Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Jste v perfektní kondici, vyznáte se v letectví a zvládáte matematiku nebo angličtinu? Pak se přihlaste do „českého Top Gunu” a létejte na nejlepších strojích, jaké naše armáda má. Univerzita obrany otevírá nové prestižní obory.
Brněnská Univerzita obrany (UO) 1. 3. 2024 oznámila, že hodlá otevřít nový bakalářský program – Vojenský letový provoz. Absolventi tohoto oboru budou připraveni stát se piloty letounů páté generace F-35A Lightning a vrtulníků Viper a Venom.
Vojenský letový provoz
Tento nový program nahradí dosavadní pětiletý magisterský obor se specializací vojenský pilot, zaměřený především na vrtulníky. Od zkrácení o rok a půl si armáda slibuje větší atraktivitu pro studenty. Dosavadní magisterský obor dokončí stávající studenti.
Pro přechodné období se ještě počítá se stroji L-159 a Gripen. Následně budou nahrazeny cvičnými stroji L-359 a samotnými F-35. Studenti si budou moci vybrat mezi dvěma obory – Výkonný vojenský pilot a řídící letového provozu. Absolventi najdou uplatnění na velmi prestižních místech v armádě.
Znak Univerzity obrany
Co na těch F-35 vlastně je?
Letoun F-35 Lightning II byl vyvinut americkou společností Lockheed Martin v roce 2006. Projekt F-35 stál americké daňové poplatníky 1500 miliard dolarů. Výsledkem je multifunkční bojový letoun páté generace, jehož hlavní předností je jeho univerzálnost. Je schopen přímé pozemní podpory, leteckých soubojů i průzkumu (vybaven technologií stealth – téměř neviditelný pro radary).
Ve světě je také velmi oceňován pro své elektronické systémy – je tak nabitý elektronikou, že funguje jako výborný komunikační a koordinační bod pro méně vyspělá letadla. Tato letadla již úspěšně zařadil Izrael, USA nebo Spojené království. Jedinou nevýhodou je cena – 83 milionů dolarů. Gripen je asi 3,5× levnější, ale tyto letouny nás posunou na úplně jinou úroveň v rámci mezinárodní bojové integrace.
Podmínky pro uchazeče
Samozřejmě, že se jedná o prestižní povolání s velmi malou kapacitou (přece jen těch F-35 budeme mít 24). „Do pilotní specializace se nyní počítá s 12 studenty. Jedná se o číslo, které vychází z předpokládaných potřeb armády v době dokončení studia. Vezměme v úvahu, že v momentě, kdy skončí tito studenti své bakalářské studium, dostudují i magistři stávajícího pětiletého studia,” vysvětluje major Aleš Svoboda, stíhací pilot Velitelství Vzdušných sil AČR.
Uchazeči musí být zcela zdraví a mít perfektní kondici. Přijímací řízení se bude skládat ze čtyř předmětů – matematiky a logiky, angličtiny B2, fyzických testů a „kognitivní schopnosti a znalosti letectví“. Každý student se zároveň musí stát vojákem z povolání.
Český Top Gun?
Jistě to bude zajímavá změna – doposud létali na nejlepších strojích české armády pouze zahraniční piloti. I když se jedná o enormní zátěž našeho rozpočtu, z hlediska obrany a západní integrace je asi nutností. Navíc, válka na Ukrajině ještě zdůrazňuje úlohu kvalitního letectva a důležitost elektronického boje.
Zdroje fotek a obsahu:
- https://acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/chcete-pilotovat-f-35-ci-americke-vrtulniky--univerzita-obrany-od-zari-otevre-novy-studijni-program-249709/
- https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-univerzita-obrany-rozjede-novy-cesky-top-gun-zajem-o-studium-je-obrovsky-248193
- https://www.natoaktual.cz/zpravy/pilot-obrana-univerzita-obrana-viper-f-35-letectvo.A240415_124652_na_zpravy_m00
Další články
Příběhy trosečníků: zkáza letu 571
Příběh letu uruguayských aerolinií č. 571 patří k jednomu z nejsilnějších příběhů 20. století. Díky odvaze a odhodlání dokázalo šestnáct lidí přežít 72 dní v nadmořské výšce 3 500 m n. m. Mělo to ovšem...
John Donohue a jeho šílená pivní cesta do vietnamské války
V listopadu roku 1967 vyrazil americký veterán John „Chickie“ Donohue na vlastní pěst do pekla vietnamské války. V batohu měl pouze seznam svých přátel ze sousedství, osobní dopisy a hromadu piva....
Příběhy trosečníků: Shackletonova expedice
V dnešním článku se zaměříme na osudy Shackletonovy transantarktické expedice. Tento muž, zastíněný svými známějšími kolegy Amundsenem a Scottem, dokázal i po ztroskotání v ledové pustině udržet kázeň...
Mazaný a mazanější – historie vojenských šifer (2)
V druhé části článku se podíváme na další rozvoj kryptografie. Šifry hrály v novověké diplomacii a vojenství klíčovou roli. O výsledku jednotlivých bitev často rozhodovali matematici či šachisté ve službách...