Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
V prvním díle naší menší série o přežití jsem se podívali na stanovení priorit...
V prvním díle naší menší série o přežití jsem se podívali na stanovení priorit a první pomoc. Ve druhém díle jsme poradili, jak si zaopatřit vodu a jídlo. A v tomto třetím díle série se věnujeme hygieně a základní navigaci v přírodě.
Vytvořili jsme i samostatný díl, který byl o univerzálním testu poživatelnosti.
Hygiena
Pokud budete někdy muset přežít delší dobu bez civilizace, existují některé hygienické návyky, které byste neměli ignorovat. Mezi nimi je pravděpodobně nejdůležitější péče o zuby. Zubní plak se bez čištění vytváří raketovou rychlostí a může způsobit zubní infekce, které jsou bolestivé, nebezpečné a náročné na léčení. Na odstranění plaku a základní čištění potřebujete pouze nenáročné nástroje a můžete zabránit nebezpečným infekcím a nákazám. Jako kartáček na zuby může dobře posloužit kousek březové kůry nebo si můžete poradit za pomoci kousku látky, se kterým bez problému zuby plaku zbavíte.
Co se týče ostatní hygieny, ta záleží na okolních podmínkách, kde budete muset přebývat. Bakteriím a plísním se obecně daří na temných a vlhkých místech, takže pokud jste například v džungli, starejte se o místa, která jsou na toho náchylná (podpaží, mezi prsty, v tříslech atd.) Toto se dá vyřešit nošením suchého oblečení, popřípadě aplikujte dětský zásyp nebo kukuřičný škrob.
Ale co když na Vás přijde velké „volání přírody“ a nemáte při ruce toaletní papír? Jako jeho primitivní alternativa se mimo zimu dá použít list lopuchu, neotevřená šiška (ne příliš příjemná alternativa) a další podobné věci, které snadno najdete. Pokud to na Vás přijde v zimě, sněhová koule poslouží bez odmlouvání. Nejlepší je jít do dřepu, který Vám následně ušetří poměrně hodně čištění a utírání.
Základní navigační metody
Pokud se ztratíte, nepanikařte! Zastavte se, porozhlédněte se po okolí a rozmyslete si svůj další postup. Ve většině případů by mělo stačit zůstat na místě a počkat na záchranu (pokud někdo ví, že jste někde v přírodě na cestě). Když se začne připozdívat, můžete začít budovat základní úkryt, založit oheň a postarat se o jídlo. Pokud se záchrana neukáže, pokračujte tím, že určíte sever. Úplný základ je určení východu (tam co vychází slunce) a západu (směrem kde slunce zapadá) a pak už je několik triků, jak rychle sever nalézt.
Pokud máte u sebe hodinky a svítí slunce, je docela jednoduché najít sever. Malá ručička hodinek musí mířit na slunce a přesně mezi ní a číslem 12 bude jih a na opačné straně tím pádem sever.
Plovoucí jehla
Improvizovaný kompas se dá i vyrobit, stačí jehla, kousek drátku a nebo kancelářská sponka. Používaný předmět musíte zmagnetizovat za pomoci tření o kousek látky (nejlépe to jde o hedvábí, ale to není vždy při ruce) a pak ho dát na kousek kůry či papírku, který pak položíte na hladinu vody. Po chvíli čekání by se měl list s jehlou na vodě otočit směrem k severu.
Pozorování okolí
Další triky jsou už méně přesné a vyžadují určitou pozorovací schopnost. Kupříkladu lišejníky rostou na severní straně stromu, letokruhy jsou hustší na severní straně pařezu a u vysokých stromů bývá severní strana méně zavětvená.
Najít sever je ale jen půlka Vaší bitvy. Dále potřebujete vědět, jakým směrem se vlastně dát. Pokud okolí nahrubo znáte, zamiřte směrem k nějaké silnici nebo městu. Pokud okolí neznáte, vydejte se směrem po proudu řeky a nebo zamiřte na volné prostranství, kde se bude dobře signalizovat případné záchraně.
Jak se nechat zachránit?
Pokud se chcete nechat zachránit, musíte znát základní signály na upozornění helikoptéry nebo letadla nad hlavou. Pro zajímavost, mávání rukama je signálem NEPŘISTÁVAT! Místo toho vytvořte nad hlavou znamení ve tvaru písmena „Y“, jako ve známé písničce YMCA od Village People.
Pokud máte nějaké signální zařízení jako je světlice, baterka nebo zrcátko, použijte je v momentě, kdy helikoptéru uvidíte nad hlavou. Pro upoutání pozornosti by mělo stačit namířit světlo směrem k záchraně.
Pokud slyšíte zachránce v dálce, ale nemáte jak je na sebe upozornit, pokuste se volat co nejhlubším hlasem. Většina obyčejných zvuků v přírodě mají vysokou frekvenci, takže hluboký hlas dá vědět, že jste člověk a potřebujete pomoc.
Závěrem
Pokud vše půjde jak má, neměli byste žádnou z věcí popsaných v naší sérii potřebovat. Ale jak se říká „náhoda je blbec“ a i při obyčejné procházce v místech kde to neznáte, se můžete ztratit. Díky probíraným technikám budete mít větší šanci na přežití i záchranu.
Máte nějaké příběhy a tipy o přežití? Neváhejte je s námi sdílet v komentářích!
Další články
Mazaný a mazanější – historie vojenských šifer (1)
Války často nerozhodují generálové, ale dobrá komunikace a logistika. Schopný zpravodajec může být cennější než pluk vojáků. Snahou protivníka je samozřejmě komunikaci nepřítele infiltrovat a využít v
Annapurna circuit: nejznámější trek v Himálaji
Projděte si s námi jeden z nejslavnějších světových trekových okruhů. Cesta dlouhá 240 km vedoucí Nepálem začíná v subtropických nížinách, dosahuje však i nadmořské výšky přes 5 000 m. Přesto je tento
Stručná historie army shopů
V dnešním článku se podíváme na historii army shopů. Toto specifické obchodní odvětví prožilo za posledních 150 let bouřlivý vývoj. Podívejte se, jak se z prodeje mečů a děl vyvinuly moderní obchody j
Tip na výpravu – český Banát
Rumunský Banát je jedno z mála míst na světě, kde se domluvíte s místními česky. Díky své nedotčené přírodě je výborný pro volnočasové turisty i milovníky náročných treků. Život místních se stále točí