Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Armáda Spojených států amerických hledá nový typ tanku, který by byl lehký, takže by...
Armáda Spojených států amerických hledá nový typ tanku, který by byl lehký, takže by byl schopen působit i v místech kam standardní typ M1 Abrams nemůže, ale zároveň vybavený takovou palebnou silou, aby si poradil i s těžšími stroji nepřítele. V současné době vedoucí pracovníci sepisují specifikace pro vyhlášení tendru.
Obecně, jsou tři klasifikace pro tank: těžký, střední a lehký. Každý z nich byl v průběhu válečných konfliktů upravován pro plnění specifických úkolů. Těžké tanky byly používány na likvidaci bunkrů a těžkých opevnění, stejně jako k dominanci nad lehčími tanky protivníka. Střední třída prakticky tvoří páteř všech tankových uskupení na světě, kdy se jedná o perfektní vyváženost mezi ochranou a palebnou silou a pohyblivostí. Lehké tanky byly koncipovány pro průzkum, zkoušení obrany a ničení pěchoty a lehce obrněných vozidel.
Jistě jste si všimli, že o těžkých a lehkých tancích píšeme v minulém čase. Skupina těžkých i lehkých tanků prakticky v armádách vymizela, protože těžké jsou příliš pomalé a drahé, zatímco lehké tanky jsou příliš zranitelné při útoku pěchoty, zvlášť v době, kdy téměř každý voják může být vybaven naváděnou střelou, která dokáže vyřadit 70 tunový kolos.
Ovšem časy se mění a Americká armáda, hlavně díky rostoucí agresivitě Ruska a Číny (oba národy vlastní poměrně velké mechanizované síly) se rozhodla, že bude potřeba vyvinout nové obrněné vozidlo, které bude možné nasadit do akce kdekoli na zemi. Páteř současných tankových sil Ameriky tvoří stroje M1 Abrams, které trpí několika problémy s pohyblivostí: 3,6m široká a 70 tun těžká konstrukce tanku neumožňuje pohodlný pohyb kupříkladu v horách nebo džunglích. Také jejich přeprava je mimořádně náročná, letouny C-17 dokážou naráz přepravit pouze dva Abramsy a C-130 Hercules nedokáže uzvednout ani jeden.
Poslední lehké tanky M551 Sheridan byly z Americké armády vyřazeny v 90. letech minulého století. Následné pokusy o oživení tohoto konceptu byly buď zastaveny (projekt XM8) a nebo poskytly nepříliš provedený produkt (M1128 mobilní zbraňový systém). Představitelé armády si pravděpodobně myslí, že přišel čas na úpravu mechanizovaných složek. Pojďme se tedy zamyslet, jak by mohl nový lehký tank vypadat. V technologickém poli došlo k několika inovacím.
Palebná síla: V tuto chvíli je standardní zbraní pro lehké obrněnce 105mm kanón, který je univerzální, dokáže zasazovat účinné údery tankům, obrněným vozidlům i pěchotě. Bohužel, pevná hlaveň znemožňuje větší úpravy účinnosti, které budou pravděpodobně potřeba díky pokrokům v pancéřování.
Místo klasického kanónu by mohl lehký tank budoucnosti zvětšit svoji účinnost využíváním lehkých střelných zbraní a protitankových střel. Po instalaci 30mm kanónu bude možné bojovat proti pěchotě, zatímco klasické střely Javelin, popřípadě Hellfire by se postaraly o větší, pancéřované cíle v dosahu. Do hry se dokonce mohou dostat téměř zapomenuté, neuvěřitelně rychlé a průrazné střely LOSAT (Line of Sight, Anti-tank), vyvinuté v 90. letech.
Ochrana: Toto je odvětví, které v zaznamenalo největší pokroky. Aktivní systémy ochrany, ať už se jedná o Izraelský systém Trophy a nebo Ruský Arena, užívají radarové antény na sledování pohybu raket a střel a sestřelují je za pomoci kontrolovaných výbuchů ve směru útoku a umí chránit jak malá, tak i velká vozidla. To znamená, že lehký tank budoucnosti se může zbavit větší části pancéřování, důležitá bude pouze ochrana proti ráži 12,7 mm a nižší. Proti větším projektilům udrží posádku tanku v bezpečí aktivní ochrana.
Mobilita: Po desetiletí Americká armáda preferovala pásová vozidla oproti klasickým kolovým. Pásy jsou odolnější, lépe se opravují a v určitých typech terénu si vedou lépe, zvláště v bahně a všeobecně nerovném terénu.
Nedávno Americká armáda nakoupila množství kolových vozidel Stryker, a proto již trochu odpadly předsudky vůči kolovému řešení. Obrněná vozidla na kolech jsou všeobecně lépe řiditelná, oproti minulým dobám jsou lepší v náročnějším terénu a na silnicích jim není rovno.
Když se dnes řekne lehký tank, mnoho lidí si představí malé obrněné vozidlo s pásy, mizernou palebnou silou a nedostatečnou ochranou proti dnešním zbraním. Ale lehké tanky budoucnosti budou shazovány do akce z letadel, budou naplněny moderní elektronikou a senzory, pro pohyb budou využívat vysoce odolná kola a v útoku chrlit mimořádně účinné, protitankové střely až do vzdálenosti 8 km. Takový koncept dává smysl a jistě se v budoucnu objeví na bojištích po celé zeměkouli.
Další články
Mazaný a mazanější – historie vojenských šifer (1)
Války často nerozhodují generálové, ale dobrá komunikace a logistika. Schopný zpravodajec může být cennější než pluk vojáků. Snahou protivníka je samozřejmě komunikaci nepřítele infiltrovat a využít v
Annapurna circuit: nejznámější trek v Himálaji
Projděte si s námi jeden z nejslavnějších světových trekových okruhů. Cesta dlouhá 240 km vedoucí Nepálem začíná v subtropických nížinách, dosahuje však i nadmořské výšky přes 5 000 m. Přesto je tento
Stručná historie army shopů
V dnešním článku se podíváme na historii army shopů. Toto specifické obchodní odvětví prožilo za posledních 150 let bouřlivý vývoj. Podívejte se, jak se z prodeje mečů a děl vyvinuly moderní obchody j
Tip na výpravu – český Banát
Rumunský Banát je jedno z mála míst na světě, kde se domluvíte s místními česky. Díky své nedotčené přírodě je výborný pro volnočasové turisty i milovníky náročných treků. Život místních se stále točí