Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Trocha nepohodlí stojí za každé dobrodružství. Na delším tripu nemusíme být zrovna vymydlinkovaní, ale zase je třeba myslet na to, že čistota = půl zdraví. Tak si pojďme povědět, jak si tu hygienu v přírodě usnadnit a zpříjemnit.
„Byli jsme rádi, že jsme to stihli do tábora za světla. V nohách jsme měli přes 20 kilometrů a 1 000 výškových metrů. Postavili jsme stan, uvařili polívku a zapadli do spacáků. Na nic jiného nebyla energie...”
Řada vyprávění má přesně tohle společné – dlouhé kilometry v nohách, únavu a minimální chuť trávit čas zdlouhavým mytím. Většinou se jen lehce opláchnete, vyčistíte zuby a převléknete z jednoho oblečení do druhého. A ráno zase vstávat se slepicemi, protože je před vámi další úsek. Pokud se tedy bavíme o pořádných vysokohorských túrách. Jinde samozřejmě může být situace příznivější.
Hygiena je na cestách náročná a podmínky nebývají nejlepší. Kde se vykoupat nebo vysprchovat? Čím se umýt a jak si vyprat? Kam na záchod? Co si zabalit s sebou? Pojďme si to rozebrat a najít rozumný kompromis, jak se uskromnit a zároveň se neproměnit v tchoře a zahrávat si se zdravím.
Jak si zpříjemnit hygienu
Když plánujete cestu do míst, kde bude vaším zázemím jen řeka, jezero a sníh, nebo když se budete pohybovat v oblastech, kde hygiena není na nejlepší úrovni, bude se vám hodit pár rad.
1. Příroda nade vše
Zapomeňme prosím na chvíli, že existují jednorázové kapesníčky nebo vlhčené ubrousky. Ano, jsou praktické, ale příroda z nich není zrovna na větvi. Nehledě na to – co si do přírody přinesete, to si taky musíte odnést.
2. Každý gram navíc se počítá
Váha se dá ušetřit téměř na všem – koncentrovaných přípravcích, balení 2v1 nebo 3v1, ulomeném kousku mýdla, menším a lehčím ručníku atd.
3. Tělo – vlasy – zuby
Na treku se staráme jen o nejnutnější a v 99 % stačí voda a ručník. Nic víc není třeba a všichni dobrodruzi to respektují. Zvažte, zda potřebujete make-up, gel na vlasy nebo holicí strojek.
4. Zpocené tělo = zima
Dokonalá hygiena není na místě. Myslete však na to, že na zpoceném a špinavém těle se snadno ucpávají póry, kůže nemůže dýchat a může vám být zima.
5. Chytré materiály
S hygienou souvisí i oblečení a materiály. Sáhněte po takových, které jsou antibakteriální, rychle schnou a odolávají zápachu (například merino vlna).
6. Sprcha DIY
Kromě čutory, termosky a jiných lahví s sebou vezměte i PET flašku, a navíc jeden uzávěr s připravenými dírkami, což poslouží jako alternativní sprcha.
7. Teplá vs. studená voda
Vždycky myslete i na případy, kdy se ocitnete úplně bez vody (doporučujeme bezoplachovou kosmetiku), nebo poteče jen studená (řada tuhých šamponů/mýdel fungují i se studenou).
8. Pozor na hřiby podpapíráky
Ehm... bez toaletního papíru se obejde jen málokdo. Jenže co s tím, když ani ten byste neměli v přírodě pohazovat? Tak tedy: Buď odneste použitý papír v sáčku a vyhoďte při nejbližší příležitosti do koše, nebo nepoužívejte papír vůbec (Vzpomínáte na Pepína, lopuch a berušku?), anebo papír zahrabte, aby se rozložil rychleji (a použijte ekologičtější variantu – např. bambusovou).
