My muži si obvykle příliš nepotrpíme na různé módní doplňky. Existuje ovšem jedna výjimka, která v sobě spojuje módu i funkčnost. Tou výjimkou jsou náramkové hodinky...

My muži si obvykle příliš nepotrpíme na různé módní doplňky. Existuje ovšem jedna výjimka, která v sobě spojuje módu i funkčnost. Tou výjimkou jsou náramkové hodinky.

V dnešní době chytrých telefonů si možná říkáte, že hodinky jsou čirá zbytečnost, ale opak je pravdou. Jejich popularita možná trochu klesla, ale pořád přetrvává. Abychom pochopili proč tomu tak je, musíme se podívat do jejich historie...

Historie náramkových hodinek

Náramkové hodinky jsou v současnosti hlavně mužskou doménou (promiňte dámy), nebylo tomu ale vždycky tak. Ve skutečnosti až do konce 19. století patřily spíš do běžné výbavy žen, zatímco muži používali hlavně hodinky kapesní. Nebylo to kvůli nějakému předsudku, ale hlavně z praktických důvodů.

Hodinky byly tenkrát obecně velmi náchylné na vlivy okolního prostředí. Vlhkost, chlad, teplo a prach dokázaly velmi jednoduše poškodit vnitřní mechanismus a hodinky pak často ztrácely svou přesnost. Protože muži tenkrát mnohem častěji čelili těmto elementům, pracovali v armádě, obchodu a ve vládě, potřebovali se neustále "držet v obraze", co se týká času. Funkčnost tedy byla důležitější než styl a pánské hodinky se z kapsy vytahovaly, jen když byly potřeba.

Toto nakonec (tak jako mnoho jiných věcí v historii) změnila válka...

Kapesní hodinky potřebují na používání volnou ruku, což v boji není zrovna ideální. Ale protože vojáci potřebovali vědět kolik je přesně hodin, začali improvizovat tak, že ke kapesním hodinkám připevnili kožené pásky a začali je nosit na zápěstí.

Pravděpodobně první případy této improvizace vznikly u britských vojáků, kteří  bojovali v Búrských válkách na konci devatenáctého století. Netrvalo to dlouho a několik společností na novou poptávku zareagovalo a začaly se produkovat speciální kožené pásky přímo na kapesní hodinky. Tyto pásky byly občas vylepšovány o kompasy pro lepší navigaci. Dochovaly se i obrázky několika dobových reklam:

Jak to tak bývá, stejně jako když se američtí vojáci vraceli z Druhé světové války ve svých armádních khaki trikách a kalhotách a nosili je i v civilu, veteráni Búrských válek pravděpodobně stále nosili své kapesní hodinky na rukou. Mužští spoluobčané to zaregistrovali a první civilní náramkové hodinky se dostaly i mezi civily.

Další společnosti na novou módu zareagovaly a začaly se vyrábět náramkové hodinky téměř stejné jako známe dnes. První firma, která masově vyráběla hodinky speciálně pro muže,  se nazývala Girard-Perregaux. V roce 1907 zase klenotník Louis Cartier vytvořil speciální hodinky pro letce, které se nazývaly Santos (dnes velmi ceněné sběratelské kousky).

Ačkoli se tedy produkovalo velké množství náramkových hodinek pro muže, prodeje až tak oslnivé nebyly. Kapesní hodinky mezi muži stále hrály prim a změnil to až příchod další války, a to války mnohem ničivější.

První světová válka přinesla nový moderní přístup k boji a hodinky v ní hrály důležitou roli. Před první světovou válkou se při plnění rozkazů a koordinaci armády spoléhalo na vizuální signály. Ale protože bojiště první světové byla mimořádně rozsáhlá, a protože vojáci bojovali v zákopech, vizuální signály ztratily svůj smysl. Ke koordinaci útoků se tedy začaly používat přesné časy. Důstojníci jednotek si na schůzkách synchronizovali hodinky a ofenzivu zahajovali v předem domluvený čas. 

