Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Dlouho před mobily, dlouho před samotnými telefony, lidé používali k rychlé komunikaci morseovku...
Dlouho před mobily, dlouho před samotnými telefony, lidé používali k rychlé komunikaci morseovku. Ačkoli je tato technologie přes 160 let stará, pořád se používá mezi radio amatéry a občas i v lodní dopravě. Pokud jste byli ve Skautu, možná jste s morseovkou pracovali. Protože morseovka může být potenciálně užitečná a také vám procvičí paměť, na konci článku mrkneme na to, jak se ji lehce naučit.
Historie
Morseovka byla vynalezená mužem, který se jmenoval Samuel F. B. Morse v třicátých letech devatenáctého století. Konkrétně, svou práci na elektrickém telegrafu začal v roce 1832, systém vyvinul v roce 1844 a celou technologii patentoval v roce 1849. Kód, který Morse vymyslel pro svůj systém, se během dlouhých let několikrát změnil. Původně totiž morseovka přenášela pouze čísla, která musela být podle slovníku transformována do slov. Tento postup se ovšem prokázal jako zbytečně pomalý a náročný. Brzy se tedy do kódu zapracovala i písmena a interpunkce.
V roce 1844 se Morse ukázal před americkým kongresem, aby předvedl svůj malý stroj. První veřejná zpráva byla odeslána 24. května roku 1844. Stálo v ní: "What God Hath Wrought" (co Bůh udělal).
Původní telegrafický systém měl na přijímacím konci aparát, ze kterého lezly malé znaky. Krátké znaky se nazývaly (a stále nazývají) tečky a dlouhé znaky čárky. Jak se uživatelé telegrafu stávali zkušenějšími, přestali využívat papír a kód luštili pomocí sluchu. Takový známý americký magnát Andrew Carnegie (časem se na něj podíváme v samostatném článku) za mlada pracoval jako operátor telegrafu a od ostatních se odlišil tím, že telegramy překládal podle zvuku.
Pouhých deset let po prvním telegramu už Amerikou křižovalo 37 000 km telegrafní linky. Telegraf samotný měl zásadní vliv na vývoj západu Ameriky. Železniční společnosti telegraf používaly ke komunikaci mezi stanicemi a telegrafní společnosti vznikaly jak houby po dešti.
Během tohoto období ovšem Evropa nebyla až tolik pozadu a vyvinula si svůj vlastní systém morseova kódu, který byl později pokřtěn jako Kontinentální kód.
V devadesátých letech devatenáctého století bylo vynalezeno rádio a morseovka se začala uplatňovat při posílání zpráv na moři. Jak se dosah rádia zvyšoval, byla umožněna lepší mezinárodní komunikace a tím také vznikla nutnost standardizovat celou abecedu. V roce 1912 tedy začal fungovat mezinárodní morseův kód pro všechnu mezistátní komunikaci. Původní verze mezitím prakticky zmizely z existence a naživu je udržuje jen pár nadšenců.
Morseovka se stala extrémně důležitou jak pro obchod na moři, tak v letectví. Piloti dokonce do devadesátých let minulého století museli znát u zkoušek morseovku.
Jak se naučit morseovku
Učení morseovky je dost podobné učení jakéhokoli jazyku. Musíte trénovat, trénovat a trénovat. Aby to šlo jednodušeji, máme pro vás pár pomůcek k tomu, aby se z vás časem stal expertní operátor telegrafu. Kdo ví? Třeba to budete v životě potřebovat.
Seznamte se s celou abecedou
První, co musíte udělat, je, že se postupně seznámíte s celou abecedou. Níže najdete, jak vlastně celá abeceda vypadá.
Naposlouchejte si morseovku
Pokud se budete doopravdy chtít naučit morseovku, naslouchání vás nemine. Na internetu není problém najít audio stopy, ať už se jedná o zvuky jednotlivých písmen, tak i celé texty v morseově kódu. Pokud rádi používáte k učení chytrý telefon, určitě najdete aplikace, co vám pomohou.
Využijte pomůcek
Ve výuce vám taky může pomoci oblíbená mnemotechnická pomůcka, která využívá slova, jež celé memorování usnadňují. Pomocných slov existuje k písmenům abecedy opravdu mnoho a níže najdete, kromě klasické pomůcky, i "alkoholickou", která by měla fungovat stejně dobře.
Pár tipů na závěr
Pokud si zapamatujete to, kolik znaků tvoří určitou skupinu písmen, bude snazší identifikovat jednotlivá písmena ve zprávě.
T, E = jeden znak
A, I, M, N = dva znaky
D, G, K, O, R, S, U, W = tři znaky
B, C, F, H, J, L, P, Q, V, X, Y, Z = čtyři znaky
Některá písmena v morseovce se také zapisují obráceně. Kupříkladu "a" se zapisuje jako "._", zatímco "n" je "_."
Abyste nemuseli hledat, tady máte seznam písmen co se píšou reverzně:
a - n
d - u
g - w
b - v
g - l
q - y
Chápeme, že morseovku ve svém životě možná nikdy nevyužijete, ale učení samotné může posloužit jako vynikající trénink mozku, kterého není nikdy dost...
Další články
Wilhelm Gustloff: největší námořní katastrofa všech dob
Parník Wilhelm Gustloff sloužil na konci druhé světové války jako německá evakuační loď a po torpédování sovětskou ponorkou na něm zahynulo přes 9 000 osob, především civilistů. Celý příběh dodnes budí...
Příběhy trosečníků: zkáza letu 571
Příběh letu uruguayských aerolinií č. 571 patří k jednomu z nejsilnějších příběhů 20. století. Díky odvaze a odhodlání dokázalo šestnáct lidí přežít 72 dní v nadmořské výšce 3 500 m n. m. Mělo to ovšem...
John Donohue a jeho šílená pivní cesta do vietnamské války
V listopadu roku 1967 vyrazil americký veterán John „Chickie“ Donohue na vlastní pěst do pekla vietnamské války. V batohu měl pouze seznam svých přátel ze sousedství, osobní dopisy a hromadu piva....
Příběhy trosečníků: Shackletonova expedice
V dnešním článku se zaměříme na osudy Shackletonovy transantarktické expedice. Tento muž, zastíněný svými známějšími kolegy Amundsenem a Scottem, dokázal i po ztroskotání v ledové pustině udržet kázeň...