Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Spojené království nedávno ohlásilo vývoj nového, za dlouhá desetiletí čistě britského, stíhače. Na projektu letounu Tempest budou spolupracovat především britské firmy a letadlo by mělo sloužit jak v RAF...
Spojené království nedávno ohlásilo vývoj nového, za dlouhá desetiletí čistě britského, stíhače. Na projektu letounu Tempest budou spolupracovat především britské firmy a letadlo by mělo sloužit jak v RAF, tak i v zahraničí, pokud se bude exportovat. Tempest by měl být do služby nasazen v roce 2035.
Britský ministr obrany Gavin Williamson představil model víceúčelového letounu Tempest na leteckém dni ve Farnborough. Tempest by měl disponovat celou řadou nových technologií, které mají dalece překonat ty současné v nových letounech, jako je kupříkladu americký F-35, takže v teorii (a asi i v praxi) bude Tempest patřit do takzvané šesté generace super moderních letounů.
Jednou z nejdůležitějších nových technologií bude u Tempestu možnost využívat letoun jako bezpilotní. Letadlo bude taky moci navádět "roje" dronů, které budou pomáhat s neutralizací hrozícího nebezpečí.
Přibude také CEC (Cooperative Engagement Capability) software, který umožní sdílet veškerá data senzorů mezi různé bojové platformy, ať už při útoku nebo při obraně.
Do výzbroje by měly patřit hypersonické zbraně s rychlostí přesahující Mach 5 v konfiguraci vzduch-vzduch a vzduch-země. Tempest by měl disponovat i "energetickými" zbraněmi bez kinetických účinků.
Co to vlastně znamená? To je dobrá otázka... Nepůjde o nic futuristického ve stylu laserů ve Star Treku, koneckonců samotný popis to vylučuje, ale může se jednat o elektromagnetické zbraně, které by mohly ničit nepřátelskou elektroniku. Co se týče klasického kanónu, zatím nic nenasvědčuje jeho použití.
Společenství, které za vývojem letadla stojí, povede známá firma BAE. Pohonnou jednotku bude mít na starost známý výrobce motorů Rolls Royce, zatímco evropská firma MBDA vyvine zbraně a zbraňové systémy. Senzory bude mít na starost italská společnost Leonardo.
Proč vlastně Británie potřebuje svůj vlastní nový letoun? Pravděpodobně za to může Brexit. Jak jistě všichni víte, Británie si v roce 2016 odhlasovala odchod z Evropské Unie, což nutí britské technologické společnosti, připravovat se na úplnou samostatnost. V současné době RAF disponuje stíhači Typhoon, které budou v roce 2030+ již zastarávat a Tempest dá Britům možnost nakoupit domácí produkt a tím posílit lokální průmysl a ekonomiku.
Tempest má být i důležitým vývozním artiklem. Jeho přímým konkurentem pravděpodobně bude letoun, který má vzniknout ze spolupráce Francie a Německa (článek o projektu zde) a prozatím nepojmenovaný projekt nového japonského stíhače. Co se týká Ameriky, Ruska, Číny a dalších zemí, tam je otázka co bude k dispozici na export, až bude Tempest relevantní alternativou.
Celý projekt bude pro Británii opravdu masivní investicí, Londýn do projektu prozatím vloží dvě miliardy liber a testem schopností, jestli její průmysl dokáže vyrobit prvotřídní letadlo schopné konkurovat ostatním státům. Pokud projekt selže, bude to pravděpodobně nepříjemnou ranou pro zemi, která vyprodukovala tak legendární letouny jako byl prvoválečný Sopwith Camel a nebo druhoválečný Spitfire.
Další články
Pepsi Navy, šestá nejsilnější světová flotila
V roce 1989 se firma Pepsi stala spolumajitelem křižníku, fregaty, torpédoborce a sedmnácti ponorek sovětské výroby. Pepsi byly tyto lodě prodány, protože zadrhávající sovětská ekonomika již nebyla schopná...
Příběhy trosečníků: šest chlapců na pustém ostrově
Může nám to sice připadat jako nějaký román Julese Verna, ale tento příběh se opravdu udál. Šest chlapců ve věku 13 až 16 let dokázalo přežít na pustém ostrově uprostřed Pacifiku 15 měsíců a díky vzájemné...
Operace Christmas drop
Představte si, že místo České republiky žijete na opuštěném ostrově kdesi v Tichém oceánu a nemáte téměř nic. Přesto se vždy jednou za rok objeví na obzoru obří vojenské letadlo, které vám na padáku doručí...
NATO – největší vojenská aliance současnosti
Severoatlantická aliance – tento vojenský pakt sdružuje 30 členských států z transatlantického prostoru, které společně kontrolují největší a nejmodernější armádu na světě s posláním bránit mír. Na druhou...