Upravit stránku
V květnu roku 1938 byla zařazena do služby letadlová loď USS Enterprise, celkem druhá ze své třídy a celkem již sedmá loď tohoto jména v amerických službách...

V květnu roku 1938 byla zařazena do služby letadlová loď USS Enterprise, celkem druhá ze své třídy a celkem již sedmá loď tohoto jména v amerických službách. Není pochyb, že Enterprise byla jedna z klíčových lodí, které v roce 1942 zasáhly do bojů s Japonskem.

V roce 1942 disponovalo americké námořnictvo celkem šesti letadlovými loděmi (nepočítaje Ranger, ten sloužil v Atlantiku). Během následujících dvanácti měsíců se japonským letounům a ponorkám podařilo potopit celkem čtyři  a jednu (USS Saratoga) vyřadit z provozu na dlouhou dobu. 

Enterprise se zúčastnila všech velkých bitev roku 1942 a sloužila po celý zbytek války.

Ve zkratce, Enterprise byla jednou z nejlepších (a nejšťastnějších) lodí, co kdy sloužily v americkém námořnictvu.

Konstrukce

Jako druhá loď třídy Yorktown, kýl USS Enterprise byl položen v červnu roku 1934. Třída Yorktown jako taková patřila ke druhé generaci "letadlovek", přičemž první byla složena převážně z experimentů a konverzí z jiných lodí. Zkušenosti s USS Ranger a třídy Lexington prokázaly, že větší letadlové lodě mají velké výhody oproti menším, takže konstrukce velikánů mohla začít.

USS Enterprise měla přibližný výtlak 25.000 tun, dosahovala rychlosti 33 uzlů a její hangár pohodlně pojmul okolo 80 letadel, což na svou dobu nebylo málo. Inženýři také do projektu zařadili spoustu novinek oproti Lexingtonům, takže třída Yorktown při vstupu do služby patřila k těm nejmodernějším na světě. Yorktowny následně posloužily i jako dobrá předloha pro další generaci, třídu Essex v roce 1943. 

Enterprise se připojila k Pacifické flotile v roce 1939 a již v té době plnila mnohé úkoly pro námořnictvo. V prosinci roku 1941 jen těsně unikla zkáze v Pearl Harboru, když převážela letouny na atol Wake, kam dorazila 7. prosince, aby se pak neúspěšně pokusila pronásledovat japonské útočníky. 8. prosince se jí jako jedné z prvních podařilo potopit japonskou ponorku. Prakticky celou zimu a počátek jara roku 1942 strávila Enterprise v Pacifiku, kde útočila na všemožná japonská postavení na nově dobytých ostrovech. V dubnu byla jako eskortní loď zařazena k USS Hornet, ze kterého startovaly Doolitlovy bombardéry k odvážnému útoku na Japonsko. 

Na konci května se loď zúčastnila proslulé bitvy u Midway, kde spolu se svými sestrami Yorktown a Hornet pomohla zničit celkem čtyři letadlové lodě Japonců a tím jim prakticky zlomit vaz a ukončit jejich naděje na celkové vítězství. Tahle výhra byla ale draze zaplacená, během bitvy byla potopena i USS Yorktown, což znemožnilo posádce Enterprise jakýkoli delší odpočinek. O měsíc později se "Big E" zúčastnila i kampaně u Šalamounových ostrovů a bitvy u Santa Cruz, kde byla potopena její poslední sesterská loď USS Hornet. Navzdory poškození, které v bitvě Enterprise utrpěla trvaly opravy chvíli, takže se loď zúčastnila i ostatních bitev v roce 1942 a počátku roku 1943.

 

 

Paluba Enterprise při zásahu japonskou bombou v roce 1942.

Náhrada

Když v roce 1943 vstoupily do služby lodě třídy Essex, význam Enterprise začal upadat a bylo třeba, aby prošla čtyřměsíční modernizací v suchém doku. I po tom, co se objevili její nástupci ovšem Enterprise neměla klidu a zúčastnila se každé velké akce letadlových lodí napříč rokem 1944, jako byla bitva o Filipíny a nebo bitva o Leyte. Tyto bitvy prakticky zlikvidovaly zbytek Japonské flotily letadlových lodí a vedly ke zničení několika lodí bitevních. Enterprise podporovala operaci u Iwo Jimy a později u Okinawy, kde utrpěla silné poškození po náletu dvou letounů kamikaze.

Opravy po tomto útoku byly dokončeny až po konci války v Pacifiku, takže se "Big E" nezůčastnila japonského podepsání příměří v Tokijském zálivu.

 

Po válce

První poválečná mise pro Enterprise spočívala v navrácení amerických vojáků zpět do Spojených států. Loď pak službu opustila permanentně v roce 1946, ačkoli podle roků na moři byla velmi "mladá", její nástupci, třída Essex a o mnoho větší Midway, měly co nabídnout.

Narozdíl od jejího příležitostného partnera USS Saratogy byla "Big E" ušetřena testování atomových zbraní na Bikinách, místo toho vstoupila do rezervní flotily, kde zůstala do roku 1958, kdy byla navzdory veřejnému mínění sešrotována. 

Enterprise byla nejdekorovanější lodí americké flotily za druhé světové války, obdržela celkem 20 hvězd a vlajku britské admirality.

 

Enterprise v roce 1945.

Tam, kam se ještě nikdo nevydal

Těsně poté, co byla USS Enterprise sešrotována, byl položen kýl další lodě tohoto jména, která se následně stala první letadlovou lodí s nukleárním pohonem na světě. Ta pak sloužila 50 let, dokud nebyla v roce 2012 slavnostně vyřazena. Další USS Enterprise s označením CVN-80 má být spuštěna na vodu v roce 2025.

Zcela nepředpokládanou údálostí, která jméno učinila prakticky nesmrtelným, bylo v roce 1965 pojmenování titulní lodě Enterprise ve známém sci-fi Star Trek od spisovatele Gene Roddenberryho. Tak jako letadlová loď za druhé světové války, i hvězdná loď Enterprise prošla v seriálu mnoha situacemi, které jiné lodě nepřežily. Je jisté, že se s Enterprise budeme setkávat i v budoucnosti...


Další články

Jak vybrat boty na trek

Jak vybrat boty na trek

Tak copak to tu máme. Boty. Věčné téma pro všechny, kteří se chystají na pořádnou výpravu. Protřelí cestovatelé se vyznají. Ale co když jedete na trek poprvé? Pomůže vám...
Tipy na podzimní výlety

Tipy na podzimní výlety

V létě bývá všude hlava na hlavě, na horách, koupalištích, nemluvě o hradech nebo zámcích. A ne každý si odpočine obklopen lidmi. Už je tu ale podzim a v něm nás jistě čeká...
Kde legálně přespat v přírodě

Kde legálně přespat v přírodě

Prázdniny pomalu končí, byznys volá, zpátky ke strojům... Ale neee. Konec léta neznamená, že se všichni zavřeme „doma” a nevystrčíme nos. Naopak. Pracovní zápřah je přesně...
Nouzové alternativy toaletního papíru

Nouzové alternativy toaletního papíru

Toaletní papír. Věc kterou všichni bereme jako samozřejmost. "Toaleťák" ovšem v případě nouzových situací a katastrof mizí z polic supermarketů jako jeden z prvních. Jak ho...
Nahoru