Aby toto fungovalo bezchybně, většina britských důstojníků používala improvizované náramkové hodinky - tedy kapesní hodinky přidělané k tenkému koženému pásku. Někteří si ovšem pořídili hodinky náramkové, vytvořené přímo k tomu, aby vydržely náročné podmínky v boji. Anglické firmy opět zareagovaly na tento nový "trh" a začaly prodávat náramkové hodinky určené přímo pro důstojníky sloužící v zákopech. Nepřekvapivě je nazývaly "zákopové hodinky" (trench watch).

Zákopové hodinky tenkrát nebyly posvěceným vybavením pro vojáky, pokud je někdo chtěl, musel si je pořídit za své peníze. Protože tenkrát neexistovala jediná firma dodávající hodinky do armády, otevřel se tím nový a masivní trh s vysokou konkurencí. A jestli něco vzniká při vysoké konkurenci, je to inovace.

Na čísla i ručičky hodinek se začala nanášet fosforeskující barva, která pomáhala za snížených světelných podmínek a ve tmě. Odolné materiály nahradily křehké sklo. Kolíčky na přidělání kožených pásků se začaly zabudovávat přímo do hodinek. Porcelánové číselníky, tak dlouho používané u kapesních hodinek, byly nahrazeny kovovými. Největší změny se ovšem dočkalo tělo hodinek, to se začalo vyrábět odolnější a také utěsněné, aby se zabránilo vnikání nečistot do křehkého vnitřního mechanismu.

Po válce se stala prakticky ta samá událost jako v Búrských válkách, veteráni se vrátili se svými zákopovými hodinkami na zápěstích a tím se opět odstartoval trend nošení náramkových hodinek mezi muži v civilu. V roce 1930 se už prodávalo více náramkových hodinek než těch kapesních.

Proč nosit hodinky?

Málokterý muž v dnešní době musí počítat čas do útoku a technologie od dob První světové války značně pokročila.

Jsme teď v době, kdy si téměř kdokoli jen vytáhne telefon z kapsy a okamžitě ví, kolik je hodin. Otázka je tedy očividná: Je ještě nějaký důvod, proč nosit hodinky?

Pravda je taková, že při přelomu tisíciletí začal prodej náramkových hodinek díky telefonům klesat. Po dosažení minima v roce 2009 se ovšem prodej hodinek začal opět zvyšovat a trend zatím neustává.

Proč tomu tak je? Co v době chytrých telefonů vede muže k nákupu klasických hodinek? Máme pro vás hned několik důvodů, proč si nějaký ten kousek pořídit. 

Hodinky jsou funkční a pohodlné.

Asi jste to zažil každý, když jste si pořídili svůj první telefon a začali jste pochybovat o smyslu hodinek. Proč nosit s sebou další vybavení, když ve skutečnosti máte vše v jednom zařízení?

Jenže, tímhle přístupem se nevědomky vystavujete stejným problémům, jako měli vojáci v Búrských válkách. Telefon je něco, jako jsou kapesní hodinky. Když se chcete podívat na to, kolik je hodin, musíte si uvolnit jednu ruku, sáhnout do kapsy a podívat se.

S náramkovými hodinkami se prostě stačí jen podívat na svou paži a okamžitě víte. A máte při tom obě ruce volné.

Navíc, s tradičními hodinkami si nemusíte dělat starosti ohledně pravidelného nabíjení. Klasické hodinky vám budou na jednu baterii fungovat dlouhé měsíce a natahovací vždy stačí jednou za čas dotáhnout. Chytrý telefon na druhou stranu vydrží maximálně dva dny a jsou situace, kdy elektřinu prostě nebudete mít k dispozici.

Samostatnou kapitolou jsou pak chytré náramkové hodinky. Ty v sobě kombinují klasický vzhled s moderními technologiemi. Taková značka Suunto (podobných značek je pochopitelně více) nabízí celou řadu funkcí, jako je sledování srdečního tepu, počet kroků, GPS mapy apod. Ale i u chytrých hodinek budete muset řešit výdrž, čím více udělátek, tím více je zatěžovaná baterie.

Hodinky vypadají skvěle.

Hodinky nosíte hlavně kvůli jejich funkčnosti. Pravda je ale taková, že jsou nošeny i kvůli tomu, že skvěle vypadají.

