Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.

Zastrašování nukleárními zbraněmi je v současné době jeden z mála prostředků, jak v globálním měřítku udržet...
Zastrašování nukleárními zbraněmi je v současné době jeden z mála prostředků, jak v globálním měřítku udržet mír. Vždyť jen arsenál, který vlastní Rusko, popřípadě Spojené Státy Americké, by pohodlně stačil na zničení velké části obyvatelné plochy naší planety. Čas od času na internet unikne koncept nosičů zbraní, které mohly sloužit, ale byly nakonec zachovány jen ve formě dokumentů či myšlenky v hlavách projektantů.
Jedním z těchto konceptů je právě plán na vyzbrojení Boeingu 747 nukleárními zbraněmi. Autor tohoto úniku byl zaměstnanec firmy Orbital ATK, se sídlem v San Jose, která se specializuje na balistické rakety a střely s plochou dráhou letu.
Myšlenka samotná není v žádném případě nějakou novinkou. V 70. a 80. letech minulého století se již uvažovalo o využívání nukleárních střel na křídlech u upravených civilních letadel s dostatečnou nosností. Tyto letouny měly sloužit jako levnější náhrada pro nově vyvíjené strategické bombardéry B-1B Lancer, ale nevýhody převážily výhody a tyto projekty byly zastaveny, zvlášť po zavedení Lanceru do výzbroje letectva Spojených Států.
Projekt firmy Orbital byl přece jen o něco zajímavější. Konstrukce Boeingu 747 byla natolik masivní, že umožňovala vložení několika vertikálních tubusů, které byly umístěny v trupu letadla a obsahovaly nejnovější interkontinentální nukleární rakety Minuteman III. Odpaly měly probíhat za letu uvnitř samotného letounu, což s sebou nese určitá rizika, ale firma oznámila, že se tento technický problém po několika experimentech podařilo vyřešit.
Zdá se vám to jako absurdní a zbytečná myšlenka? Ne tak docela… V současné době má Armáda U.S. zhruba 450 raket Minuteman III umístěných v betonových silech napříč celým středozápadem. Pokud by nepřítel napadl tato sila, aby poškodil nukleární potenciál země, zasáhl a zabil by i miliony civilistů a vystavil by radiaci miliony hektarů úrodné země. Jakmile by se rakety Minuteman III přesunuly do letadel, bylo by mnohem obtížnější je „chytit“. Právě za těchto okolností dává koncept smysl.
Americká armáda odstartovala zbrojní program, jehož cílem je výměna zastaralých raket a odpalovacích systémů na zcela nový standard, což přináší možnost využít zastaralé rakety Minuteman III na jiných místech než jsou raketová sila. Je ovšem otázka, zda bude rozpočet stačit na postavení minimálně 150 Boeingů, které, ačkoli jsou zcela jistě levnější než klasické strategické bombardéry, budou stát miliardy dolarů.
Další články
Zachránce dětí, Sir Nicholas Winton
V květnu oslavujeme narození sira Nicholase Wintona, který zorganizoval záchrannou misi pro stovky převážně židovských dětí. A přestože zůstal jeho příběh dlouho zapomenutý, jeho odkaz nyní osvětluje...
Vyhlašujeme lavinové nebezpečí
Pokud jste se v posledních dnech vydali na výlet do vysokých hor, třeba do Tater, tak vás možná překvapilo množství zavřených tras. S příchodem jara jsou tu laviny tématem číslo jedna. A...
Hygiena v přírodě
Trocha nepohodlí stojí za každé dobrodružství. Na delším tripu nemusíme být zrovna vymydlinkovaní, ale zase je třeba myslet na to, že čistota = půl zdraví. Tak si pojďme povědět, jak si tu hygienu...
Slovníček outdoorových materiálů
Rip-stop, neopren, softshell. Gore-Tex, fleece, merino. Coolmax, kevlar, nylon. A takhle bychom mohli pokračovat donekonečna. Moderní doba neustále přináší nové materiály. A čert aby se v tom vyznal. Čert...