Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.

Staré cvičné letouny Lockheed T-38 v letošním roce oslaví již pátou dekádu své služby...
Staré cvičné letouny Lockheed T-38 v letošním roce oslaví již pátou dekádu své služby u letectva Spojených států. Ačkoli stále nabízí poměrně vysoký výkon, jsou drahé na údržbu a již nejsou schopny poskytnout takovou úroveň technologie, s jakou se budoucí piloti budou setkávat v nových F-35 a podobných letounech během své kariéry. Proto představitelé amerického letectva vypsali soutěž pro výběr svého budoucího trenažéru a celosvětově známá firma Boeing okamžitě zareagovala projektem „T-X“.
První vzlet tohoto pokročilého letounu se uskutečnil na mezinárodním letišti v St. Louis a jeho hlavními konkurenty jsou Lockheed s T-50, firma Raytheon s T-100 a Northrop Grumman s Trainer-X. Předpokládaný vstup do služby je očekáván v roce 2024.
Většina lidí si Boeing spojuje spíše se stavbou velkých komerčních letadel, ovšem opak je pravdou. V devadesátých letech minulého století proběhla velká akvizice firmy McDonnell-Douglas, takže Boeing získal přístup k pokročilému tréninkovému letounu T-45 Goshawk, který je vyráběn pro námořnictvo. Tyto zkušenosti s výrobou T-45 a klasické F/A-18 Super Hornet ovlivnily i design T-X, kvůli kterému byl ke spolupráci přizván i švédský Saab (výrobce JAS-39 Gripen, který slouží i v naší armádě).
Požadavky programu vyžadují schopnost operací během velkého přetížení, možnost tankování za letu, schopnost nacvičování manévrovacích soubojů, vybavení nejpokročilejší elektronikou a nočním viděním. Samotný T-X je klasickým dvojmístným letounem jehož sedadlo pro instruktora je kvůli zlepšenému výhledu vyvýšeno. Jako pohon byl použitý jeden proudový motor od firmy General Electric F404-GE-402, který byl používaný ve starých verzích Hornetu, a který umožňuje dosažení vysokých rychlostí při zachování skvělé manévrovatelnosti.
První test letadla dopadl bez jakéhokoli problému. Na přední sedačce byl pilot Steven Schmidt a na místě instruktora seděl Dan Dreager (vedoucí pilot amerických testovacích programů). Ve vzduchu strávili plných 55 minut a při rychlosti zhruba 430 km/h dosáhli výšky 3,5 km.
„Letoun splnil veškerá očekávání“, prohlásil po letu Schmidt. „Je skvěle navržený a nabízí pohodlné ovládání. Kokpit je prostorný a logicky uspořádaný, takže vše důležité je hezky v dosahu pilota.“
Soutěž, která rozhodne o náhradě za letité T-38 bude vyhodnocena letos a vítěz získá kontrakt na stavbu 350 nových letounů.
Další články
Arabsko – izraelské války: začátek konfliktu
V následujících dvou článcích se zaměříme na příčiny složitých vztahů na Blízkém východě. Stále pokračující konflikt mezi Židy a muslimy dodnes způsobuje války a teroristické útoky v oblasti. Pro pochopení...
Erwin Rommel: nejlepší německý polní velitel druhé světové války
Polní maršál Erwin „Pouštní liška“ Rommel patřil k nejvýraznějším osobnostem armády Třetí říše, a to i přesto, že byl vždy ochotný porušit rozkaz, který považoval za špatný. Tento vynikající tankový velitel...
Červený kříž: nositel tří Nobelových cen míru
Červený kříž má po celém světě 16 milionů členů a jedná se tak o největší neziskovou organizaci světa (dle počtu členů). Jeho cílem je mimo jiné i pomoc lidem zasaženým válečným konfliktem. Během posledních...
Albánské bunkry aneb co může způsobit paranoidní diktátor
V dnešním článku se zaměříme na fenomén albánských bunkrů. V této malé třímilionové zemi se nachází statisíce železobetonových bunkrů z minulého století. Některé dnes slouží jako muzea, kavárny či dokonce...