Když hodinky hezky "spárujete" se stylovým oblekem, stanou se takovým jemným detailem, kterého si každý všimne. Leckdo vám pak může na oficiální akci pochválit spíš hodinky, než váš oblek.

Další krásou hodinek je to, že jich existuje nepřeberné množství. Můžete si v podstatě udělat takovou sbírku, kdy na různé příležitosti budete mít jiné hodinky.

Hodinky naznačí vaše zájmy.

Když první hodinky před pár stovkami let spatřily světlo světa, okamžitě se staly velmi silným sociálním signálem. Tyto první hodinky byly extrémně drahé a pouze ti nejbohatší si je mohli dovolit. Když se kapesní hodinky začaly transformovat na hodinky náramkové, disponovali jimi především britští důstojníci. Dokonce i poté, co masová produkce srazila cenu dolů, kvalitnější kousky stále poukazovaly na vysoký status uživatele.

Dnes hodinky mohou ukázat na vaši "příslušnost" a nebo vaše zájmy. Jsou vaším zájmem sporty? Pořiďte si sportovní hodinky s množstvím funkcí pro sledování cvičení. Jste praktický člověk? Pořiďte si extra odolné hodinky, co s vámi přežijí i apokalypsu. Děláte rádi reenactment? Pořiďte si jednu z mnoha kopií válečných originálů.

Hodinky vám pomohou vyjádřit vaše postoje, vaše zájmy a váš status. Vybírejte pečlivě!

Hodinky jsou nadčasové.

Zatímco náramkové hodinky, tak jak je známe, jsou na světě plus minus jedno století, získaly si za ty roky svůj vlastní status. Dobře designované hodinky jsou jako dobrý oblek - i po desetiletí vypadají skvěle. To je ten důvod, proč se šedesát let staré Rolexky prodávají za stovky tisíc korun. Hodinky berte tak trochu jako investici.

Hodinky jsou také skvělým dědictvím. Pokud patříte mezi ty šťastné, co zdědili hodinky po otci nebo dědovi, máte na ruce připomínku na lidi, kteří vám umožnili žít tak, jak žijete. Pokud takové dědictví nemáte, není problém tuto tradici začít.

Člověk se od počátku věků snaží ovládnout živly a čas je z nich ten nejdůležitější. Pěkné hodinky vám dají pocit, že máte plně pod kontrolou svůj čas. S hodinkami budete připraveni na schůzku s osudem. Nebo alespoň na obchodní schůzku a nebo rande, které může změnit váš život.


Další články

Jak mormonský pilot vykouzlil vánoční atmosféru pomocí fondánu

Prožít Vánoce v německém zajateckém táboře je samo o sobě natolik smutné, že nás z těch představ sotva něco vytrhne. A přesto... Dojemný příběh poručíka Terryho nám ukazuje, že i v nejtemnějších

Malé vánoční příměří roku 1944

Za druhé světové války nedošlo k žádnému velkému příměří jako o Vánocích roku 1914. Tenkrát tisíce francouzských, německých a britských vojáků opustili své zákopy a setkali se v „zemi nikoho”, aby si

Vznik československého letectva: Příběh odboje a vzletu

Letos v říjnu uplyne 105 let od vzniku československého letectva. Podle historiků datujeme jeho začátek k 30. říjnu 1918, kdy důstojníci rakousko-uherské armády ustanovili v P

Jak se připravit na výšlap do vysokých nadmořských poloh

„Nejnáročnější byl pro mě výstup ke gejzírům El Tatio ve výšce zhruba 4.500 m n. m. Nebo na chilskou náhorní plošinu Chajnantor, kde má Evropská jižní observatoř své špičkové teleskopy. To bylo o

ANCHOR_TOP_TITLE

Ahoj!
Kdybychom mohli, podáme vám ruku na pozdrav.
To ale bohužel nejde a musíme si vzájemně podat jen vaše cookies. Jste pro?
Díky nim budeme vědět, jak to na našem webu žije a ukážeme vám jen takovou reklamu, co vás opravdu zajímá.
Co jsou cookies?

Nastavení cookies

Vaše soukromí je důležité. Můžete si vybrat z nastavení cookies níže. Co jsou cookies?