Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Tanky jsou už od minulého století primární ofenzivní zbraní všech větších armád na světě...
Tanky jsou už od minulého století primární ofenzivní zbraní všech větších armád na světě. Za posledních 100 let probíhá neustálý závod inženýrů, někteří svými vynálezy vylepšují ochranu tanků a další zase vylepšují protitankové zbraně, aby byly účinnější a smrtonosnější. Dříve se ochrana tanku zlepšovala tak, že se pouze zvyšovala tloušťka pancíře, což zároveň tank zatěžovalo a snižovalo jeho výkon. V dnešní době to není tak prosté... "Primitivní" protitankové zbraně jsou poměrně dostupné zboží i v zemích třetího světa a i přes svou jednoduchost jsou schopné zničit nesrovnatelně dražší a modernější tank, pokud zasáhnou nějaké slabší místo. V poslední době tedy přichází ke slovu aktivní ochrany, jako je kupříkladu ruská ARENA.
Za poslední století se průměrná váha tanků prakticky zčtyřnásobila. Jeden z prvních tanků na světě, "Little Willie" z roku 1915, vážil přibližně 16,5 tuny. Naproti tomu stálice americké výzbroje, M1 Abrams, váží zhruba 70 tun. Většina téhle váhy je v podstatě pancíř, který, ač je stále poměrně účinný v ochraně stroje, si svou daň vybírá ve velikosti, rychlosti a mobilitě. V dlouhodobém měřítku nelze pancíř zvětšovat donekonečna.
V sedmdesátých letech minulého století získaly armády NATO novou generaci velmi účinných protitankových střel. Sovětský svaz, aby dokázal ochránit svou početnější tankovou armádu, začal zkoumat protiopatření. Jeden z výsledků byl koncept aktivního systému ochrany (APS - active protection system).
APS se v podstatě skládá z mnoha senzorů, které jsou rozmístěny po větší části tanku, a které mají sledovat případné rakety a střely ohrožující stroj. Jakmile se protitanková střela přiblíží na kritickou vzdálenost, systém vystřelí mini raketu, která hrozbu zlikviduje. Tyto aktivní systémy jsou lehké, efektivní a stojí o dost méně, než přidávání dalšího pancíře.
Video, které je ke shlédnutí nad tímto odstavcem, ukazuje na ultra rychlé kameře pracující s 18.000 snímky za vteřinu ruský systém ARENA. ARENA je vyvíjená firmou OKB, což je překlad ruských iniciál z originálního názvu: Опытное конструкторское бюро. ARENA automaticky detekuje cíle do vzdálenosti přibližně 46 metrů a její reakční doba je 0,07 vteřiny. Standardní protitankové rakety a střely, jako je ruské RPG-7 a americký TOW, dosahují rychlosti zhruba 275 m/s, což je dostatečně "pomalé" pro sestřelení systémem aktivní ochrany. Každý tank s technologií ARENA má k dispozici zhruba 24 proti střel. Cílová vzdálenost pro zničení hrozby je přibližně 9 metrů.
Aktivním obranným systémem ale nedisponují pouze Rusové. Izrael se spoléhá na domácí systém Trophy, který chrání tanky před separatistickými raketami. Jižní Korea nově vybavuje své K-2 Black Panther derivátem ARENY. Američané testují aktivní obranný systém na svých Abramsech a pěchotních vozidlech Bradley. Dalším vozidlem, které se tohoto vylepšení dočká bude jistě i obrněný transportér Stryker.
Další články
Mazaný a mazanější – historie vojenských šifer (1)
Války často nerozhodují generálové, ale dobrá komunikace a logistika. Schopný zpravodajec může být cennější než pluk vojáků. Snahou protivníka je samozřejmě komunikaci nepřítele infiltrovat a využít v
Annapurna circuit: nejznámější trek v Himálaji
Projděte si s námi jeden z nejslavnějších světových trekových okruhů. Cesta dlouhá 240 km vedoucí Nepálem začíná v subtropických nížinách, dosahuje však i nadmořské výšky přes 5 000 m. Přesto je tento
Stručná historie army shopů
V dnešním článku se podíváme na historii army shopů. Toto specifické obchodní odvětví prožilo za posledních 150 let bouřlivý vývoj. Podívejte se, jak se z prodeje mečů a děl vyvinuly moderní obchody j
Tip na výpravu – český Banát
Rumunský Banát je jedno z mála míst na světě, kde se domluvíte s místními česky. Díky své nedotčené přírodě je výborný pro volnočasové turisty i milovníky náročných treků. Život místních se stále točí