Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Spojené království nedávno ohlásilo vývoj nového, za dlouhá desetiletí čistě britského, stíhače. Na projektu letounu Tempest budou spolupracovat především britské firmy a letadlo by mělo sloužit jak v RAF...
Spojené království nedávno ohlásilo vývoj nového, za dlouhá desetiletí čistě britského, stíhače. Na projektu letounu Tempest budou spolupracovat především britské firmy a letadlo by mělo sloužit jak v RAF, tak i v zahraničí, pokud se bude exportovat. Tempest by měl být do služby nasazen v roce 2035.
Britský ministr obrany Gavin Williamson představil model víceúčelového letounu Tempest na leteckém dni ve Farnborough. Tempest by měl disponovat celou řadou nových technologií, které mají dalece překonat ty současné v nových letounech, jako je kupříkladu americký F-35, takže v teorii (a asi i v praxi) bude Tempest patřit do takzvané šesté generace super moderních letounů.
Jednou z nejdůležitějších nových technologií bude u Tempestu možnost využívat letoun jako bezpilotní. Letadlo bude taky moci navádět "roje" dronů, které budou pomáhat s neutralizací hrozícího nebezpečí.
Přibude také CEC (Cooperative Engagement Capability) software, který umožní sdílet veškerá data senzorů mezi různé bojové platformy, ať už při útoku nebo při obraně.
Do výzbroje by měly patřit hypersonické zbraně s rychlostí přesahující Mach 5 v konfiguraci vzduch-vzduch a vzduch-země. Tempest by měl disponovat i "energetickými" zbraněmi bez kinetických účinků.
Co to vlastně znamená? To je dobrá otázka... Nepůjde o nic futuristického ve stylu laserů ve Star Treku, koneckonců samotný popis to vylučuje, ale může se jednat o elektromagnetické zbraně, které by mohly ničit nepřátelskou elektroniku. Co se týče klasického kanónu, zatím nic nenasvědčuje jeho použití.
Společenství, které za vývojem letadla stojí, povede známá firma BAE. Pohonnou jednotku bude mít na starost známý výrobce motorů Rolls Royce, zatímco evropská firma MBDA vyvine zbraně a zbraňové systémy. Senzory bude mít na starost italská společnost Leonardo.
Proč vlastně Británie potřebuje svůj vlastní nový letoun? Pravděpodobně za to může Brexit. Jak jistě všichni víte, Británie si v roce 2016 odhlasovala odchod z Evropské Unie, což nutí britské technologické společnosti, připravovat se na úplnou samostatnost. V současné době RAF disponuje stíhači Typhoon, které budou v roce 2030+ již zastarávat a Tempest dá Britům možnost nakoupit domácí produkt a tím posílit lokální průmysl a ekonomiku.
Tempest má být i důležitým vývozním artiklem. Jeho přímým konkurentem pravděpodobně bude letoun, který má vzniknout ze spolupráce Francie a Německa (článek o projektu zde) a prozatím nepojmenovaný projekt nového japonského stíhače. Co se týká Ameriky, Ruska, Číny a dalších zemí, tam je otázka co bude k dispozici na export, až bude Tempest relevantní alternativou.
Celý projekt bude pro Británii opravdu masivní investicí, Londýn do projektu prozatím vloží dvě miliardy liber a testem schopností, jestli její průmysl dokáže vyrobit prvotřídní letadlo schopné konkurovat ostatním státům. Pokud projekt selže, bude to pravděpodobně nepříjemnou ranou pro zemi, která vyprodukovala tak legendární letouny jako byl prvoválečný Sopwith Camel a nebo druhoválečný Spitfire.
Další články
Mazaný a mazanější – historie vojenských šifer (1)
Války často nerozhodují generálové, ale dobrá komunikace a logistika. Schopný zpravodajec může být cennější než pluk vojáků. Snahou protivníka je samozřejmě komunikaci nepřítele infiltrovat a využít v
Annapurna circuit: nejznámější trek v Himálaji
Projděte si s námi jeden z nejslavnějších světových trekových okruhů. Cesta dlouhá 240 km vedoucí Nepálem začíná v subtropických nížinách, dosahuje však i nadmořské výšky přes 5 000 m. Přesto je tento
Stručná historie army shopů
V dnešním článku se podíváme na historii army shopů. Toto specifické obchodní odvětví prožilo za posledních 150 let bouřlivý vývoj. Podívejte se, jak se z prodeje mečů a děl vyvinuly moderní obchody j
Tip na výpravu – český Banát
Rumunský Banát je jedno z mála míst na světě, kde se domluvíte s místními česky. Díky své nedotčené přírodě je výborný pro volnočasové turisty i milovníky náročných treků. Život místních se stále točí