Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.

Strojírenský koncern Rheinmetall, známý po celém světě již od první světové války jako jeden...
Strojírenský koncern Rheinmetall, známý po celém světě již od první světové války jako jeden z největších německých dodavatelů zbraní, spouští projekt vylepšení starších tanků za pomoci nových technologií.
Tank, který jste shlédli na videu, je vylepšený Leopard 2A4, který byl distribuován v počtu 2.570 kusů pro Německo a Nizozemí mezi roky 1985 až 1992. Po konci studené války bylo mnoho kusů rozprodáno mezi ostatní státy NATO, jako je Kanada, Dánsko, Finsko, Řecko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Španělsko, Švédsko a Turecko, kde slouží dodnes.
Jinými slovy: po světě je mnoho tanků A4, které by potřebovaly vylepšení a úpravu zastaralých systémů, zvlášť po ruské demonstraci zcela nových tanků T-14 Armata. Ačkoli video samotné je v podstatě velmi krátké, několik věcí ukazuje velmi jasně.
Pancéřová ochrana tanku se zdá být modulární, takže po poškození bude možné část vyměnit. Ačkoli není v exteriéru vidět žádná aktivní ochrana proti vrtulníky či pěchotou vystřelenými protitankovými střelami, zprávy naznačují, že výsledný model bude touto technologií vybaven.
Tank je doslova prošpikován kamerami, které zvyšují přehled posádky o dění v okolí. Na vršku věže je vidět malá kupole, která se zdá být nezávislým pozorovacím stanovištěm s termovizí a značkovačem pro určování cílů pro střelce, který je vybaven svojí vlastní termovizí.
Věž demonstračního tanku je vskutku ohromná, daleko větší než měly původní stroje A4 Leopard, přičemž nejvíce vyrostla především v zadní části u motoru. Tento nárůst je pravděpodobně zapříčiněn snahou o vytvoření protizávaží pro delší a těžší hlaveň kanónu.
Zajímavý postřeh je, že to je to, co demonstrační tank postrádá. Použitá hlaveň vypadá jako standardně používaný 120 mm L44 tankový kanon, který bude v budoucnu pravděpodobně vyměněn za nově vyvíjený 130mm typ, který koncern Rheinmetall plánuje představit na konci léta.
Zdá se, že nedávná Ruská agrese na Krymském poloostrově a tlak vyvíjený od Skandinávie po Černé moře, vyděsil představitele NATO natolik, aby začali hledat prostředky jak upravit zastaralou tankovou výzbroj. Ať už je nově použitá technologie v demonstračním tanku jakákoli, téměř jistě bude v té či oné podobě nainstalována do starších tanků ve výzbroji zemí NATO.
Další články
Elitní jednotky: Navy SEALs
Navy SEALs patří mezi nejprestižnější jednotky americké armády a mají za sebou mnoho úspěšných misí po celém světě i přes relativně malé počty nasazených vojáků. Výběrové řízení pro tuto jednotku ale...
Univerzita obrany: jediná vojenská vysoká škola v ČR
V dnešním článku se zaměříme na Univerzitu obrany jejímž cílem je školení armádních důstojníků, techniků a odborníků. Jedná se tak o klíčovou instituci Armády ČR a většina studentů už je vojáky z povolání,...
Elitní jednotky: Francouzská cizinecká legie
Francouzská cizinecká legie je právem hrdá na to, že její „esprit de corps“ (morálka) patří k nejvyšším na světě. Legionáři jsou vždy ochotni bojovat za Francii, i když pocházejí ze všech koutů světa....
Příběhy trosečníků: Alexandr Selkirk
Alexandr Selkirk byl na konci sedmnáctého století za trest vysazen na pustém ostrově jen se základním vybavením. Přesto zde dokázal přežít a po čtyřech letech se dočkal záchrany. Právě jeho příběh se...