Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Pár hodin sledování kanálu Discovery může vyvolávat dojem, že přežití v přírodě o samotě...
Pár hodin sledování kanálu Discovery může vyvolávat dojem, že přežití v přírodě o samotě vyžaduje takové extrémnosti, jako je olizovaní žab a nebo pití svojí moči. Co ale skutečně musíte umět? V prvním díle série o přežití v přírodě se zaměříme na priority, první pomoc a chování při setkání se zvířaty.
Znát své priority!
Klíčem k přežití v divočině je připravenost. Tenhle článek se ale netýká shromažďování vody a jídla pro případ katastrofy (ne, že by to byl špatný nápad), ale toho co můžete využít když se Vám v přírodě rozbije auto, když se ztratíte v horách v zahraničí (jde to i v Krkonoších) a nebo když Vaše okolí zasáhne přírodní katastrofa.
Jako první je potřeba znát své priority:
Okamžité nebezpečí: Když je zemětřesení, schovejte se mezi zárubně. Střílí po Vás? Skočte do krytu. NEPANIKAŘTE a ať už je nebezpečí jakékoli, snažte se mu vyhnout.
První pomoc: Při první příležitosti, pokud budete v bezpečí, zkontrolujte svá zranění. Pokud jste zranění, ošetřete se!
Fyzické potřeby (v pořadí): Úkryt, oheň, voda, jídlo a hygiena.
Za zmínku také stojí klíčové pravidlo, které by mělo být dodržováno, zůstaňte pozitivní a v dobré náladě! Ačkoli se to zdá jako nepodstatné, mnoho studií prokázalo, že pozitivní přístup a dobré naladění zvyšuje šanci na přežití v neočekávaných situacích.
Pojďme se zaměřit na jednotlivé schopnosti trochu detailněji…
PRVNÍ POMOC
Umět poskytnout první pomoc je obecně užitečná schopnost, ale v krizových situacích je vyloženě k nezaplacení. Pro začátek je třeba umět ošetřit tři nejčastější zranění.
Ve většině případů můžete ignorovat menší škrábance, pouze je udržujte čisté a sledujte, jestli se neukáží známky infekce. U středně těžkých zranění zastavte krvácení a aplikujte obvaz, popřípadě čistý kus látky. Pokud je zranění hluboké a vy nedokážete zastavit krvácení, posledním řešením by mělo být škrtidlo (turniket). Škrtidlo by mělo být alespoň palec široké (utržené tričko, pásek, nebo cokoli podobného) a mělo by se aplikovat nad zranění. Při aplikaci utahujte škrtidlo dokud krev nepřestane téci a následně aplikujte na zranění obvaz z čistého materiálu.
Pokud si vykloubíte končetinu, je bezpodmínečně nutné vrátit ji do kloubu. U vykloubeného ramene by mělo pomoci válení „sudů“ po zemi a nebo náraz na tvrdou plochu. Při vyhozeném koleni je třeba protahovat nohu, dokud kloub nevklouzne zpět. U zlomeniny je třeba najít materiál na výrobu dlahy. Například pokud jste v lese, mělo by stačit několik pevnějších klacků. Stabilizujte zlomenou kost za pomoci klacků a upevněte dlahu např. pomocí tkaniček od bot.
Při péči o první a druhý stupeň popálenin odstraňte nejprve oblečení v okolí zranění a polévejte ho vlažnou vodou, popřípadě pokryjte vrstvou přírodního medu, pokud je k dispozici. Popálené místo následně volně zabalte do kusu vlhké látky. Pokud není voda k dispozici, očistěte zranění a snažte se vyhledat zdroj vody. Za žádných okolností nepropichujte puchýře!
SEBEOBRANA
Šance, že budete napadeni v přírodě nějakým zvířetem je velmi malá, přesto se to může stát a je lepší být připraven.
Ačkoli to některé filmy naznačují, není dobrý nápad při spatření medvěda a nebo vlka (divokého psa) začít okamžitě utíkat. Kupříkladu u vlka tím prakticky říkáte, že jste kořist a tím ho vyprovokovat k útoku. Nejlepší je, pokud zvíře spatříte jako první, zastavit se a následně pomalu couvat z dohledu. Pokud tento způsob nezabere, své chování musíte přizpůsobit zvířeti, které potkáte. Kupříkladu, medvěd je jedna ze tří velkých šelem, se kterou se v ČR můžete setkat. Od přírody se nejedná o žádnou krvelačnou bestii a rozhodně nezabíjí jen tak, z rozmaru. Zachovejte klid a neutíkejte (medvěd je schopen běžet až 40km/h). Stále sledujte jeho reakce, ale vyvarujte se přímého očního kontaktu (může to vzít jako výzvu) a pokuste si udržet odstup. Pokud Vás bude medvěd stále následovat, můžete se ho pokusit odehnat hlukem a zvednutím rukou nad hlavu. Při pronásledování se můžete pokusit zdržet medvěda odhozením nějaké části výstroje. Když dojde na nejhorší, dělejte „mrtvého brouka“, chraňte si hlavu a krk a nehýbejte se, dokud medvěd neodejde.
Další články
Pepsi Navy, šestá nejsilnější světová flotila
V roce 1989 se firma Pepsi stala spolumajitelem křižníku, fregaty, torpédoborce a sedmnácti ponorek sovětské výroby. Pepsi byly tyto lodě prodány, protože zadrhávající sovětská ekonomika již nebyla schopná...
Příběhy trosečníků: šest chlapců na pustém ostrově
Může nám to sice připadat jako nějaký román Julese Verna, ale tento příběh se opravdu udál. Šest chlapců ve věku 13 až 16 let dokázalo přežít na pustém ostrově uprostřed Pacifiku 15 měsíců a díky vzájemné...
Operace Christmas drop
Představte si, že místo České republiky žijete na opuštěném ostrově kdesi v Tichém oceánu a nemáte téměř nic. Přesto se vždy jednou za rok objeví na obzoru obří vojenské letadlo, které vám na padáku doručí...
NATO – největší vojenská aliance současnosti
Severoatlantická aliance – tento vojenský pakt sdružuje 30 členských států z transatlantického prostoru, které společně kontrolují největší a nejmodernější armádu na světě s posláním bránit mír. Na druhou...