Seznam na cesty a co si ohlídat
- Mýdlo šetrné k přírodě
- Prací prostředek
- Šampon
- Rychleschnoucí ručník (lze použít i místo šátku na krk apod. – pro další využití doporučujeme prostudovat Stopařova průvodce po galaxii)
- Bezoplachovou dezinfekci
- Pastu a kartáček (skládací nebo přírodní, který vyčistí zuby bez pasty)
- Opalovací krém (na hory povinnost)
- Univerzální ochranný krém (na tváře ošlehané od větru, vysušené rty i nohy popálené od kopřiv)
- Repelent (do míst, kde je opravdu potřeba)
- Ekologický toaleťák
Na jednotlivých přípravcích si všímejte například TSA certifikace, která zaručuje, že si je můžete vzít do letadla. Nebo další označení, že výrobek:
- je šetrný k přírodě
- nezničí vaše funkční oblečení
- má dobrý uzávěr a v tašce a batohu se vám nevylije
Pár tipů, jak si zabalit
Protože nechceme, aby nám hygiena zabírala půlku batohu, přelijte kosmetiku do menších lahviček a ty všechny pak zabalte do jednoho uzavíratelného sáčku. Sáhněte po tuhém mýdlu a deodorantu, z něhož můžete kousek uříznout. Zubní pasty stačí taky jen kousek. Kartáček vezměte skládací a dámy, pokud můžou, namísto tampónů a vložek (které byste pak s sebou musely nosit, protože v přírodě nic nevyhazujeme), zkuste menstruační kalíšek nebo prádlo, které půjde přeprat.
Existují také univerzální přípravky, které nahradí mýdlo, šampon, jar i prací prášek v jednom. To vše v ekologické variantě, se kterou dokonce opláchnete i ovoce nebo zeleninu.
Přírodní zdroje
Ne vždycky můžeme sáhnout po pohodlné výbavě. Někdy je situace ještě extrémnější a musíme si vystačit s... lopuchem. Jednoduše řečeno. A myslíme tím samozřejmě všechny dary přírody.
Tak například písek nebo popel fungují jako peeling a dá se s nimi v nejhorším případě umýt. Z popela a rostlinného oleje nebo živočišného tuku také můžete uvařit vývar (po vychladnutí funguje jako mýdlo). Když přidáte mátu nebo borovou smůlu, bude i dezinfekční (smůla s mátou poslouží také jako alternativní pasta na zuby). A co se týče borovice, jehličí spolehlivě nahradí voňavku.
Kdyby bylo potřeba, nezapomeňte, že máte taky ve své KPZce dezinfekční hypermangan. Existují navíc i dámské KPZ, které spojují set na přežití s kosmetickou taštičkou. Pokud pro ni máte v batohu místo, tak proč ne. Obsahuje například látkové pratelné odličovací tampóny, malý hřeben, pinzetu nebo pilník. Voilà.
Co říci závěrem? Že bude asi úplně normální, když se vrátíte z výletu s tím, že jste spoustu věcí táhli úplně zbytečně a na řadu z nich jste naopak zapomněli. Praxe je zkrátka nejlepším rádcem.
Další články
Mazaný a mazanější – historie vojenských šifer (1)
Války často nerozhodují generálové, ale dobrá komunikace a logistika. Schopný zpravodajec může být cennější než pluk vojáků. Snahou protivníka je samozřejmě komunikaci nepřítele infiltrovat a využít v
Annapurna circuit: nejznámější trek v Himálaji
Projděte si s námi jeden z nejslavnějších světových trekových okruhů. Cesta dlouhá 240 km vedoucí Nepálem začíná v subtropických nížinách, dosahuje však i nadmořské výšky přes 5 000 m. Přesto je tento
Stručná historie army shopů
V dnešním článku se podíváme na historii army shopů. Toto specifické obchodní odvětví prožilo za posledních 150 let bouřlivý vývoj. Podívejte se, jak se z prodeje mečů a děl vyvinuly moderní obchody j
Tip na výpravu – český Banát
Rumunský Banát je jedno z mála míst na světě, kde se domluvíte s místními česky. Díky své nedotčené přírodě je výborný pro volnočasové turisty i milovníky náročných treků. Život místních se stále točí