Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.

Rozšířená realita si konečně nachází cestu na moderní bojiště. Microsoft oficiálně podepsal smlouvu v hodnotě 479 milionů dolarů na dodání 100.000 kusů brýlí HoloLens...
Rozšířená realita si konečně nachází cestu na moderní bojiště. Microsoft oficiálně podepsal smlouvu v hodnotě 479 milionů dolarů na dodání 100.000 kusů brýlí HoloLens. Dle oficiálního vyjádření americké vlády by měla rozšířená realita zvýšit bojeschopnost a přehled posádek bojových strojů.
Ačkoli brýle HoloLens jsou recenzovány v civilním sektoru poměrně kladně, zařízení má problém najít si své zákazníky na trhu, a to hlavně kvůli své vysoké ceně. Dle Microsoftu jsou prodeje v pouhých tisících kusů.
HoloLens se ovšem těší poměrně velkému zájmu armád napříč zeměkoulí. Kupříkladu izraelská armáda započala své testy s brýlemi již v roce 2016, stejně jako armáda ukrajinská.
Žádný z těchto testů ovšem není tak masový, jako bude teď ten americký. Kupříkladu Izraelci své první brýle koupili jen po dvou kusech, zatímco americká armáda očekává do konce roku 2020 dodávku minimálně 2.500 kusů.
Brýle HoloLens jako takové jsou poměrně zajímavé z hlediska technologie. Dokáží v podstatě simulovat různé objekty do reálného prostředí. Kupříkladu pokud ten, co brýle nosí, kouká na židli, displej dokáže zobrazit kupříkladu sedící virtuální osobu a případně předměty kolem ní.
Tomuto obchodu se ovšem nevyhýbá jistá kontroverze. Anonymní dopis zaslaný několika médiím tvrdí, že zaměstnanci Microsoftu protestovali proti využívání jejich technologie pro vojenské účely.
Jako odpověď prezident Microsoftu Brad Little ve svém blogu napsal, že věří v silnou obranu Spojených států, a že si přeje, aby národ měl k dispozici ty nejlepší technologie, včetně těch kterými disponuje Microsoft.
V podobném tónu hovořili i zástupci Microsoftu, podle kterých HoloLens poskytnou jednotkám lepší informace potřebné k rozhodování na bojišti.
Armáda samotná se prozatím k obchodu nevyjádřila.

Další články
Arabsko – izraelské války: začátek konfliktu
V následujících dvou článcích se zaměříme na příčiny složitých vztahů na Blízkém východě. Stále pokračující konflikt mezi Židy a muslimy dodnes způsobuje války a teroristické útoky v oblasti. Pro pochopení...
Erwin Rommel: nejlepší německý polní velitel druhé světové války
Polní maršál Erwin „Pouštní liška“ Rommel patřil k nejvýraznějším osobnostem armády Třetí říše, a to i přesto, že byl vždy ochotný porušit rozkaz, který považoval za špatný. Tento vynikající tankový velitel...
Červený kříž: nositel tří Nobelových cen míru
Červený kříž má po celém světě 16 milionů členů a jedná se tak o největší neziskovou organizaci světa (dle počtu členů). Jeho cílem je mimo jiné i pomoc lidem zasaženým válečným konfliktem. Během posledních...
Albánské bunkry aneb co může způsobit paranoidní diktátor
V dnešním článku se zaměříme na fenomén albánských bunkrů. V této malé třímilionové zemi se nachází statisíce železobetonových bunkrů z minulého století. Některé dnes slouží jako muzea, kavárny či dokonce...