Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.

Expedice financovaná podnikatelem Paulem Allenem (zemřel v říjnu 2018) objevila vrak japonské bitevní lodě Hiei, která jako první japonská bitevní loď padla za oběť americkým námořním silám za Druhé světové války...
Expedice financovaná podnikatelem Paulem Allenem (zemřel v říjnu 2018) objevila vrak japonské bitevní lodě Hiei, která jako první japonská bitevní loď padla za oběť americkým námořním silám za Druhé světové války.
Vrak byl poprvé na sonaru spatřen japonskými výzkumníky už v minulém roce, a to nedaleko místa, kde byla údajně naposledy spatřena v roce 1942. Že jde o Hiei bylo definitivně potvrzeno výzkumnou lodí Petrel, která spadá do projektu spoluzakladatele Microsoftu Paula Allena. Tento projekt se snaží najít a zaznamenat vraky známých lodí po světě. Dálkově ovládaní droni vyslaní z lodě Petrel našly Hiei kýlem vzhůru kousek od ostrova Savo v hloubce nějakých 975 m.

Hiei byla do služby zařazena v roce 1914 v loděnicích Yokosuka poblíž Tokia. Ve své původní konfiguraci ale Hiei, patřící do třídy Kongó, nebyla ve skutečnosti označená jako bitevní loď, ale jako bitevním křižník. Jaký je rozdíl? To je pomalu otázka samostatného článku, ale jen pro pořádek se jedná o poměr rychlosti/palebné síly a pancéřování. Bitevní lodě disponují palebnou silou a pancéřováním, bitevní křižníky kombinují palebnou sílu a rychlost na úkor ochrany. Samostatnou kapitolou pak jsou rychlé bitevní lodě, které kombinují všechny tři aspekty. Hiei disponovala výtlakem 37.187 tun a celkem osmi děly ráže 356 mm.
Loď samotná měla poměrně zajímavou kariéru, prošla hned několika přestavbami a těsně před Druhou světovou válkou byla její klasifikace změněna z bitevního křižníku na rychlou bitevní loď.
Její osudovou chvilkou byla noc 13. listopadu roku 1942, kdy se japonská flotila dvou bitevních lodí, lehkého křižníku a jedenácti torpédoborců, utkala s americkou flotilou dvou těžkých křižníků, tří lehkých křižníků a osmi torpédoborců. V bitvě, která byla později pojmenována jako První bitva o Guadalcanal, Hiei využívala svých výkonných světlometů k osvětlování nepřátelských lodí. To ji učinilo hlavním cílem amerických plavidel, což vyústilo v poškození stárnoucí japonské bitevní lodi.
Později se do útoku proti Hiei přidalo i americké letectvo, které loď prakticky vyřadilo a posádka byla nakonec nucena Hiei potopit. 188 námořníků z celkem 1360 šlo ke dnu s lodí. Byla to první japonská bitevní loď potopená za Druhé světové války.

Po dlouhá léta se nevědělo, kde vlastně loď nakonec spočinula. Během zmatků při potápění byla zaznamenána dvě místa. Loď byla prý nakonec nalezena severozápadně od ostrova Savo.
Záběry pořízené kamerami na dně naznačují, že dobrá třetina lodi chybí, což ukazuje na silný výbuch, který loď roztrhl vedví.
Další články
Arabsko – izraelské války: začátek konfliktu
V následujících dvou článcích se zaměříme na příčiny složitých vztahů na Blízkém východě. Stále pokračující konflikt mezi Židy a muslimy dodnes způsobuje války a teroristické útoky v oblasti. Pro pochopení...
Erwin Rommel: nejlepší německý polní velitel druhé světové války
Polní maršál Erwin „Pouštní liška“ Rommel patřil k nejvýraznějším osobnostem armády Třetí říše, a to i přesto, že byl vždy ochotný porušit rozkaz, který považoval za špatný. Tento vynikající tankový velitel...
Červený kříž: nositel tří Nobelových cen míru
Červený kříž má po celém světě 16 milionů členů a jedná se tak o největší neziskovou organizaci světa (dle počtu členů). Jeho cílem je mimo jiné i pomoc lidem zasaženým válečným konfliktem. Během posledních...
Albánské bunkry aneb co může způsobit paranoidní diktátor
V dnešním článku se zaměříme na fenomén albánských bunkrů. V této malé třímilionové zemi se nachází statisíce železobetonových bunkrů z minulého století. Některé dnes slouží jako muzea, kavárny či dokonce...