Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
V květnu roku 1938 byla zařazena do služby letadlová loď USS Enterprise, celkem druhá ze své třídy a celkem již sedmá loď tohoto jména v amerických službách...
V květnu roku 1938 byla zařazena do služby letadlová loď USS Enterprise, celkem druhá ze své třídy a celkem již sedmá loď tohoto jména v amerických službách. Není pochyb, že Enterprise byla jedna z klíčových lodí, které v roce 1942 zasáhly do bojů s Japonskem.
V roce 1942 disponovalo americké námořnictvo celkem šesti letadlovými loděmi (nepočítaje Ranger, ten sloužil v Atlantiku). Během následujících dvanácti měsíců se japonským letounům a ponorkám podařilo potopit celkem čtyři a jednu (USS Saratoga) vyřadit z provozu na dlouhou dobu.
Enterprise se zúčastnila všech velkých bitev roku 1942 a sloužila po celý zbytek války.
Ve zkratce, Enterprise byla jednou z nejlepších (a nejšťastnějších) lodí, co kdy sloužily v americkém námořnictvu.
Konstrukce
Jako druhá loď třídy Yorktown, kýl USS Enterprise byl položen v červnu roku 1934. Třída Yorktown jako taková patřila ke druhé generaci "letadlovek", přičemž první byla složena převážně z experimentů a konverzí z jiných lodí. Zkušenosti s USS Ranger a třídy Lexington prokázaly, že větší letadlové lodě mají velké výhody oproti menším, takže konstrukce velikánů mohla začít.
USS Enterprise měla přibližný výtlak 25.000 tun, dosahovala rychlosti 33 uzlů a její hangár pohodlně pojmul okolo 80 letadel, což na svou dobu nebylo málo. Inženýři také do projektu zařadili spoustu novinek oproti Lexingtonům, takže třída Yorktown při vstupu do služby patřila k těm nejmodernějším na světě. Yorktowny následně posloužily i jako dobrá předloha pro další generaci, třídu Essex v roce 1943.
Enterprise se připojila k Pacifické flotile v roce 1939 a již v té době plnila mnohé úkoly pro námořnictvo. V prosinci roku 1941 jen těsně unikla zkáze v Pearl Harboru, když převážela letouny na atol Wake, kam dorazila 7. prosince, aby se pak neúspěšně pokusila pronásledovat japonské útočníky. 8. prosince se jí jako jedné z prvních podařilo potopit japonskou ponorku. Prakticky celou zimu a počátek jara roku 1942 strávila Enterprise v Pacifiku, kde útočila na všemožná japonská postavení na nově dobytých ostrovech. V dubnu byla jako eskortní loď zařazena k USS Hornet, ze kterého startovaly Doolitlovy bombardéry k odvážnému útoku na Japonsko.
Na konci května se loď zúčastnila proslulé bitvy u Midway, kde spolu se svými sestrami Yorktown a Hornet pomohla zničit celkem čtyři letadlové lodě Japonců a tím jim prakticky zlomit vaz a ukončit jejich naděje na celkové vítězství. Tahle výhra byla ale draze zaplacená, během bitvy byla potopena i USS Yorktown, což znemožnilo posádce Enterprise jakýkoli delší odpočinek. O měsíc později se "Big E" zúčastnila i kampaně u Šalamounových ostrovů a bitvy u Santa Cruz, kde byla potopena její poslední sesterská loď USS Hornet. Navzdory poškození, které v bitvě Enterprise utrpěla trvaly opravy chvíli, takže se loď zúčastnila i ostatních bitev v roce 1942 a počátku roku 1943.
Náhrada
Když v roce 1943 vstoupily do služby lodě třídy Essex, význam Enterprise začal upadat a bylo třeba, aby prošla čtyřměsíční modernizací v suchém doku. I po tom, co se objevili její nástupci ovšem Enterprise neměla klidu a zúčastnila se každé velké akce letadlových lodí napříč rokem 1944, jako byla bitva o Filipíny a nebo bitva o Leyte. Tyto bitvy prakticky zlikvidovaly zbytek Japonské flotily letadlových lodí a vedly ke zničení několika lodí bitevních. Enterprise podporovala operaci u Iwo Jimy a později u Okinawy, kde utrpěla silné poškození po náletu dvou letounů kamikaze.
Opravy po tomto útoku byly dokončeny až po konci války v Pacifiku, takže se "Big E" nezůčastnila japonského podepsání příměří v Tokijském zálivu.
Po válce
První poválečná mise pro Enterprise spočívala v navrácení amerických vojáků zpět do Spojených států. Loď pak službu opustila permanentně v roce 1946, ačkoli podle roků na moři byla velmi "mladá", její nástupci, třída Essex a o mnoho větší Midway, měly co nabídnout.
Narozdíl od jejího příležitostného partnera USS Saratogy byla "Big E" ušetřena testování atomových zbraní na Bikinách, místo toho vstoupila do rezervní flotily, kde zůstala do roku 1958, kdy byla navzdory veřejnému mínění sešrotována.
Enterprise byla nejdekorovanější lodí americké flotily za druhé světové války, obdržela celkem 20 hvězd a vlajku britské admirality.
Tam, kam se ještě nikdo nevydal
Těsně poté, co byla USS Enterprise sešrotována, byl položen kýl další lodě tohoto jména, která se následně stala první letadlovou lodí s nukleárním pohonem na světě. Ta pak sloužila 50 let, dokud nebyla v roce 2012 slavnostně vyřazena. Další USS Enterprise s označením CVN-80 má být spuštěna na vodu v roce 2025.
Zcela nepředpokládanou údálostí, která jméno učinila prakticky nesmrtelným, bylo v roce 1965 pojmenování titulní lodě Enterprise ve známém sci-fi Star Trek od spisovatele Gene Roddenberryho. Tak jako letadlová loď za druhé světové války, i hvězdná loď Enterprise prošla v seriálu mnoha situacemi, které jiné lodě nepřežily. Je jisté, že se s Enterprise budeme setkávat i v budoucnosti...
Další články
Příběhy trosečníků: Shackletonova expedice
V dnešním článku se zaměříme na osudy Shackletonovy transantarktické expedice. Tento muž, zastíněný svými známějšími kolegy Amundsenem a Scottem, dokázal i po ztroskotání v ledové pustině udržet kázeň...
Mazaný a mazanější – historie vojenských šifer (2)
V druhé části článku se podíváme na další rozvoj kryptografie. Šifry hrály v novověké diplomacii a vojenství klíčovou roli. O výsledku jednotlivých bitev často rozhodovali matematici či šachisté ve službách...
Mazaný a mazanější – historie vojenských šifer (1)
Války často nerozhodují generálové, ale dobrá komunikace a logistika. Schopný zpravodajec může být cennější než pluk vojáků. Snahou protivníka je samozřejmě komunikaci nepřítele infiltrovat a využít ve...
Annapurna circuit: nejznámější trek v Himálaji
Projděte si s námi jeden z nejslavnějších světových trekových okruhů. Cesta dlouhá 240 km vedoucí Nepálem začíná v subtropických nížinách, dosahuje však i nadmořské výšky přes 5 000 m. Přesto je tento...