Společenství, které za vývojem letadla stojí, povede známá firma BAE. Pohonnou jednotku bude mít na starost známý výrobce motorů Rolls Royce, zatímco evropská firma MBDA vyvine zbraně a zbraňové systémy. Senzory bude mít na starost italská společnost Leonardo.
Proč vlastně Británie potřebuje svůj vlastní nový letoun? Pravděpodobně za to může Brexit. Jak jistě všichni víte, Británie si v roce 2016 odhlasovala odchod z Evropské Unie, což nutí britské technologické společnosti, připravovat se na úplnou samostatnost. V současné době RAF disponuje stíhači Typhoon, které budou v roce 2030+ již zastarávat a Tempest dá Britům možnost nakoupit domácí produkt a tím posílit lokální průmysl a ekonomiku.
Tempest má být i důležitým vývozním artiklem. Jeho přímým konkurentem pravděpodobně bude letoun, který má vzniknout ze spolupráce Francie a Německa (článek o projektu zde) a prozatím nepojmenovaný projekt nového japonského stíhače. Co se týká Ameriky, Ruska, Číny a dalších zemí, tam je otázka co bude k dispozici na export, až bude Tempest relevantní alternativou.
Celý projekt bude pro Británii opravdu masivní investicí, Londýn do projektu prozatím vloží dvě miliardy liber a testem schopností, jestli její průmysl dokáže vyrobit prvotřídní letadlo schopné konkurovat ostatním státům. Pokud projekt selže, bude to pravděpodobně nepříjemnou ranou pro zemi, která vyprodukovala tak legendární letouny jako byl prvoválečný Sopwith Camel a nebo druhoválečný Spitfire.