little Willie" z roku 1915, vážil přibližně 16,5 tuny. Naproti tomu stálice americké výzbroje, M1 Abrams, váží zhruba 70 tun. Většina téhle váhy je v podstatě pancíř, který, ač je stále poměrně účinný v ochraně stroje, si svou daň vybírá ve velikosti, rychlosti a mobilitě. V dlouhodobém měřítku nelze pancíř zvětšovat donekonečna.
V sedmdesátých letech minulého století získaly armády NATO novou generaci velmi účinných protitankových střel. Sovětský svaz, aby dokázal ochránit svou početnější tankovou armádu, začal zkoumat protiopatření. Jeden z výsledků byl koncept aktivního systému ochrany (APS - active protection system).
APS se v podstatě skládá z mnoha senzorů, které jsou rozmístěny po větší části tanku, a které mají sledovat případné rakety a střely ohrožující stroj. Jakmile se protitanková střela přiblíží na kritickou vzdálenost, systém vystřelí mini raketu, která hrozbu zlikviduje. Tyto aktivní systémy jsou lehké, efektivní a stojí o dost méně, než přidávání dalšího pancíře.
Video, které je ke shlédnutí nad tímto odstavcem, ukazuje na ultra rychlé kameře pracující s 18.000 snímky za vteřinu ruský systém ARENA. ARENA je vyvíjená firmou OKB, což je překlad ruských iniciál z originálního názvu: Опытное конструкторское бюро. ARENA automaticky detekuje cíle do vzdálenosti přibližně 46 metrů a její reakční doba je 0,07 vteřiny. Standardní protitankové rakety a střely, jako je ruské RPG-7 a americký TOW, dosahují rychlosti zhruba 275 m/s, což je dostatečně "pomalé" pro sestřelení systémem aktivní ochrany. Každý tank s technologií ARENA má k dispozici zhruba 24 proti střel. Cílová vzdálenost pro zničení hrozby je přibližně 9 metrů.
Aktivním obranným systémem ale nedisponují pouze Rusové. Izrael se spoléhá na domácí systém Trophy, který chrání tanky před separatistickými raketami. Jižní Korea nově vybavuje své K-2 Black Panther derivátem ARENY. Američané testují aktivní obranný systém na svých Abramsech a pěchotních vozidlech Bradley. Dalším vozidlem, které se tohoto vylepšení dočká bude jistě i obrněný transportér Stryker.
Další články
Pepsi Navy, šestá nejsilnější světová flotila
V roce 1989 se firma Pepsi stala spolumajitelem křižníku, fregaty, torpédoborce a sedmnácti ponorek sovětské výroby. Pepsi byly tyto lodě prodány, protože zadrhávající sovětská ekonomika již nebyla schopná...
Příběhy trosečníků: šest chlapců na pustém ostrově
Může nám to sice připadat jako nějaký román Julese Verna, ale tento příběh se opravdu udál. Šest chlapců ve věku 13 až 16 let dokázalo přežít na pustém ostrově uprostřed Pacifiku 15 měsíců a díky vzájemné...
Operace Christmas drop
Představte si, že místo České republiky žijete na opuštěném ostrově kdesi v Tichém oceánu a nemáte téměř nic. Přesto se vždy jednou za rok objeví na obzoru obří vojenské letadlo, které vám na padáku doručí...
NATO – největší vojenská aliance současnosti
Severoatlantická aliance – tento vojenský pakt sdružuje 30 členských států z transatlantického prostoru, které společně kontrolují největší a nejmodernější armádu na světě s posláním bránit mír. Na druhou...